MİDE BULANTISI VE HALSİZLİK YAYGIN NEDENLERİMide Bulantısı ve Halsizlik Nedenleri

Bir kişinin mide bulantısı ve halsizlik yaşamasında neden olabilecek birçok neden vardır. Vücudun susuz kalması ve gıda zehirlenmesi en sık karşılaşılan nedenler arasında yer almaktadır. Kan şekeri ile ilgili problemler yani kan şekeri yüksekliği ve kan şekeri düşüklüğü mide bulantısı, halsizlik ve güçsüzlüğe yol açabilir. Hamile bir kadında da sabah bulantısı ve halsizlik görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bulantı ve halsizliğin nedenlerinden biri gıda zehirlenmesidir. Gıda zehirlenmesi yediğiniz gıdalara bulaşan bakteri, virüs hatta bir parazit nedeni ile ortaya çıkabilir. Aslında gıda zehirlenmesi bir toksik maddenin yiyecek veya içeceklere bulaşarak da meydana gelebilir.  Gıda zehirlenmesine genellikle bulantı, kusma, ishal ve halsizlik eşlik eder.

Düşük kan şekeri olan olarak bilinen hipoglisemi, bulantı ve halsizliğin en sık karşılaşılan nedenleri arasındadır. Vücut enerji elde etmek için şeker kullanır. Şayet şeker yeterli miktarda olmadığı zaman yeterli enerji üretmez ve vücut fonksiyonlarını tam olarak karşılayamaz. Sonuç sadece halsizlik ve mide bulantısı olmaz buna ek olarak sinirlilik, titreme, konfüzyon, baş dönmesi, terleme ve açlık da eşlik edebilir. Tedavi edilmediği takdirde insülin şoku denilen şiddetli vakalar, nöbetler ve sinir hasarına neden olabilir.

Mide Bulantısı ve Güçsüzlük NedenleriMide bulantısı ve halsizliğe neden olan bir diğer faktör ise kanda yüksek kan şekeri olarak bilinen hiperglisemidir. Hiperglisemide halsizlik ve bulantıya ek olarak yorgunluk, susuzluk, ağız kuruluğu ve sık idrara çıkma görülebilir. Yüksek kan şekeri seviyesi kalıcı hale gelir yada şiddetli olursa bu kişide kafa karışıklığı, karın ağrısı, kilo kaybı ya da nefes darlığı görülebilir. Ciddi bir durum ise kişide komaya sebep olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik kadının tüm vücut fonksiyonlarını değiştirebilen biyolojik bir süreçtir. Sabah bulantısı gebelikte çok sık görülür. Bulantıya sıklıkla kusma da eşlik eder ve bu da gebe kadının belirli yiyecek ve içecekleri almasını sınırlayarak yeterli beslenememesine neden olabilir. Hatta bazen kokulu gıdalar da bu belirtilere yol açabilir. Sık sık kusma ya da besin alımının azalması sonucu kadında bulantı ve yorgunluk görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI
Ülser Olmayan Mide Ağrısı
Salmonella Besin Zehirlenmesi Nedenleri
Laktoz İntoleransı Teşhisi Nasıl Yapılır? Hangi Testler Uygulanır?
Laktoz İntoleransının Nedenleri Nelerdir?
Ağıza Acı Su Gelmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.