MİDE BULANTISI

Şiddetli mide bulantısıyla birlikte seyreden kusma durumu çoğunlukla bir hastalığın veya vücudunuzda olan fakat sizin farkında olmadığınız bir problemin göstergesidir. Kesinlikle bu duruma neden olan faktörlerin uzman bir hekim tarafından kontrol edilmesi ve gereken uygun tedavinin kişiye uygulanması gerekmektedir. Mide bulantısı ve kusma durumunun önceden fark edilmesi ve engellenmeye çalışılması hem kişinin rahatlığı açısından hem de vücuttan oluşabilecek sıvı kaybının engellenmesi açısından oldukça önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Değişik rahatsızlıklara bağlı ortaya çıkabilen mide bulantısı, eğer sık karşılaştığınız bir problem haline gelmişse ihmal edilmemesi yerinde olacaktır. Yanı sıra ani ve tek seferlik, daha önce geçirmediğiniz şiddetli mide bulantılarına da “şimdi geçer” düşüncesi ile bakılmamalıdır. Mide bulantısına çok çeşitli faktör etki edebilir. Vücudun komplike bir mekanizma olduğu düşünülürse herhangi bir aksaklık mide bulantısına yol açabilmektedir. nedeni her ne olursa olsun meselenin irdelenip detaylı olarak incelenmesi gerekmektedir.

Mide bulantısıyla birlikte ortaya çıkabilecek olan kusma durumu bir hastalık olarak kabul edilmemelidir. Bu ikisi yalnızca belirtilerdir ve aslında vücutta olan hastalığın mutlaka teşhis edilmesi gerekir. Kusma eylemi, mide içerisinde bulunan ösofagusun alt bölümüne doğru, içerisinde yer alan besinleri ve enzimleri çıkarmaya zorlayarak alt üst olmasına verilen isimdir.

Sponsorlu Bağlantılar

MİDE BULANTISI NEDENLERİ NELERDİR?

Bu durum bir çok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Kişide seyahat problemi veya deniz ya da uçak tutması, gebeliğin ilk dönemleri, çeşitli ilaçlar, yoğun eklem ağrısı ve aşırı stres, idrar yolu enfeksiyonu, gıda zehirlenmesi, çeşitli enfeksiyonlar, aşırı besin tüketimi, çeşitli kokulara karşı daha önceden oluşmuş hassasiyet durumu, kalp krizi, beyinden gerçekleşen yaralanmalar, beyin tümörü, bazı kanser türleri ve psikolojik rahatsızlıklar mide bulantısıyla birlikte kusma durumunun en yaygın görüldüğü hastalıklardır. Kusmanın sebebi yaş faktörüne paralel olarak değişim sergileyebilir.

Çocuklarda kusmanın ortaya çıkma sebebi çoğunlukla viral enfeksiyonlar, gıda zehirlenmesi, süte karşı alerji durumu ve yüksek ateş olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide bulantısı ve beraberinde görülebilecek kusma durumunun ne zaman görüldüğünün bilinmesi altta yatan hastalığın teşhisi için önemli olabilir. Besin tüketildikten sonra meydana geldiyse gıda zehirlenmesi, blumia veya ülser hastalığının belirtisi olabilir. Öğünden sonra yaklaşık 1 saat veya 6 saat içerisinde oluşan mide bulantısı ve kusma durumları ise çoğunlukla gıda zehirlenmesinin net bir göstergesidir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?mide bulantısı neden olur

Mideyi mümkün olduğunca dinlendirmek ve olabildiğince sıvı kaybının önüne geçebilmek oldukça önemlidir. Rahatsızlığın ilk günü içerisinde sadece sıvı besinler tüketilmeli ve zaman içerisinde aşırı yağlı olmayacak besinler beslenme programı yapılarak programlı bir şekilde tüketilmelidir.

Sıvı tüketilmesi gereken dönemde; temiz su, sulu meyveler, çorbalar ve sporcu içecekleri midenizin daha çok rahatlamasına ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta aşırı sıvı tüketiminden de kaçınılması gerektiğidir. Zira, aşırı sıvı tüketimi olduğu zaman mide giderek gerginleşmekte ve nihayetinde tekrardan mide bulantısı oluşabilmektedir.

Bunun dışında kişi kustuktan sonra kesinlikle süt ve süt ürünleri tüketmemelidir. Mide içerisinde sütün sindirilmesinde rol oynayan çeşitli maddeler kusma durumundan sonra aşırı derece hassasiyet kazanacağı için kişinin sürekli mide ağrısı çekmesine neden olabilir. Bununla birlikte ishal ve şişkinlik durumlarının oluşmasına da sebep olabilir. Mide bulantısı ve kusma durumu tamamen geçene kadar pilav, tost, elma püresi ve muz tüketilmesi kişinin yararına olacaktır. 

DOKTORA NE ZAMAN GİDİLMELİDİR?

Mide bulantısı ve kusma durumu bir günden fazla devam ediyorsa, teşhis belirsizse, çok fazla derecede sıvı kaybından şüpheleniliyorsa veya hastayı daha çok riske sokabilecek herhangi bir rahatsızlığı veya hastalığı bulunuyorsa kesinlikle bu gibi durumlarda uzman hekime başvurulmalıdır.

MİDE BULANTISINDA ÖNLEMLER

Aşağıdaki önlemler mide bulantınızı bastırabilir. Fakat mide bulantısına neden olan kaynağın bir an önce bulunup tedaviye başlanması gerekir.

 • Odanızı serin tutun,  kısa bir yürüme egzersizi yapın.
 • Nane ve papatya çayı mide bulantısına iyi gelen çaylardır.
 • Nane ile limonu kaynatarak çayını için.
 • Zencefil mide bulantısında küçümsenmeyecek kadar değerli bir şifalı bitkidir.
 • Yağlı veya kızartılmış yiyeceklerden uzak durun
 • Margarin veya tereyağı yemeyin
 • Bol miktarda su için, su midenizdeki asitleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.
 • İçecekleri yavaş yavaş için.
 • Az miktarda soda için.
 • Az ve sık sık öğünler yiyin. En büyük öğününüz öğlen menüsü olsun.
 • Yemekten sonra yarım saat yatmayın. Yatmak zorundaysanız, başınızı ayaklarınızdan yukarıda tutun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sezayi

  Eşim grip ve soğuk algınlığı sonrası Dr.gitti. Dr.verdigi ilaçları kullanınca bulantı ve halsizlik oldu. Bizde ilaçları kestik. Ancak 2 gündür bulantısı devam ediyor. Ne önerirsiniz? Tşk

  Bulantı önleyici tedbirlere başvurabilirsiniz. Bulantıyı önlemenin en iyi yollarından birisi zencefil çayı yada zencefilli şeker almaktır. Ancak önemli bir uyarım olacak. Mide bulantısı ilaç kullanımıyla beraber geldiğinden daha dikkatli olmalısınız ve tekrardan bir doktora başvurmalısınız. Doktora giderken kullanmış olduğunuz ilaçların isimlerini de götürürseniz iyi olacaktır. Geçmiş olsun

  sedat

  Merhaba ben bademcik rahatsizligi icin doktora gittim ve bana bu ilaclari verdi asist sase 900 mg – dex-forte 50mg – cec sefaklor 1000 mg efervesan tablet verdi ama surekli mide bulantisi cekiyorum ne yapmaliyim tekrar doktora sordum hastaligindan dendi tesekkurler

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Baş Ağrısı
Akupunktur Ve Zayıflama
Kişilik bozukluğu
Aerobik
Kabızlıkla Birlikte oluşan Belirtiler Nelerdir?
Titreme Nöbetleri ve Kusma Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.