Mide Dostu Yiyecekler

Mide rahatsızlıkları, gaz, şişkinlik ve ishal gibi sonuçlar doğurabilir. Özellikle mide krampları tükettiğimiz yiyeceklerle çok alakalı bir sorundur. Mide kramplarını kadınlar erkeklere göre 6 kata kadar daha sık çekerler. Mide rahatsızlıklarından kurtulmak vücudunuzu ve vücudunuzun yiyeceklere tepkisini ölçerek mümkün olabilir. Bunun yanında alacağınız bazı gıdalar doğrudan midenizi rahatlatıcı etkiye eden olacaktır.

Hangi Yiyecekler Mideyi Rahatlatır?

Sponsorlu Bağlantılar

Papaya:

Ülser, mide ekşimesi ve ishal için papaya yüz yıllardan beri kullanılmaktadır. Özellikle ağrılı giderici etkisi nedeniyle sıkça kullanılan papaya bitkisi mideyi tahriş eden gıdaları engelleyici enzimler içerir. Ülkemizde yetiştirilmeyen bu bitki yurt dışından gelmektedir. Bu bitki tropikal yörelerde doğal ortamlarda yetişmektedir.

Yulaf Kepeği:

Lifli yapısı sayesinde midede tokluğu uzun süre hissetmek için kullanılır özellikle diyet mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Yulaf kepeği ağırlığının 25 katına kadar sıvı eme bildiğinden sindirim sisteminde önemli bir düzenleyicidir. Bu besinin kolesterolü düşürücü etkisi de kanıtlanmış bir gerçektir.

Elma:

Yine lif içeriği yüksek bir besindir. Pektin enzimi açısından oldukça zengindir. Mide hassasiyetleri için sıkça tüketilen elmayı gece yatarken pek tavsiye etmeyiz. Ancak sabah kahvaltıdan hemen sonra tüketilecek bir orta boy elma bir çok mide rahatsızlığına iyi gelecektir. Elam konusunda sizi uyarmalıyım zira genelde elma çiğ tüketilir ancak elmanın gerçek gücü pişmişken ortaya çıkar. Fırınlanmış bir elmanın mideye olumlu etkisi çiğ elmadan kat be kat fazladır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tarçın:

Sabah bulantıları ve ishal için kullanılan bu bitkinin kabukları mide için de oldukça etkili bir destektir. Çünkü tarçın bitkisi kabarcık oluşumunu dolayısıyla gaz oluşumunu önleyen bir bitkidir. Tatlı gıdaların üzerine serpilen tarçın glisemik indeksi düşürücü etkiye sahiptir. Ayrıca tarçın tuzlu gıdalarla birlikte de alınabilen bir baharattır.

Rezene:

Rezene son dönemlerde sıkça kullanılan bir şifalı bitkidir. Bu bitkinin gaz giderici etkisi hem annelerde hem de bebeklerde günü kurtaran bir olgudur. Özellikle tohumlarından yapılan çay sayesinde mide gazlarından kurtula bilir ve midenizin çalışmasını düzenleyebilirsiniz.

Avokado:

Lif, potasyum ve mideye faydalı yağlar açısından son derece zengin olan bu meyve mide dostu gıdalardan birisidir. Sabahları birkaç dilim avokado gününüzün daha rahat geçmesi açısından denenmesi gereken bir gıdadır.

Anason:

Kokusuna katlanmak sabır isteyen bir uğraş olsa da anason gerçekten etkileyici bir bitkidir. Rezeneyle aynı aileden olan bitkinin rezeneye benzer etkileri vardır. Anasonun en önemli etkisi mide gazlarını giderici etkisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gece Yanığı
Bağırsak Tembelliği
Sığaranın Zararları
DİZ ARKASINDA AĞRI NEDENLERİ NELERDİR?
Temas Dermatiti
Kanlı İshal İle Ortaya Çıkan Belirtiler Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.