Mide Ekşimelerine iyi gelen 5 şifalı bitki

Sevgili anneler; hastalıklar gibi insan vücudunu değişime zorlayan durumlardan öncelikle midemiz etkilenir. Çünkü midemiz organlarımızı besleyecek olan besinlerin vücuda giriş kapısıdır. Ayrıca midemiz birçok sinir ağıyla örülmüş bir tür sinir düğümüdür.  Bu organımızın rahat etmesi bütün bir vücudun rahat etmesi anlamına gelir.

Hastalık, yorgunluk, üşütme ve aşırı eğilip kalma gibi midemiz ekşir veya ağrır. Oysa rahat bir mide rahat bir vücut için olmazsa olmazdır. Yazımızda mide rahatsızlıklarını giderici 5 çeşit şifalı bitkiden bahsedilmektedir. Daha detaylı Bilgi Almak İsterseniz Bitkinin başlığına tıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Mide Ekşimesi ve Bitkisel Tedavi:

Zerdeçal:

Zerde çal mutfaklarda sıkça kullanılan bir tür baharattır. Ayrıca zerde çal gerçekten etkili bir şifalı bitkidir. Yapısında bulundurduğu kurkumin aktif maddesi sayesinde iyi bir hazımsızlık gidericidir. “Hazımsızlığa ne iyi gelir” sorusunun cevabı kesinlikle zerdeçaldır. Zerdeçal safra ve safra salgıları üzerinde oluşturduğu etki sayesinde mideye güç katar çünkü hazım sorunu kalmayan sindirim sistemi mideyi çabucak boşaltacak ve bu da hamileyi rahatlatacaktır.

Zerdeçalın ılık suya 1 çay kaşığı ıslatılarak alınması en uygun olanıdır. Ayrıca 1 bardak ılık sütle birlikte de alınabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dikkat: Eğer mideniz ekşiyor ve acıyorsa(bu bir yara ihtimalinden dolayıdır) Kesinlikle zerdeçal kullanmayınız. Bu durumda size sütte zararlı olabilir. Diğer yandan hamile bayanlar zerdeçalı kesinlikle kullanmamalıdırlar.

Hatmi Çiçeği:

Hatmi çiçeğinin etken maddelerinden birisi müsilaj etki yapar. Bu dışkılamayı artırıcı bir etkidir. Hatmi çiçeği mide ekşimesi, yemek borusu hassasiyetleri, reflü gibi durumlar için birebirdir.

Hatmi çiçeğinin çayını tavsiye ederiz.  5 gr hatmi kökünün üzerine kaynar su dökün ve 15 dk bekledikten sonra yavaşça için.

Dikkat: Midenizde acı varsa, hamileyseniz ve şeker hastasıysanız. Bu çayı kesinlikle içmeyiniz.

Aloe VeraSuyu:

Yapısında bulunan glikoproteinler polisakkaritler ve çeşitli etken maddeler midenizin asit düzeyini normale indirir. 1 bardak suya eklenmiş 30 ml aloevera suyu sabah akşam içilirse çok faydalı olur. Özellikle mide ekşimeleri için çok iyi bir içecektir.

SarıPapatya Çayı:

Papatya şifalı bitkilerin en faydalılarından birisidir. Birçok hastalıkta destekleyici olarak kullanılır. Mide asidini nötralize eden sarı papatya mide ekşimesi ve mide ağrılarını yatıştıran etkiye sahiptir. 4-5 gr sarıpapatya üzerine dökeceğiniz 1 fincan suyla birlikte karışım 15 dk dinlensin.  15 dk dinlenen karışım biraz dinlensin bu şekilde hazırladığınız karışımları günde 4 defa alabilirsiniz. Özellikle öğün aralarında alacağınız çaylar daha faydalı olacaktır.

Limon Balsamı:

Limon Balsamı olarak bilinen oğul otu halk tarafından mide ilacı olarak kullanılır. Yapısında bulunan flavonoidler ve tannis maddesi bağırsak spazmlarını giderici etkiye sahiptir. Ayrıca bu şifalı bitki h.Pylori  ve gastrit için iyi bir tercih olabilir.

Bu şifalı bitkinin tentürü günde 5 ml şeklinde yiyeceklere veya tatlıya karıştırılarak alınabilir. Ayrıca melisa çayı da iyi bir sindirim yardımcısıdır.

Not: Bu bitkileri kurutulmuş, taze veya toz halinde aktarlardan alabilirsiniz. Bazıları büyük marketlerde de satılmaktadır. Bizim sizlere tavsiyemiz. Toz halinde almamanızdır. Ancak aktarlardan kök, yaprak veya gövde şeklinde aldığınız şifalı bitkiyi makinesinde çektirerek toz haline getirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Saçkıran tedavisi için şifalı bitkiler
Zeytinyağının Faydaları
Karanfil
Yeşil çay Kullanıyor musunuz?
Bağırsak Tembelliği
Papaya ve Çekirdeğinin Faydaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.