DOĞAL YOLLARDAN MİDE EKŞİMESİ NASIL GİDERİLİR?

Eğer mide ekşimeniz varsa kendinizi göğsünüzde dalgalanan yanma hissi ve istenmeyen tatlar hissederek iki büklüm kenetlenmiş halde bulabilirsiniz. Ülkemizde azımsanmayacak derecede kişi yanlış diyet seçiminden dolayı bu sorun ile karşı karşıya.

Mide ekşimesi yaygın olarak mide – yemek borusu – boğaz aracılığı ile tükettiğiniz besinlerin geri gelmesi durumudur. Özofagus (yemek borusu) dokusundaki tahriş gıdalar, ilaçlar veya mide ekşimesini harekete geçiren aktivitelerin yan etkisi olarak ortaya çıkar. Asit reflü hastaları sık sık mide yanmasına çare aramak için çırpınır durur fakat bu sancılı durum karşısında mide yanmasını azaltacak etkili tedavi bulunamamaktadır. Halbuki diyetinizde yapacağınız basit değişiklikler ile mide yanmasını önemli ölçüde azaltabilir hatta rahatsız edici mide ekşimesi belirtilerinden tamamen kurtulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Beslenme alışkanlıklarınızın ayarlanması yemeklerden sonra hissettiğiniz mide ağrılarını azaltmak için atılacak ilk adımdır. Birçok diyetisyen “yemek yeme esnasında iyi çiğneme ve çok fazla sıvı alma sayesinde mide yanmasına neden olan mide asitinin seyreltilmesini sağlayabileceğini” belirtiyor. Diğer yandan, su içilmesi de mide ekşimesini rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Mide ekşimesi genellikle asit reflü’nün sık görülen bir belirtisi iken, aynı zamanda yemek borusu kanseri, mide ve bağırsak ülserleri ve mide kanseri gibi çeşitli sağlık sorunlarının güçlü bir göstergesi olabilir. Bir kişinin günlük rutin hayatını etkileyen mide yanması hemen tedavi edilmelidir. Göğüste görülen sürekli ağrı kalp krizi belirtisi olabilir .

Sponsorlu Bağlantılar

Mide ekşimesine bağlı olarak meydana gelen mide ve dayanılmaz göğüs ağrıları önlemek için diyetinize aşağıdakilere dikkat ediniz;

Aşağıdaki yiyecek ve içeceklerden kaçınınız:

1. Asit oluşturucu gıdalar

Kırmızı et, kızarmış gıdalar ve baharatlı gıdalar gibi asit oluşturan yiyecekler, mide ekşimesini tetikler. Beslenmedeki temel ilke menünüzde bol miktarda yeşillik olmasıdır. Yeşillik ve alkali oluşturan gıdalar mide yanmasının tekrar ortaya çıkmasına engel olur. Alkali oluşturan yiyecekler arasında başta elma , karnabahar ve greyfurt sayılabilir.

2 . Gazlı içecekler

Gazlı içecekler mide düşmanıdır ve mide ekşimesine neden olabilir. Gazlı içeceklerde adından da anlaşılacağı üzere gaz vardır ve bu gaz mideye hava dolmasına yol açarak mide de ekstra basınç oluşturur. Gazlı içeceklerde bulunan baloncuklara bağlı oluşan ekstra basınç ise midenin genişlemesine ve buda asit reflü oluşumuna katkıda bulunur. Kafeinli alkolsüz içecekler de mide ekşimesi ve ağrının başlıca temel suçlularından biridir. Uzmanlar kafein içicilerin daha fazla dikkatli olmasını öneriyor çünkü aşırı kafein kullanımı mide ekşimesine katkıda bulunan potansiyel bir faktördür. Bu arada kafeinin tansiyon yükselmesi riskini artırdığını da unutmayınız.

3 . Nane

Sık mide ekşimesi olan kimseler mide ekşimesi ve göğüs ağrılarını hafifletmek için “nane” kullandıklarını belirtiyorlar. Oysa ki bunun aksine taze ve serin melez nane mide ekşimesi belirtilerini kötüleştirebilir. Nane, alt özofagus (yemek borusu) büzücü kasının müsaade etmesi ile mide asitinin yemek borusuna kaçmasına izin verebilir. Bu da mide ağrılarınızın daha da azmasına neden olur. Nane alımında dikkatli olmanızda yarar var.

BURASI ÖNEMLİ!!!!

Bunların dışında mide yanması olduğu durumlarda maden suyunun içine bir çay kaşığı karbonat katarak içebilir ve anında rahatlama sağlayabilirsiniz. Bu uygulama mide asitinin etkisini ortadan kaldıran kısa ve güvenilir bir yöntemdir.

Bitkisel olarak mide yanmasındaki diğer etkili bir metot ise bitkisel çaylardır. En iyi formül birer çay kaşığı rezene, kimyon ve zencefil kullanılarak yapılan karışık çaydır. Mümkünse porselen demlik ve 2 su bardağı su ile hazırlayınız. 10 dakika demleyin ve yemeklerden sonra tüketiniz.

AŞAĞIDAKİ ALIŞKANLIKLARI GÜNLÜK OLARAK TAKİP EDİN;

1. Antihistaminik bakımından zengin bir diyet seçin

Elma, soğan ve taze maydanoz gibi yiyecekler doğal olarak mide yanmasını önler ve hatta bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilir. Bu anti -inflamatuar gıdalar inflamasyonu azaltır ve sindiriminize yardımcı olabilir. Antihistaminikler açısından bir diğer favori şifalı bitki ise “kutsal fesleğen”dir. Kutsal fesleğende histamin kaynaklı ülser tedavisi ve mast hücresi degranülasyonununun önlenmesinde etkili olan “ranitidinin (zantac)” bulunmaktadır. Kutsal fesleğen K vitamini açısından da zengindir ve kuvvetli bir anti – inflamatuar bitkidir.

2 . Ekstra kilo verin

Fazla kilolu veya obez olmak, karnınızın üzerinde ek bir baskıya neden olarak mide ekşimesi riskininin artmasına yol açar. Gastroenteroloji American Dergisi’ nde yayınlanan bulgulara göre ” göbek nefes ” egzersizleri mide ekşimesi sorununda büyük rahatlık sağlamaktadır.

3 . Yastık Kullanın

Mide yanmasını önlemek için alternatif bir yol, yatakta başınızın altına yastık yada başınızı yükseltecek bir şey yerleştirin. İlk başta, yataktan kayıyor gibi bir his verebilir fakat çabucak alışacaksınız. Bunu herhangi bir yükseklik verici başka bir nesne ile de yapabilirsiniz. Bu uygulama mide asitine bağlı yanma yaşayanlar için etkili bir çözümdür. Uyurken mide asiti yemek borusuna daha fazla kaçma eğilimindedir, bu uygulama ise mide asitinizin yemek borusuna kaçmasının önlenmesine yardımcı olur. Bu sayede Uzun vadede meydana gelecek olan zarar da elimine edilmiş olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    fatma

    Benim yaklaşık 3 veya 4 aydır midemde hazımsızlık ve ara ara ekşime oluyor. Fazla baharat yada gazlı içecek tüketmem. Yinede midemde şişkinlik oluyor nedenini öğrenmek istiyorum saygılarımla ilginize teşekkür ederim.

    Midede hazımsızlık, gaz ve ekşime sadece yemek içmekle alakalı değildir. Psikolojik durum, hastalıklar yada midenizde yaşayan bakteriler de bu şikayetlerin oluşmasına neden olabilir. Şikayetinizin neden olduğunu ve tedavi yollarını ancak doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yetişkinler İçin İshal Yapan En İyi 12 Şey
Dışkı DNA Testi
Üst Endoskopi (Özofagusgastroendoskopi ya da EGD)
SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI
Kolonoskopi
Mide Ağrısı Kalp Krizi Habercisi Olabilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.