MİDE FITIĞI NEDENLERİ VE TEDAVİSİmide fıtığı nedenleri ve tedavisi

Anatomik faktörlerden ötürü midenin üst bölgesinin yemek borusuna doğru istemsiz bir şekilde taşmasıyla meydana gelen mide fıtığı, midenin üst bölümünde bulunan kasların gevşemesinden ötürü oluşmaktadır. 50 yaşını geçmiş her dört insandan birinde ve 65 yaşını geçmiş her iki kişiden birisinde bu rahatsızlık olabilmektedir. Çoğunlukla kişinin hayatını etkilemediği için herhangi bir tedavi uygulanmasada ciddi olan durumlarda mutlaka cerrahi operasyonla düzeltilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde başta reflü olmak üzere çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Mide Fıtığı’nın Nedenleri Nelerdir?

Mide fıtığının en çok karşılaşılan nedeni karın içerisinde olan basınç miktarının yükselmiş olmasıdır. Bu durum, kusma, ağır yük kaldırma ve şiddetli öksürme sırasında olması gerekenden daha yüksek miktara gelebilir. Ayrıca obezite ve bayanlarda gebelik esnasında batın içerisinde bulunan serbest sıvı mide fıtığına neden olabilmektedir. Obezite sebebiyle ortaya çıkan durumlar hastalığın sık karşılaşılan nedenlerinden bir tanesidir. Bunun nedeni göbek bölgesinde birikmiş olan yağların zamanla mideye basınç uygulayarak fıtıklaşmayı tetiklemesidir.

Mide Fıtığı’nın Çeşitleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Mide fıtığı çeşitleri kayma tipinde ve paraösefagal fıtık olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadır. Kayma tipi olan mide fıtığında, mide bölgesinde bulunan yemek borusunun göğüs bölgesindeki boşluğa doğru kayması neticesinde ortaya çıkar. Paraösefagal tipteki fıtıklar ise çoğunlukla kadınlarda görülen bir durumdur. Nadir olarak meydana gelsede beraberinde getirebileceği ciddi komplikasyonlar olduğu için dikkat edilmediği taktirde yaşamsal sağlık problemlerine sebep olabilmektedir.

mide fıtığı çeşitleriMide Fıtığı Tedavisi ve Ameliyatı

Mide fıtığının kalıcı bir şekilde tedavi edilebilmesi için cerrahi operasyonlar gerçekleştirilmelidir. Hekimin koyduğu fıtığın derecesine göre bu ameliyatlar şekillenir. Çoğunlukla diyaframda oluşan yırtığın geniş olması ve fıtıklaşmanın ilerlemiş olduğu durumlarda ameliyata başvurulur. Mide fıtığının belirtileri diğer bir çok hastalık neticesinde ortaya çıkabilecek belirtiler olduğu için kişinin bu durumdan dolayı hekime başvurduğu olaylar oldukça azdır. Genellikle hasta başka bir şikayetle doktora başvurduğunda yapılan kontroller neticesinde mide fıtığı teşhisi konmaktadır. Bazı durumlarda midede bulunan asidin ve gıdaların yemek borusuna istemsiz olarak gitmesiyle, midede yanma, şiddetli gaz sancıları, boğaza gelen acımsı tat ve kusma gibi şikayetler oluşabilir.

Mide içerisinde giriş ve çıkışı kontrol etmekle sorumlu olan kasın fonksiyonunu yerine getiremediği anlaşılırsa, mide asidinin sebep olduğu tahriş yemek borusunda deformasyon oluşturmuşsa, fıtığın hacmi çok genişlemiş ve mideye baskı yapıyorsa ve kişinin tüm bu sebeplerden dolayı boğulma tehlikesi ortaya çıkıyorsa cerrahi operasyon gerçekleştirilmesi kaçınılmazdır. Gerçekleşen operasyonda fıtıklaşmış olan bölgenin eski durumuna getirilmesi ve tekrardan bu fıtıklaşmanın oluşup göğüs boşluğuna taşmasının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Laparoskopik operasyon, kişinin operasyon esnasında geniş bir kesi yapılmadan sadece ortalama 1 cm’lik bir boşluk yaratılarak ameliyatın gerçekleşmesini sağlayan etkili ve yaygın kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Atışlarımı Kulağımda Hissediyorum
Turner Sendromu Nedir?
Hafıza Kaybına Ne İyi Gelir
Angina Nasıl Teşhis Edilir ve Testler
Nefrotik Sendrom Tekrarlarmı
Obezite Ameliyatı Sonrası Zayıflama
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.