MİDE GAZI NEDİR?
Mide gazı sindirim sistemi kanalı üstünün on iki parmak bağırsağına(duodonum) kadar olan kısmında oluşan gazlardır. Bazen normal kabul edilebilecek oranda da midede gaz yer almaktadır. Ama bu gaz belli bir miktarın üstüne çıktığında da insana rahatsızlık verir. Belirti olarak geğirme, ağızdan gaz çıkarma yada on iki parmak bağırsaktan aşağıya inerek bağırsaklarda gaz oluşumu gibi kendini gösterebilir.

Mide gazının kılinik belirtileri en fazla yemekten sonra oluşan şişkinliktir. Ayrıca hareket sırasında, yatarken ve öne eğilirken ağızdan gaz çıkarma şeklinde mide gazının diğer bir bulgusudur. Yemeklerden sonra bulantı hissedilmesi, çabuk doyma hissinde olması, mide orta ve yanlarda gerginlik hissedilmesi de mide gazının diğer bulgularıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

MİDE GAZI NEDENLERİ
Mide gazının oluşma nedenleri çok farklıdır. Fakat en sıklıkla mide gazının oluşma nedeni dışarıdan yutulan havalardır. Çabuk ve çiğnemeden yemek yemek, yemek yerken konuşmak, bazı stres anlarında (iç çekmek gibi) hareketler yaparak mideye gaz dolmaktadır.

İkinci en sık nedeni ise özellikle gastrit gibi rahatsızlıklarda oluşan fazla asidin su, tuz ve gaz reaksiyonuna girip insan midesinde gazı oluşturur.

Ayrıca mide asidini uyaran ve gaz oluşumunu arttıran bazı yiyecekler vardır. Özellikle ekşi, baharatlı, acı yiyecekler, bir takım tatlandırıcı ve yapay maddelerden yapılan soslar midede ekstra gaz oluşumuna neden olabilir.

MİDE GAZI İÇİN İLAÇ ALINABİLİR Mİ?
Mide gazı için eğer çok fazla rahatsızlık hissediliyorsa  ilaç almak doğrudur. Ama nedenini tespit edip doğru ilacı doğru zamanında almak hem önlem açısından hem de tedavi açısından mide gazı için önemlidir. Kişi çok rahatsızlık duyuyorsa, midesi bulanıyorsa, şişkinliği varsa, nefesini daraltan gazlarda, gazı tahliye edilmesini sağlayıcı ilaçların alınması doğru görülür. Mide gazı ilaçlarında teşhis koyulup, ilacın ne zaman alınacağı bir hekim tarafından belirlenmesi daha mantıklı bir yöntemdir. Ama kişi daha önce kullanıp bildiği ilaçlar varsa bu durumda rahatlıkla kullanabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

MİDE GAZI ENGELLENEBİLİR Mİ?
Mide gazından kurtulabilmek için öncelikle nedenini tespit etmek gerekir. Yemek yerken hava mı yutuyoruz, hızlı mı yiyiyoruz, mideye dokunacak değişik gıdalar mı alıyoruz, beslenme düzenimiz mi bozuk, uzun süre aç kalıp birden çok yemek mi yiyiyoruz öncelikle bunlara dikkat edilmesi gerekir.

Mide gazı için kullanılan ilaçlar gastrit ve ülser ilaçları ve bir takım da gazın dışarıya tahliyesini sağlayıcı ilaçları kullanılır. Gazın dışarıya tahliyesini sağlayıcı ilaçlar özellikle midedeki asidi baskılayarak küçük baloncuklar halindeki gaz taneciklerini birleştirip hacimsel olarak büyültüp fiziksel etkisiyle dışarıya çıkmasını sağlayıcı ilaçlardır.

Diğeri de midedeki asit oluşumunu azaltarak aside bağlı reaksiyonunda gaz oluşumunu azaltmaya çalışan ilaçlardır. Bunların ikiside faydalı olur. Karbonat, soda ve diğer gazçıkarıcı içeceklerdeki amaç midedeki asidi baskılamaktır. Buna bağlı olarak midede asit reaksiyona bağlı oluşacak gazın giderilmesi üzerinedir. Bunların dışında besinlerin gaz yapıcı özellikleirni azaltarak kendinizi koruyabilirsiniz. Mesela baklagiller ve lifli sebzelerin haşlayarak tüketme, uzun sürede pişirme, yemeklerde aşırı baharat kullanmama ve yemeklerde az yağ kullanılması gaz oluşumunu önleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    kaburga altı arıların da şişlik levar bunun nedeni nedir

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sinüzit Tedavisi
Kemik Yoğunluğu Testi
El Kireçlenmesi Nedir? Nasıl oluşur? Tedavisi Nedir?
tüp bebek tedavisi işlem basamakları
Koldaki Uyuşmaya Hangi Belirtiler Eşlik Eder?
Bitlenme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.