MİDE KANSERİ
Bilindiği gibi mide, düz kaslarla çevrili, kasılıp gevşeme şekline peristaltik hareketler yapan ve asit salgısı ile yiyeceklerin özellikle de proteinlerin sindiriminde görev yapan hayati organlarımızdandır. Mide kanseri, midenin belirli bir bölgesindeki hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlaması ile ortaya çıkar. Sonuçta aşırı çoğalma tümör şeklinde kendini belli eder ve rahatsızlıklara neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Genellikle 60-70 yaşlarında sık olarak görülen ve erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülebilen-söylemek ne kadar zor olsa da- ölümcül bir rahatsızlıktır. Mide kanseri, en çok görülen 4. kanser türüdür.

Mide kanseri, ilaçlı mide filmi ve gastroskopi (endoskopi) yöntemi ile teşhis edilebilmektedir. Tedavide erken tanı ve teşhis hayatta kalma olasılığını artırmaktadır.

MİDE KANSERİ SİZE NASIL HABER VERİR?
Her kanser türü gibi mide kanseri de başlangıçtan sona doğru ağırlaşan aşamalarda belirtiler vermektedir. Bu nedenle hayatınızda düzensizliğe neden olan bir şikayette doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Aşağıda sıralayacağımız şikayetler görüldüğünde illa ki mide kanseri olduğunuz anlamına gelmez. O nedenle metanetli olup uzman bir sağlık merkezine görününüz. Öyle olsa bile unutmayınız ki erken tedavi hayat kurtarabilir. Bu belirtiler nelerdir? Genel olarak;

  • Alınan gıdalrın sindiriminde zorlanma ve iştah kapanıklılığı
  • Yemek sonrası şişkinlik hissi ve kusma, erken doyma
  • Dışkının kanlı ya da siyah olması
  • Kilo kaybı ve kansızlık tespit edilmesi
  • Bulantı

NASIL ÖNLEM ALABİLİRİZ?
Yukarıdaki kanser nedenlerinin tersi yapıldığında kanserden korunmuş olursunuz. Ayrıca C vitamini alınması, nar, kayısı, havuç gibi meyve suları, sarımsak, üzüm, peynir, yoğurt, şalgam, muz, karnabahar, domates, balıkta bulunan omega-3, düzenli egzersiz kanseri önlemede faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

MİDE KANSERİNDE TEDAVİ
Teşhis edilinceye kadar mide kanserinin genellikle tedavisi yoktur. Bu hastalığın tedavisi, kanserin cinsine ve hangi evrede teşhis edilmiş olduğuna bağlıdır. Kanser aşırı derecede yayılmamışsa, midenin bir parçasının alınması veya kanserin tümüyle temizlenmesi, kemoterapiyle birlikte önerilen tedavi yöntemidir.

Genelde uygulanan tedavi “Gastrektomi” adı verilen midenin tamamen alınması işlemidir. Zaten çoğu kanser vakasında kanserli dokunun vücuttan uzaklaştırılması neredeyse tedavide en garanti yoldur. Bu işlemleri müteakip hastaya kemoterapi adı verilen tedavi metodu uygulanır. Nadir durumda midenin bir kısmı alınmaktadır.

Günümüzde sarımsağın mide kanserini önlediği de bir gerçek. Bu nedenle yemeklerinize sarımsak katarak hem damak tadınızı artırın, hem de sağlığınızı koruyarak mide kanserine yakalanmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Epsom Tuzu Nedir Ne İşe Yarar
Migreni Önlemek
Kaburga ağrısı
Aerochamber
Dua İle Tedavi
Keratin
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.