MİDE SARKMASI
Vücudumuzda her organın kendine ait bir yeri bulunmaktadır. Organlarımızda meydana gelen yer değişiklikleri, kişiye ait olan sağlık göstergelerinde bir takım olumsuz değişikliklerin ortaya çıkmasına neden olur. Midede meydana geliyorsa mide sarkması, rahimdeki rahim sarkması veya mesane sarkması gibi… Örnekler tabi ki çoğaltılabilir.

NEDENİ VE BELİRTİLERİ
Belirtileri:
Günümüzde oldukça sık rastlanan mide sarkması veya mide düşüklüğüne tıp dilinde mide ptozu adı da verilmektedir.  Mide sarkması, midenin bulunduğu yerden aşağı doğru kayması ile meydana gelir. Midenin aşağıya kayması, mide kaslarındaki zayıflama sonucu ortaya çıkar. Midenin sarkması ise kişide ağrı, iştahsızlık, aşırı gaz ve ağızdan ekşi su gelme şeklinde belirti vermektedir.
Nedenleri: Genellikle zayıf ve kemikli bayanlarda sıklıkla görülmektedir. Nedenlerine gelince, ağır bir yük kaldırmak mide düşüklüğünün en bilinen sebebidir. Yapılan ani hareketler ve ya boşta bulunarak dikkat etmeden bir şeyin kaldırılması mide düşüklüğüne davetiye çıkaran sebepler arasında yer almaktadır. Mide sarkması tecrübeli doktorlar tarafından yapılan ufak bir kontrolle hemen anlaşılabilir. Göbek üzerinde ellerin gezdirilip, midenin yerinde olup olamaması kolayca anlaşılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

TEDAVİSİ NASILDIR?
Mide sarkmasında değişik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlar arasına ilaç tedavisi, manyetik akupunktur kupalarının kullanılması yer almaktadır. Özellikle manyetik akupunktur metodu oldukça eski olup Uygurlara kadar dayanmaktadır. Halk arasında bardak atma yöntemi olarak da bilinmektedir. Tedavide çok türlü ilaç verilebiliyor. Ama hiç birisi bardak yöntemi kadar etkili ve basit bir yöntem değil. Alınan ilaçlar aynı zamanda kişinin bağışıklık sistemini baskılayıp zayıflattığı için yarardan çok zararları daha çok olabiliyor. Buna çok dikkat edilmelidir. Mide sarkmasında sık sık yemek yeme ve yemekleri belirli saatlerde yemeyi alışkanlık haline getirmek tedaviye yardımcı olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Mide sarkması tedavisinde mide kaslarının kuvvetlendirilmesinde yarar vardır. Bunun için değişik egzersiz hareketleri denenmelidir ve sabahları düzenli olarak yapılmalıdır. Sadece 10 dakikanızı ayırarak mide düşüklüğünden kurtulabilirsiniz. Egzersiz olarak mekik çekme ve sırt üstü uzanıp, eller boyunda iken ayakların birleşik olarak ve dizler bükülmeden yerden on santimetre kadar kaldırılarak, indirilmesi hareketleri yapılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    serdar

    3 ylldlr mide sarkmasl yani gasrit pitoz tanlsl kondu gitmedim gasroloji kalmadı ama bir fayda görmedim bilgi sahibi olan varmı

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mide Üşütmesi
Vitiligo nedir
Migren için tablet
Sedef Tedavileri
ameliyat yerimde şişlik var
Down Sendromu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.