MİDE ÜLSERİ TEDAVİSİ
Ülser, sindirim sisteminin elemanları olan mide, onikiparmak barsağı(duodenum) ve ince barsakta meydana gelen yaralara verilen genel isimdir. Şayet yara midede meydana gelmişse mide ülseri adı verilir.

Mide ülserine en fazla kafeinli ve asitli içeceklerin içilmesi, alkol, uzun devam edilmesi gereken ilaçlar, karaciğer yetmezliği yada iyi tedavisi yapılmayan gastrit hastalığı yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

MİDE ÜLSERİNİN BELİRTİLERİ
Ülser belirtisi karın ağrısı, mide ağrısı ve mide yanması şeklinde ortaya çıkar. Genellikle bahar mevsiminde ağrılar artar. Asitli ve kolalı yiyecek ve içecekler ağrı arttırırlar. Ülserin gün içinde ve yemeklerle birlikte olması ülser şikayetlerin ritmik oluşuyla ilgili bir durumdur. Derinleşip atardamarı etkilerse aniden kanamalar meydana gelir. Kişi ağzından kahve telvesine benzer şeyler kusabilir, midenin çıkışı daralabilir, kişinin kakası zift veye katran gibi ilerlemiş ülser belirtisi olabilir.

MİDE ÜLSERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
İster mide, ister oniki parmak bağırsağın tedavisi medikaldir yani ilaç tedavisidir. 70’ li yıllarda cerrahi şlem varken sonrasında artık ilaçla tedavi başlanmış ve özellikle 90’ lı yıllarda proton pompasi denilen ilaçla %90 üstünde tamamen tedavi edilmektedir. Helicobacter pylori denen çok önemli bakterinin ortaya çıkarılması, bunun anlaşılması, tedavisinin yapılabilir olması ülserin ilk tedavisinden sonra nüksetmemesini sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Belli bir diyetle ve ilaçlarla ülser hastalarının tamamen iyleşmesi görülmektedir. Reflü hastalığının tam tersi, ülser hastalığında cerrahi işlemden tamamen uzaklaşılmıştır. Ülser hastaları tamamı ilaçla tedavi edilmektedir.

TEDAVİYE DESTEK OLUN!!!

  • SİGARA VE ALKOL KULLANMAYIN
  • DİŞ TEMİZLİĞİNE ÖNEM VERİN
  • ASİTLİ İÇECEKLERDEN SAKININ
  • YETERİNCE DİNLENİN
  • PAPATYA ÇAYI KULLANIN
  • DİYETİNİZE ÇEŞİTLİ ŞEKİLLERDE ZEYTİNYAĞI KULLANIMINI ARTIRIN
  • MİDEYE AŞIRI YÜKLEME YAPMAYIN
  • ÇOK SIK YEMEK YEMEYİN

ÜLSER, KANSER NEDENİ OLABİLİR Mİ?
Araştırmacıların çıkardığı sonuca göre mide ülserinin kanserleşmadiği görülmektedir. Bazen hastaların midelerinde ülserin altında bir kanser görüldüğü zaman ülserin sebep olduğu mu yoksa daha önce böyle bir durumun var olduğu tartışılır. Ülser hastaları tedavi edilmezse ülser delinebilir, ülser orada bir tıkanıklığa yol açabilir, bazen de kanama olur. Bu durumlar ülser hastalığının tedavi edilmeyen en önemli komplikasyonlarıdır. Böyle zamanlarda mecburen ameliyat gerekebilir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
BACAK ŞİŞMESİ, BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ
Artroskopi
Uyurgezerlik
Kum Dökme
Ultrason
Parkinson Hastalığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.