BU TAVSİYELER, MİDE YANMASI ŞİKÂYETLERİNİZİ AZALTIYOR?
Mide yanması toplumuzda çok sık görülen bir durum. Yaklaşık %30-40 civarında. Bunun en başta gelen nedeni ise düzensiz yemek yeme alışkanlığı. Ya çok sık yemek yeme ya da tıka basa mideyi doldurma. İnsanoğlu için tıka basa dolu mideden daha zararlısı yoktur.”

Sponsorlu Bağlantılar

En sık görüldüğü yaşlar 20-50 arası.  Midenin aşırı asit salınımı ile baş gösteren bir rahatsızlık. Yemekten sonra midede hissedilen yanma duygusu, ağza acı su gelmesi mide yanmasının ayrı birer belirtisi. Aslına bakarsanız bu durumu önlemek hiç de o kadar zor değil. Hayatınızda yapacağınız ufak beslenme değişiklikleri bunu önleyecektir. Eğer mide yanmasından muzdaripseniz, bu durumdan nefret ediyorsanız aşağıdaki uygulayabileceğiniz bir program sizi mutlu edecektir.

Yanma hissi oluştuğunda eskiden atalarımızın yaptığı gibi bir parça ekmek içi atabilirsiniz.
Sık ama az yemek yiyin.
Acıkmadan yemek yemeyin ve doymadan sofradan kalkın.
Asla tıka basa yemek yemeyin.
Acele ve ayakta yemek yemeyin. Acele yemek mide fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayakta yemek ise midenin farkında olmadan aşırı doldurmanıza neden olacaktır.
Ağzınızdaki lokmaları iyice çiğneyip, bulamaç haline getirdikten sonra yutun. Birçok âlim ve günümüz tıbbına göre bu durum çoğu hastalığın tedavisidir.
Yemek yerken kemeriniz sıkılı olmasın.
Yemek yedikten hemen sonra asla yatmayın, uyumayın. Aradan en az 3 saat geçmeli. Yatarken almış olduğunuz pozisyon sonucu mide sıvısı ağzınıza kadar gelebilir.
Meyveler, kolay sindirildiği için yemeklerden 20 dakika önceye kadar tüketilebilir. Lakin yemekten sonra tüketilmesi yenilen yemeklerle karışım sağlayacağından, değişik reaksiyonlara neden olarak hazmı güçleşir ve yanmalara yol açabilir.
Yemeklerden hemen sonra su içmeyin.
Diyetinizi ¾ oranında azaltın.
Başka bir çare ise günlük olarak eşit miktarda şeker ve tuz ile limon suyu karışımını alın.
Yemeklerden sonra hafif egzersizler yapın.
Sıcak yeme ve içmenin yemek borusu ve mide kanserlerine yol açtığını tıp kabul etmiş durumda. Buradan yola çıkarak alınan gıdaların ılık olmasına özen gösterin.
Kendinizi dengeli tutmak için. Üzüntü, öfke, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik nedenler de asitliğin başlangıcına yol açar.
Tütün mamulleri, alkol (özellikle mide boş iken), çay, kahve, kola, gazoz, asitli meyve suları ve çikolata kullanmayın. Eğer çikolatasız duramıyorsanız sütsüz olanlarını tercih edin. Şayet kahve almak isterseniz kafeinsiz olanlarını tercih edin.
Mide yanması şikâyetiniz varsa asla yağlı ve kızartılmış gıdalar almayın.
Meyve, sebze, tohum, fındık ve bakliyat bol alınmalıdır. Bu iyi bir lif kaynakları ve sindirime yardımcı olur.
Domates, limon gibi asit muhtevası olan gıda alımını kısıtlayın. Çiğ soğan da diğer bir mide asidi artırıcısıdır. Naneli şeker almayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunlar kendinize uygulayacağınız düsturlar. Şimdi gelelim mide dostu gıdalara;

  • Karnabahar
  • Lahana, salata şeklinde ya da çiğ olarak tüketilmelidir. Lahanayı kereviz ve havuçla birlikte suyunu sıkıp sabah akşam alabilirsiniz.
  • Patates suyu mide dostudur. Tatlandırıcı olarak havuç suyu elde ederek kullanabilirsiniz.
  • Elma sirkesi ve maden suyu asitli olup mide dostu istisna gıdalardır.
  • Zeytinyağını salatalarınızda bulundurun. Fasulye, bezelye ve mercimek midenin korunmasını artırıyor.
  • Muz, kızarmış ekmek ve meyan kökü de mide yanmasına engel olabilecek diğer besinlerdir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sağlıklı Hayatın 5 Basit Kuralı
Anal Fissür Nedir?
Kilo Artışı İçin Formüller
Magnezyumun Faydaları
Kabakulak
Sık Cinsel İlişki
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.