MİDEDE DOLGUNLUK HİSSİ

Yemek yemediğinizde halde midede yada karında, sanki yemek yemişsiniz gibi hissetmenin çeşitli nedenleri vardır. Genellikle mide ve karaciğer ilgili sorunlar midede doluluk yada şişkinlik hissi verebilir.

Yanı sıra safra taşı veya safra kesesi hastalığı gibi diğer koşullar da birkaç lokma yemek yedikten sonra tam doymuş gibi hissetmenize neden olabilir. Eğer yemeden tokluk hissi varsa, hemen bir doktora görünün. Bu durum genellikle aşağıdaki tıbbi durumlardan meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

1- PEPTİK ÜLSER

Peptik ülser, midede oluşan ve dolgunluk, ağrı, midede rahatsızlık hissi, şişkinlik, geğirme ve kusma hissi oluşturan bir sağlık sorunudur. Peptik ülserler, genellikle duodenal ülser gibi aynı tip ağrıya neden olur. Ağrı, sırt veya göğsünüzden göğüs kemiğinin arkasına yayılabilir. Ülserler gizli kanamaya neden olarak anemi gibi durumlara yol açabilir ve sizde nefes darlığı ve yorgunluk gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Şiddetli olgularda siyah, katran gibi veya kanlı dışkı, şiddetli karın ağrısı ve kan içerebilen kusmuk görülebilir.

2- GASTROPAREZİ

Sponsorlu Bağlantılar

Gastroparezi, midenin geç boşalması anlamına gelir. yani midenin boşalması için daha fazla zaman gereklidir. Tipik olarak, sindirim işlemi sırasında mideniz ince bağırsağa yiyecekleri aktarmak için kasılır. Vagus adı verilen sinir, bu işlemden dorumlu olan sinirdir. Vagus siniri yaralandığında ya da hasar gördüğünde sizin için uygun şekilde çalışamaz duruma gelmiş oluyor. Ve dolayısı ile de bu süreç daha uzun sürüyor.

Sonuç olarak ise uzun süre yemek yemeseniz dahi, mide geç boşaldığı için midede dolgunluk hissi oluşuyor. Gastroparez vagus sinirine müdahale eden bir operasyon, enfeksiyonlar, düz kas hastalıkları ve hipotiroidi gibi metabolik bozukluklar nedeni ile meydana gelebilir.

3- HAZIMSIZLIK

Hazımsızlık, yemek yemeseniz dahi doluluk hissi oluşmasına neden olan diğer bir durumdur. Hazımsızlık tek başına bir belirti olmayıp, beraberinde karnın üst kısmında yanma ve ağrı, yemek yemeye başladıktan hemen sonra doyma hissi oluşur. Hazımsızlık genellikle gastroözofageal reflü hastalığı, kanser, pankreas veya safra kanallarındaki bir anormallik gibi altta yatan başka bir durumun bir belirtisidir. Bu durumu çözebilmek için vaktinde bir doktora görünmenizi öneririz.

4- KARACİĞER HASTALIĞI

Karaciğer hayati organlarımızdan biridir ve çok sayıda görevi vardır. Hatta, karaciğeriniz olmadan sadece birkaç gün yaşayabileceğinizi söyleyebiliriz. Karaciğer vitamin depolar, sindirime yardımcı olan safra üretir ve safra kesesine gönderir, zehirler, atık maddeler ve ilaçların kandan filtre edilmesine yardımcı olur.

Uyuşturucu ve alkolizm karaciğer hastalığının sık nedenlerinden birisidir. Karaciğer hastalıkları çoğu durumda sarılık, kolestaz, karaciğer büyümesi ve portal hipertansiyon olarak kendini belli eder. Kolestasis (safra akışının durması yada azalması) yemek yenmediği halde doluluk hissi, genişlemiş safra kesesi, kolay kanama, soluk dışkı, koyu renkli idrar, dalak büyümesi, karın boşluğunda sıvı, şişlik ve kızarıklığa neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Dilan

    Merhabalar benim birkac sikayetim olacakti kac kere hastaneye gittim ilac verdiler kullandgm hicbir ilacin etkisi olmuyor karnim ac ama midem dolu gibi yemek yiyemiyorum bogazimdan asagi inmiyor indigindede 4 lokmadan fazla yedgimde kusuyorum gulemiyorum dislerimi fircalayamiyorum konusamiyorum yaptgm dk midem bulaniyor sebebini bilmiyorum lutfen yardimci olun acill

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dizler ve Diz Altlarında Ağrı
Yüzdeki Siğiller Nasıl Yok Edilir
Vajina
Kan Proteinlerinin Yüksek Olması
Bakteriyel Hastalıklar Neden Olur?
Güneşten Korunma Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.