MİDE İÇİN EN KÖTÜ 5 YİYECEK

Mide, sindirim sisteminin en önemli bir organıdır. Mide yanması, mide ekşimesi, gastrit, ülser, mide üşütmesi vb. gibi şikayetlerden birini yaşayanlar midenin önemini bir kat daha iyi anlamışlardır. Yukarıda sıralanan mide ile ilgili problemlerin ortaya çıkmasını engellemek, aslında biraz da sizin elinizde. Hem kilo kaybı hem de sağlıklı bir sindirim için, inflamasyonu azaltan ve bağırsak bakterilerini dengeleyen özel besinler yemeye bağlıdır.

Süt ve Yüksek Laktoz Süt Ürünleri

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın hemen hemen yarısında laktoz duyarlılığı bulunmaktadır. Bazı insanlarda laktoza karşı duyarlılık bulunmamakta fakat bazıları ise laktoz tüketilmesi sonrası bazı belirtiler yaşayabilmektedir. Huzursuz barsak sendromunu önlemenin en önemli yollarından biri bağırsağı kötüleştiren fermente karbonhidrat ürünlerinden ve süt ürünlerinden kaçınmaktır. Beslenme alışkanlığınızda, tüm hayvansal süt ürünlerinde bulunan laktoz, laktoz enzimi tarafından ince bağırsakta yapıtaşlarına ayrılır. Laktazın esas hedefi bebeklerin anne sütünü sindirmesine yardımcı olmaktır ve yaşlandıkça vücut daha az laktaz üretir. Bu da, laktoz içeren gıdalar alınması durumunda daha önce olmasa dahi zamanla mide için işkence olacağı anlamına gelir. Eğer, siz de midenizin süt ile arasının iyi olmadığını düşünüyorsanız, tahıl ve meyve sularında süt yerine şekersiz badem sütü kullanmayı deneyin. Bu nedenle, süt, yoğurt, yumuşak peynirler, süt bazlı tatlılardan uzak durun.

Sponsorlu Bağlantılar

Sarımsak, Soğan ve Yüksek Lifli Benzerleri

Bu gıdalarda yer alan fruktan denilen lif bir çeşit vücut tarafından zor sindirilmektedir. Zor sindirim ise kişide sancılı gaz sorunlarına yol açmaktadır. Bu lifler diğerlerinden daha fazla belirtiye neden olabilir, bu durumdan kurtulmak için de o kadar fazla yemenize gerek yok. Eğer yemeklerinize düzenli olarak tat katma için sarımsak yada soğan kullanıyorsanız bunun yerine biberiye, kekik ve adaçayı gibi kokulu bitkiler kullanabilirsiniz. Bu nedenle tahıl (arpa, buğday), sebze ( enginar, soğan, sarımsak), baklagiller ( fasulye, barbunya fasulyesi, soya fasulyesi) ve katkı maddelerinden (inulin) uzak durmalısınız.

Aşırı Fruktoz (Elma, Bal, Kuşkonmaz )

Bu gıdalar size elbette çok sağlıklı geliyordur ama eğer mide ilgili şikayetleriniz varsa bu gıdaları bir daha gözden geçirmekte yarar var. Bol fruktoz içeren gıdalar, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Çok yoğun fruktoz içeren gıdalar, glikoz ile kıyaslandığında gaz sancıları, ishal ve şişkinliğe yol açabiliyor (Journal of Clinical Gastroenterology, 2008). Yine düzensiz bağırsak sendromu yaşayan hastalara fruktoz içermeyen bir diyet uygulandığında da onların şikayetlerinin azaldığı tespit edilmiştir.

Fruktoz elma, mango ve karpuz gibi mevyeler, kuşkonmaz ve şeker bezelye gibi sebzeler, tatlandırıcılar (yüksek fruktozlu mısır şurubu, agave nektarı,  bal) da yoğun olarak bulunmaktadır.

Karbonhidrat Bakımından Zengin Gıdalar

Karbonhidratlar şeker, un ve unlu mamüllerde bol miktarda bulunmaktadır. Her karbonhidrat kilo yapmayabilir. Hafif karbonhidrat içeren gıdalar sağlıklı karbonhidratlardır. Fakat yoğun karbonhidrat içeren besinler kilo artışı ve iltihabi vakaları tetikleyen barsak florasını değiştirmektedir. Eğer kilolu iseniz karbonhidrat bakımından zengin beslendiğinizi söyleyebiliriz. Küçük bir patatesin %23’ü, kötü karbonhidrat olarak kabul edilen karbonhidrattır. Bu nedenle eğer fanatik bir cips tüketiciyseniz yemeden bir kez daha düşünmelisiniz. Bunun aksine sağlıklı bir pirinç keki ise %80 sağlıklı karbonhidrat içermektedir ve çok yoğundur.

Simit, ekmek (tam tahıllı ekmek gibi), kraker, makarna bol miktarda karbonhidrat içermektedir.

Fasulye ve Kuruyemiş

Bazı kişilerde bu gıdalar gaz yapmaktadır. Bu nedenle çoğu fasulye türü, fındık, badem, antep fıstığı tükettikten sonra kendi kendinizi kontrol edin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
pankreas kistleri
Şeker Hastalığı olanlar Oruç Tutabilir mi?
Karaciğer Yağlanması'nın Nedenleri
Burundan Mukus Akıntısına Doğal Çözümler
Ayak Terlemesi
Kaburga ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.