MİGREN AĞRISI
Migren baş ağrısı kronik baş ağrısının en kötü türüdür. Migren baş ağrısı genellikle alında başlar. Genellikle baş (sol veya sağ tarafında baş ağrısı) tarafına ve göz çevresine doğru hareket eden darbe vurma veya baş ağrısı şeklinde tanımlanabilen bir hastalıktır. Migren çoğu zaman mide bulantısı, baş dönmesi, yüzde kızarma, burun tıkanıklığı ve baş dönmesi gibi uyarı veya ağrılı semptomları olan saldırılardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yoğun bir migren atağı yaklaşık 4 ile 72 saat kadar sürebilir ve hatta kurbanlarını yatakla sınırlandırabilir. Birçok anti migren ilaçları migrende rahatlama sağlamak için kullanılabilir ama tüm hastalar onlardan yardım almak istemezler. Potansiyel yan etkileri ile gelen migren ilaçları sadece semptomları tedavi amaçlı kullanılır.

Migreni, evde tedavi edilebilecek telafiler de mevcuttur. Gerek şifalı bitkiler gerekse de bazı yemek alışkanlıklarının ve yaşam tarzı değiştirilmesi şeklinde doğal migren tedavileri yapılabilmektedir. Bu metotlar hem baş ağrısı belirtilerini hem de migrenin asıl nedenlerini bertaraf ederek rahatlama sağlar.

Migren için evde hazırlanabilecek ilaçlara geçmeden önce migren hakkında migrenin nedenleri ve belirtilerini ve nasıl önlenebileceğini bilmek yararlıdır.

MİGREN BAŞ AĞRISI NEDENLERİ
Migren baş ağrısı temel nedeni sadece şakaklardaki deri altında bulunan temporal arterlerin büyümesidir. Bu da, temporal arter çevresindeki sinirlerin uzamasına neden olur. Damarların şişmesi ve genişlemesi  sonucunda sinir uçları uyarılır. Hasta bu durumu ise zonklama şeklinde algılamaya başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

İltihap, ağrı ve arterin daha da genişlemesi kimyasal maddelerin salınımını tetikler. Bu durum hala araştırma konusudur. Ancak uzmanların tarafından migren baş ağrısının bazı nedenleri listelenmiştir.

 • Serotonin Dengesizliği: Serotonin insanın ruh halini düzenleyen beyin kimyasalıdır.
 • Östrojen Seviyeleri: Östrojen, özellikle bir kadın hormonu olup aynı zamanda migren baş ağrısının sebebidir. Erkeklerde deneyim bu nedenle fazla değildir. Östrojen nedeniyle migren, kadınların bir adet döneminden önce, sonra ya da o dönemde meydana gelir.
 •  Stres: Mental ve fiziksel gerginlik, fazla çalışma, uyku bozuklukları ya da çok az / çok fazla uyku, yorgunluk gibi faktörler migren baş ağrısı nedeni olabilir.
 • Kafein: Aşırı çay ve kahve, sigara ve alkol migren baş ağrılarına neden olabilir.
 • Doğum Kontrol Hapları: Kadınlarda östrojen düzeylerini etkileyen doğum kontrol hapları migreni tetikleyebilir.
 • Beslenme Eksikliği: Bazı vitaminler ve besin takviyeleri inflamasyonu önlemek, damar ve kasların düzgün çalışmasını sağlamak için gereklidir. Bu organlardaki bir terslik migren baş ağrısına neden olabilir. Uygun besinlerin alınmaması ve uzun süreli açlık migren baş ağrısının nedenidir.
 • Kalıtım: Migren ataklarına maruz kalan mağdurların çoğunda “migren geni” vardır.
 • Kan Basıncındaki Dengesizlik: Yüksek ya da düşük tansiyon gibi kan basıncı dengesizlikleri migren baş ağrısı nedeni olabilir.

MİGREN BELİRTİLERİ
Migren hastalarının yaklaşık% 20’si bir migren atağından önce görsel uyarı almaktadırlar. Bazen migren hastalarına özgü kokuları hissedebilir. Aura adı verilen belirtileri ise her 10 migren hastasından 2’si yaşar. Aurayı, görme ile ilgili ışık çakması, zig- zag çizgilerin görülmesi ve görüntünün grileşmesi olarak ifade edebiliriz. Ayrıca bazı kişilerde zihinde bulanıklık, işitme ve konuşma problemleri de yaşanabilir.

Ataklardan hemen önce bacaklarda uyuşma olabilir. Ancak, migrenden muzdarip insanların çoğu herhangi bir uyarı almazlar. Belirtiler varsa, kişiden kişiye değişebilir ve şiddeti değişebilir. Migren baş ağrılarının genel semptomları;

 • Başın sağ tarafı ve sol tarafından hafif şiddetli zonklayıcı ağrı
 • Artan fiziksel aktiviteye bağlı olarak şiddetli baş ağrısı
 • Işık ve / veya sese duyarlılık
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Gözlerde yanma hissi ile gözlerde kızarma
 • İştahsızlık
 • Migren hastası tek başına kalmak ister, sessiz ve karanlık bir odada huzur bulur.
 • Depresyon ve sinirlilik
 • Uyuşukluk, bir kol veya bacakta güçsüzlük

MİGRENE DAVETİYE ÇIKARAN UNSURLAR
Migren baş ağrılarına sadece “şu neden olur” demek imknsızdır. Kişiden kişiye değişebilen bu şüpheliler arasında sayılabilecek olanları sıralayalım. Tütün mamulleri dumanı, flüoresan, titrek ışık, bazı deodorantlar, sıcaklık, rutubet farklılığı, sezonsal değişimler, rüzgr ve yel, düzensiz uyku, doğum kontrol hapları, menstrüasyon periyodu, bilhassa stres, uzun süreli açlık veya öğün atlama sayılabilir.

Elbette sadece bu faktörler değil yenilen gıdalar da migreni tetikleyebilmektedir. En çok sebep olan gıdalar arasında çikolata, peynir, kafein içeren gıda ya da içecekler, et ve tavuk suyu tabletleri, salam, sucuk ve çerez sayılabilir.

MİGRENİN DEĞİŞİK TÜRLERİ VAR MIDIR? MİGREN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Bütün insanlarda aynı tip migren olduğunu söyleyemeyiz. Biraz önce yukarıda, belirtilerde de bahsettiğimiz gibi auralı migren çeşidi olabildiği gibi aurasız olan migren çeşiti de bulunmaktadır. Auralı migren %10-20 civarında toplumda yaygınken aurasız migren ise en yaygın olan migren tipidir. Auralı olan migren genelde doğuştan gelir ve 20 yaşından önce kendini fark ettirir. Aurasız migren ise riski olmayıp doğrudan baş ağrısı ile başlangıç yapar.

Bunların dışında güçsüzlük, uyuşma, görme bozukluğu ya da konuşma bozukluğu belirti veren Hemiplejik migren, çift görme, baş dönmesi, uyuşmalar ya da bulantı gibi belirtiler kendini gösteren Baziler migren, baş ağrısı hissedilmeden günler süren mide bulantısı ile baş gösteren Abdominal migren, migren atağı evvelinde gözün saatlerce görmemesi ve sonrasında düzelmesi ile belirti veren Retinal migren olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Hangisi olursa olsun migren dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

MİGREN HAYATINIZI DEĞİŞTİRMEDEN, SİZ HAYATINIZI DEĞİŞTİRİN
Migreni olan hastalarımız artık hayatlarının eskisi olmasını beklememeliler. Yaşamınızdaki birtakım basit değişiklikler size son derece yardımcı olacaktır. Şimdi, siz de hayatınızı değiştirecek bir karara imza atın ve aşağıdaki değişiklikleri yapın.

 • Auralı migrende kadın birey doğum kontrol hapı veya menopozda östrojen hormonu kullanmamalıdır. Felç olasılığı 15 kat artmaktadır.
 • Auralı migrenli bireyler sigara içmemelidirler. Bu durum damar tıkanıklığı ihtimalini artırır ve beyin krizi tehlikesi ile karşılaşabilir.
 • Tetikleyicilerden uzak durunuz.
 • Düzenli sportif faaliyetlerde bulunun. Yüzme, yürüyüş, hafif tempolu koşu gibi…
 • Uyku saatlerinin düzenli olsun. Aynı saatte yatmaya ve aynı saatte kalkmaya çalışın. Kaliteli bir uyku çekin. Uyumak kasları gevşetir ve vücut sistemlerini düzen getirir. Baş ağrısı yeni başladığında veya belirtiler gösteriliyor olduğu zaman güzel bir şekerleme yapmak şiddetli baş ağrılarını önleyebilir.
 • Düzenli yemek yeme alışkanlığınız olsun.
 • Stresten uzak durun.
 • Ağır ve baharatlı gıda almayınız. Çikolatadan kaçının, küflü ya da bozulmuş peynir, kırmızı şarap, turunçgiller tüketmeyin. Bu besinler gıda duyarlılığı olan kişilerde migren nedeni kabul edilir. Bu besinler  tiramin ya da diğer histamin içerir. Mümkünse vücut tipine göre uygun diyetler seçin.

MİGREN TEDAVİSİ NASIL OLUR?
Migren rahatsızlığı olan kişilerde tedavi ve tedaviye yardımcı olan birçok yol vardır. Öncelikle migreninizi tetikleyen ve neden olan faktörlerden uzak durunuz. Daha sonra tedavinin uygulanması sorununuzun çözümüne katkıda bulunacaktır. Klinik tedavi, atak (akut) tedavi ve önleme tedavisi olmak üzere iki şekilde sınıflandırılmaktadır.

Atak tedavisi için doktorunuz tarafından öngörülen özel bir migren ilacı kullanılabilir ya da basit ağrı kesiciler alınabilir.

Önleme tedavisi ise 6 ay kadar sürebileceğinden istikrar elden bırakılmamalıdır. Bu tedavi hastanın yaşam kalitesini aşırı derecede düşürdüğü için uygulanır. Tedavinin amacını migrenin şiddetini ve meydana gelme süresini uzatmak oluşturur. Migreniniz olsun olmasın migren ilaçları her gün ve düzenli olarak alınmalıdır.

Migren baş ağrısına karşı Hangi besinler iyi gelir?  Hangi karışımlar iyi gelir?   Evde neler yapabilirim?   Hangi şifalı bitkiler rahatlama sağlar? gibi soruların cevaplarını da sizler için yerli ve yabancı kaynaklardan araştırdık. Faydalı olmasını temenni ediyoruz.

MİGREN EVDE NASIL TEDAVİ EDİLİR? EVDE NELER YAPABİLİRİM?
Migren baş ağrısı, yakaladığı kişiler için kbustur. Migren için çoğu tedavi ağrı kesici ve sakinleştirici içerir. Fakat bunlar şiddetli baş ağrısında etkili değildir ve de yan etkileri vardır. Bunun aksine migren baş ağrısı tedavisi için çeşitli bitkisel ev ilaçları vardır. Sık baş ağrısından muzdarip olanlar yiyecek ve reaksiyonlarına dikkat ederek o gıdaların alınmamasına dikkat etmeleri gerekir. Gıda alerjileri ve hava değişimlerine olan hassasiyetler migreninizin azmasına neden olabilir. Migren saldırılarında;

 • Soğuk kompres kan damarlarını daralttığı için migren için yardımcı ve etkili bir yoldur. Yumuşak, soğuk buz paketi alın ve bir havluya sarın. Şakaklarınıza ve alına karşı tutun. Migren ağrısına karşı üç dakika kadar tekrarlayın. Her birinden 2 yemek kaşığı olmak üzere kurutulmuş kediotu, papatya, biberiye, nane ya da nane yaprağı ve biraz bal alınız. Bütün otları karıştırarak bitkisel toz haline gelinceye kadar öğütün. Bu tozların birbirine bağlanmasını sağlamak için yeteri kadar bal ile karıştırın. Karışımdan bir hap büyüklüğünde küçük haplar oluşturun. Daha sonra bu hazırlık malzemesini kuru ve sıkıca kapalı kaplarda saklayın. Migren tedavisi için, bu bitkisel baş ağrısı haplarını 1 veya 2 adet kullanın.
 • Sirke içine kına çiçeğini daldırın. Alına masaj yaparak ya da ovarak migren ağrılarından kurtulun. Bu, hızlı bir şekilde migren ağrılarını keser.
 • Tarçını su ile karıştırılarak güzel bir hamur yapın. Şakak ve alın üzerine uygulayın. Bu karışım soğuk havaya maruz kalma sonucu migren baş ağrılarından kurtulmak için birebirdir.
 • Büyük bir kse içinde kaynar su alın ve ona bir avuç biberiye ekleyin. Bir havlu ya da başörtüsü ile kse içine eğilip buharını soluyun. Migren baş ağrılarını dindirmek için 5 ile 10 dakika bu buhar teneffüs etmeye devam edin.
 • Bir fincan papatya çayı migren baş ağrılarını hissettikten sonra alındığında migren belirtilerinin şiddetli hale gelmesini engelleyebilir.
 • Migren baş ağrısı tedavisi için 10-12 adet badem yiyin. Fındık da niasin vitamini sayesinde migren ağrılarının kesilmesine yardımcı olur. Bu vitaminin diğer kaynakları maya, tam buğday, yeşil yapraklı sebzeler, domates, ayçiçeği çekirdeği, karaciğer ve balıktır.
 • Havuç, ıspanak, pancar ve salatalık suyu hazırlayın. Karışım hazırlamak için 300 gr havuç ve diğer sebzelerden 100gr alınız.
 • Taze üzüm suyu alın. Sadece taze, olgun üzümleri alıp sıkarak ya da ezerek kullanınız. Su eklemeden doğrudan suyu içiniz.
 • 1 / 2 çay kaşığı hardal tohumu tozu ve üç tatlı kaşığı su alın. Karışımı burun delikleri içine koyun ya da migren baş ağrısına karşı koymak için koklayın.
 • Birkaç yaprak lahana alın ve onları ezin. Bir bez içinde ezilmiş lahanayı yerleştirin ve yatmadan önce alnına bağlayın veya herhangi uygun bir zamanda gün boyunca alnınızda tutun. Yaprakları kuruduğu zaman yenileyin.
 • Bir havanda limon kabukları ile ince hamur yapın. Malzemeyi alnınıza yapıştırarak uygulayın. Bu ilaç etkili bir migren tedavisidir.
 • Saçlı deriye kan akımını azaltmak, migren baş ağrısı zonklamasını azaltmak için başın etrafına sıkı bir bez bağlayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dil Uyuşması Nedenleri
Larenjit
Şişmanlık Nedenleri
Kasık Şişliği İle Ortaya Çıkan Belirtiler Nelerdir?
El ve Ayaklarda Titreme
Tek Elde Karıncalanma Hissi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.