MİGRENİ TETİKLEYEN 7 FAKTÖR
Bir migreni tetikleyen faktörlerin tanımlanması, gelecekteki migren saldırılarını önlemede önemli bir adımdır. Ancak, migreni tetikleyen faktörler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Burada gözden kaçan ve duyduğunuzda şaşıracağınız migreni harekete geçiren bazı faktörler ele alınmıştır.

1.    Hava
Hava migren hastaları için önemli bir tetikleyici olabilir. Barometrik basınç, yüksek sıcaklık ve yüksek nem yaygın tetikleyiciler arasında yer almaktadır. Birçok hasta bu faktörü gözönünde bulundurmalıdırlar. Hava durumları takip edilerek iş planları ona göre ayarlanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 2.    Haftasonu
Bazı migren türleri hafta sonu ve tatillerde sık sık veya düzenli olarak baş ağrısı olacağını rapor eder. Bunun nedeni hafta boyunca yüksek derecede strese maruz kalmanız olabilir. Bunun sonucu olarak da yani yoğun stresten sonra yapılacak olan bir tatil yada boşluk vücudun baş ağrısı olarak tepki vermesine yol açabilir. Bunun diğer adına “hayal kırıklığı baş ağrısı” diyebiliriz. Ayrıca bazı uzmanlara göre ise bu durumun nedeni  hafta sonu değiştirilen diyet veya uyku alışkanlıkları olarak belirtilmiştir.

Migren Karşısında Çaresiz Değilsiniz..Mutlaka Okuyun!!!

Sponsorlu Bağlantılar

 3.    Aşırı Uyku
Baş ağrısı çeken bir çok kimse kendilerindeki baş ağrısının çalışmadığı ve tatil günlerinde olduğunu bildirmiştir. Bu tatil ginlerinde genellik kendilerine güzel bir uyku ısmarlamaları baş ağrılarının kaynağını oluşturabilmektedir. Kronik migren hastaları da buna özelikle dikkat etmeli ve hafta sonları düzenli bir uyku programından ayrılmamaları gerekmektedir.

4.    Kafeinden Yoksunluk
Başı ağrımaya meyilli olan kimselerle yapılan araştırmalara göre, günlük olarak iki yada iki buçuk bardaktan az alınan kafein baş ağrısı yapabiliyor. Eğer çok kafein tüketen bir kimse iseniz normal sınırlaırn altında kafein almanız migreninizi harekete geçirebilir. Bazı kimselerde ise aşırı kafein alımı migreni tetikleyebilir. Bu sınırları kendi kendinize çözümleyebilirsiniz.

5.    Magnezyum Eksikliği
Hem duygusal ve fiziksel stres magnezyumun vücutta tüketilmesine neden olabilir. Sırayla magnezyum kaybı baş ağrılarına neden olabilir. Magnezyum mineralinin takviye olarak oral ve enjektabl formu mevcuttur. Magnezyum enjeksiyonları oral magnezyumu yeterince tolere edemeyen veya yeterince emilimin gerçekleşmediği kimselere verilmektedir. Sizin magnezyum seviyenizin test edilmesi konusunda doktorunuzla konuşun ve takviye alımınızın doğru olup olmadığını öğrenin.

6.    Glutene Duyarlılık
Bazı insanlar glutene duyarlıdır. Aslında gluten intoleransı ağır bir şekli olan çölyak hastalığına sahip olmadan gluten duyarlılığınız olabilir. Eğer gluten duyarlılığı varsa bunu anlamanın basit bir yolu, iki hafta boyunca tüm gluten içeren besinleri yemeyi durdurmaktır. Bu şekilde hem sorunuzun cevabını alabilir hem de kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. İki haftalık glutensiz test çalışması için tüm gluten içeren besinlerden kaçınmak gerekir. Çünkü çok az miktarda alınan gluten baş ağrısını tetikleyebilir.

 7.    Reaktif (tepkisel) Hipoglisemi
Beyaz şeker ve makarna gibi basit karbonhidratların aşırı miktarda alınması migren baş ağrılarına neden olabilir. Basit karbonhidrat yediğiniz zaman kan şekeri yükselir. Vücudunuz sonra, sırayla kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde düşmesine neden olmak için ekstra insülin üretir. Kısacası kan şekerinin ani düşüşü ve birden yükselişi migereninizi tetikleyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Serviks Hastalıkları
Memede Ağrı
Hamilelikte Tansiyon
Göğüste (Memede) Kırmızı Şişlik
Vajinal Akıntıya Şifalı bitkiler
Meme Kanseri Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.