HER YÖNÜ İLE MİSVAK VE SAĞLIK

misvakİnsan sağlığının özellikle de ağız ve diş sağlığının önemli olduğu tartışmasız bir gerçektir. Misvak Erak Ağacı’nın (Salvadora persika)  kök ve dallarından elde edilen güzel kokulu bir diş fırçasıdır. Yapısında bol miktarda lif ihtiva eder. Fırçalama esnasında kopan liflerin yutulmasında bir sakınca yoktur.

Fırçalamaya geçmeden önce misvakın yumuşaması için suda bir miktar bekletilir. Sonra ise 1 cm. kadar kabuğu soyulup fırça yumuşaklığına gelene kadar dişlerle ezilir. Ezildikten sonra ise diş fırçası gibi kullanılır. Kullandıktan sonra misvakı yıkanmalı ve misvakı yere yatırmamalı, dikine koymalıdır. Misvak, bir karıştan uzun olmamalı ve kalınlığı küçük parmak kadar olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızda peygamberimizin “Misvak kullanınız. Çünkü o ağzı temizler ve Allah’ın (c.c.) rızasına vesile olur” ve “Eğer ümmetimin üzerine zahmet vermeyecek olsaydım her namazda misvak kullanmayı emrederdim.” buyurduğu misvakın hikmetlerini ve sağlık alanındaki gelişmeleri sunmaya çalışacağız. Faydalı olması temennisi ile..

YARARLARI VE ÖZELLİKLERİ

 • Dişlerin temizler ve parlaklık verir. Ağız kokusunu giderir.
 • Taşınması kolaydır. Her zaman yanımızda taşıyabiliriz.
 • Tükürük salgılanmasını sağlar.
 • Diş eti enfeksiyonlarına karşı koruyucu olan tannik asit ve astranjan maddelerini bulunur.
 • Diş hekimlerince kullanılan ve dişlerin temizlenmesi için gerekli sodyum bikarbonat ihtiva eder.
 • Misvakın PH derecesi (asitlik özelliği) ile tükürüğün PH derecesi (7,1) aynı olduğundan ağızda yabancı cisim reaksiyonu göstermez.
 • Zekyı artırır.
 • Göze kuvvet verir.
 • Balgamı keser.
 • İhtiyarlığı geciktirir.
 • Mideyi takviye edip mide hastalıklarını önler, hazmı kolaylaştırır.
 • Diş macunlarında köpürtücü olarak kullanılan teksapon ihtiva etmez. Bu yüzden doğaldır. Teksapon maddesi; Kan hücrelerinde toksik tesire, diş etlerinin şişmesine ve diş eti hastalıklarına, dişlerin asitlere karşı direncini azaltarak çürümelere ve alerjik reaksiyonlara zemin hazırlar.
 • Su dezenfektanı olarak kullanılan florid içermez. Birçok bilimse araştırma floridli suların kansere yol açtığı, hücre içi oksidasyonunda ve solunum metabolizmasında enzim önleyici (inhibe edici) tesirleri üzerinde hemfikirdir. Günümüzde, her yıl 3500 kişi florid eklenmiş içme suyu sebebi ile kansere yakalanarak öldüğü belirtilmektedir.
 • Diş macunları, ağızdaki faydalı ve zararlı bütün mikropları öldürürken, misvak sadece zararlı mikropları öldürür.

mivakın faydalarıDeğerli okuyucularımız yukarıda izah edilenler misvakın ispatlanmış sağlık yönünden etkileridir. Dini boyutu ise henüz değinilmemiştir. Bu ilmi ve çarpıcı gerçekleri gördükten sonra, diş macunu ve fırçasının henüz bilinmediği bir zamanda misvakın kullanılması ve Peygamber Efendimizin (a.s.m) yıllar öncesinden bizlere tavsiye etmesi oldukça dikkat çekicidir.

Sponsorlu Bağlantılar

SAĞLICAKLA KALINIZ

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Enginar Neye İyi Gelir
Bacopa Monneri Nedir? Neye İyi Gelir?
Adaçayı
Çöven
Dutun Faydaları
Brokoli
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.