Vücudumuzun hücrelerinde bazı enerji merkezleri vardır bu enerji merkezleri gün boyunca çalışırlar ve ihtiyacımız olan enerjiyi üretirler. Bu enerji merkezlerine sağlık alanında mitokondri denir. Tıpkı bir fabrikaya enerji sağlayan jeneratörler gibi bu mitokondriler de vücudumuza bir hayat boyunca enerji temin ederler.

Mitokondrilerin vücudumuz için enerji üretmesinin bir bedeli vardır. Bu bedel, serbest radikallerdir. Serbest radikaller, mitokondriler tarafından enerji dönüşümü sırasında ortaya çıkartılan önemli moleküllerdir. Serbest radikalleri önemli kılan en büyük faktör onların “vücutta meydana gelen yaşlanmanın” büyük bir bölümünden sorumlu olmalarıdır. Mitokondrilerin faaliyetlerinden kaynaklanan yaşlanma olayına tıp dilinde mitokondriyal yaşlanma “MITOCHONDRIAL AGING” denmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Serbest Radikaller:

Aslında olan olaylar bir birini tetikleyen birçok olgudan ibarettir. Mitokondri çalışır enerji üretir enerji üretiminin yan ürünü serbest radikaller olur. Serbest radikaller mitokondriyi yıpratır, mitokondri aynı orandaki enerjiyi üretmek için daha fazla çalışır. Fazla çalışma serbest radikal miktarını artırırken mitokondride de genetik bozulmaları beraberinde getirir. Bu kısır döngüye halk dilinde yaşlanmak denir.

Yaşlanmak aslında yıpranan mitokondrilerin onarılamaması bu nedenle de vücut hücrelerinin çökmesiyle gerçekleşen bir süreçtir. Diğer bir değişle yaşlanmak mitokondriyal çöküş tür.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşlanmamak:

Her insanoğlu ister ki geç yaşlansın sağlıklı ve gerçekten uzun bir ömür sürsün. Bunun mümkün olduğunu belirten bilim adamları özellikle mitokondrial çöküşün durdurulması veya yavaşlatılması üzerinde çalışmaktadırlar. Bilim adamlarına göre mitokondrideki DNA kombinasyonunun korunması ve bozunumunun önlenmesi yaşlılığı geciktirecek çok önemli bir buluş olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Otizm Tedavisi
Alerji Hastalıkları Polimiyozit
sabah ve akşam nedensiz kaşıntı
Doğum Sonrası Vajinal Sarkma
AYAK ŞİŞMESİ NEDENLERİ
Bağırsak iltihabı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.