MOLLUSCUM KONTAGİOSUM

Molluscum contagiosum, pox virüs yada çiçek virüsünün neden olduğu ve merkezi çöküntülü olan ten renginde, beyaz veya pembe şişlikler ile karakterize bir deri hastalığıdır. Bu şişlikler yada tümsekler genellikle hastalığın tek göstergesidir. Tedavi edilmezse, darbelere aylarca, yıllarca devam edebilir ama genellikle zamanla kendi kendine gider.

Sponsorlu Bağlantılar

10 ile 20 kadar şişlik bir anda görünür ve şişlikler beş milimetre kadar büyük olabilir. Genellikle, şişlikler ağrısızdır ama kırmızı, kaşıntılı, ağrılı veya şişmiş olabilir. Kaşıma yada delinme hastalığın vücudun diğer bölgelerine yayılmasına neden olur. Molluscum kontagiosum, 1-10 yaş arasındaki çocuklarda sıklıkla görülmektedir fakat hastalığı yetişkinler de geçirebilirler. Virüs cinsel temas yoluyla yayılabilir bu nedenle Molluscum contagiosum cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir türü olabilir.
Molluscum kontagiosum havlu, giyim ya da oyuncak gibi virüsle enfekteli eşyalara dokunmakla ya da virüslü biriyle doğrudan temas şeklinde yayılabilir. Molluscum kontagiosum tedavi olmadan ortadan kalkar, ancak tedavi sayesinde vücudunuzda ya da diğer insanlara daha fazla yayılması önlenebilir. Eğer zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, tedavi önerilir.
Kontagiosum molluscum tedavisi topikal yada cerrahi olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Her ne kadar hastalığın belirtileri 2-4 ay içerisinde temizlense de, tedaviden 6 ay sonra yeni şişlikler ortaya çıkabilir. Hastalığın iyileşmesinde sonra derinin tekrar enfekte olması mümkündür. Yani kişinin bir kez enfeksiyon olması ve tedavi olması, gelecekte tekrarlamayacağı anlamına gelmemektedir. Genel olarak virüs hastalıklarında bu böyledir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Molluscum contagiosum merkezi çukur, et renginde yada pembe yada beyaz renkli küçük kabarcıklar ile özelleşmiştir. Hastalığın doğru bir şekilde teşhis edilmesi sadece doktor tarafından gerçekleştirilebilir. Cildinizde birkaç gün boyunca gitmeyen alışık olmadığınız bir şişlik, kabarcık, döküntü yada tahriş benzeri oluşumlar fark ederseniz mutlaka bir doktora görününüz.

GENEL BELİRTİLER NELERDİR?

Mollucsum belirtileri ile sadece bir kez karşılaşılabilir yada günlük belirtilerle de karşılaşılabilir.

 • Kaşıntılı deri
 • İsilik
 • Merkezi çöküntülü olan cilt şişlikleri

NEDENLERİ NELERDİR?

Molluscum contagiosum hastalığının kaynağı bir virüstür. Sıklıkla çocuklarda ortaya çıkmasının dışında yetişkinlerde de görülebilir. Özellikle, tedavi edilmediği durumlarda tekrarlama eğilimindedir.

Havlu, giyim ya da oyuncak gibi nesne ve eşyalar ile bulaşabilir ya da virüse sahip biri ile dokunma sonucunda kişiden kişiye yayılabilir.  Molluscum kontagiosum tedavi olmadan gidebilir ama tedavi sayesinde hastalığın yayılması ve sşze vereceği zararı minimize edebilirsiniz. Virüs cinsel temas ile de yayılabilir.

KİMLER RİSK ALTINDA?

 • Bağışıklık sistemi zayıf olanlar
 • Bulaşıcı bir virüs taşıyıcısı ile doğrudan temas
 • Virüs ile enfekte olan bir nesneye dokunulması

Kontagiosum molluskum riskini azaltmak çoğu mümkündür. Bunun için;

 • Bulaşıcı bir virüs taşıyıcısı ile doğrudan temastan kaçının.
 • Kişisel eşyalarınızı paylaşmayın
 • Sık sık ellerinizi yıkayın.

MOLLUSCUM KONTAGİOSUM NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tedavi cerrahi müdahele içerebilir. Cerrahi seçenekleri kriyoterapi veya şişlikleri dondurmak için sıvı azot kullanımı (-196 derece) ve küretaj veya deriden şişliklerin kazınması gibi işlemleri içerir. Lazer cerrahisi de derideki belirtilerin yakılması amacı ile kullanılabilir. Cerrahi olmayan topikal tedaviler, şişlikler üzerine koyulacak asitler yada solusyonlar kullanılabilir.

İLAÇLAR

Doktorunuz hastalığın tedavisi için farklı farklı ilaçlar önerebilir. Tedavide direk olarak deri üzerine uygulanabilen topikal kremler, antiviral tedaviler ve bağışıklık sisteminin tepkisini değiştirici yada oral ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar, aşağıdaki gibi olabilir:

 • Simetidin (Tagamet) gibi ağızdan alınan ilaçlar
 • İmikimod (Aldara) gibi Topicalimmune tedavisi
 • Tretinoin (Retin A) gibi topikal retinoid tedavisi
 • Cantharidin, podophyllin ve salisilik asit gibi topik tedaviler

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  NURGÜL

  Merhaba doktor bey..oğlum11 yaşında. 1 hafta önce bacağında resimdeki gibi kabarcıklar çıkmaya başladı.. hemen doktora götürdük doktorumuz 8 adet sabah akşam vurulmak üzere Rifocin enjeksiyon ile Fucitec merhem verdi. Ancak halen oğlumun elinde, ayaklarında ve boyun bölgesinde yoğun bir şekilde hatalık devam etmektedir. Uygulamamız gereken başka bir yöntem veya ilaç varmı. yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin…

  havva

  15aylii bebegimde 6aydan beri bu hastalik var krem suruyorum ama fayda etmedi napmam gerek doktora götürdüm ama krem verip gonderiyorlar kaniyor cogaliyor yüzünde yardimci olun lutfen

  Yagmur

  Bende molluskum cikti 10 gun suruyoruz ama bi gitmedi ne yapmaliyiz

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
PARESTEZİ NEDENLERİ NELERDİR?
Piyelonefrit
Nöropatik Ağrılar Nasıl Anlaşılır?
Karın Ağrısı Çekiyorum
Atarax Şurup
Burkulma ve İncinme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.