MUTFAĞINIZDA İLAÇ GİBİ OLAN BESİNLERmutfaginizda-ilac-gibi-olan-besinler

Karşılaşılan sağlık sorunlarını tedavi etmek için doğal maddeler kullanılması, her geçen yıl giderek daha yaygın hale gelmektedir. Özellikle bazı gıdalar birçok sağlık sorunu ile başa çıkmada etkili olabilir. Bunları kullanarak hazırladığınız yemeklerin, leziz bir tada ilave olarak şifa kaynağı sağlamaları mümkün. Ev yemekleri ilaç kadar etkili olmasının yanında zaman kazandıran ve ucuz olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte aşağıda mutfağınızda bulundurmanız gerektiğini düşündüğümüz ve yemeklere katmanızı önereceğimiz gıdalar sıralanmıştır.

1- Zerdeçal

Zerdeçal yemek pişirmede kullanılan popüler bir baharattır. Antiseptik, antibakteriyel, anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde etkili bir ev ilacı olabilir.

Soğuk algınlığı, öksürük, eklem iltihabı, artrit, bereli cilt, akne, sivilce ve çeşitli mide rahatsızlıkları, küçük kesikler ve yanıkları dezenfekte etmede zerdeçal kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Aynı zamanda Alzheimer hastalığı önlemeye yardımcı ve alkol ya da düzenli ağrı kesiciler kullanımından kaynaklanan karaciğer hasarını en aza indirir. Ayrıca antioksidan özellikleri sayesinde meme kanseri, kolon kanseri, akciğer kanseri ve lösemi tedavisinde yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

2- Zencefil

Zencefil anti-enflamatuar antispazmodik, antifungal, antiseptik, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Aynı zamanda, güçlü bir doğal analjezik veya ağrı kesicidir. İçerdiği potasyum, magnezyum, manganez, fosfor, çinko ve A, C, E, B vitaminleri açısından iyi bir kaynaktır.

Zencefil mide bulanması, hazımsızlık, mide ekşimesi, mide tutması, vücut ağrısı ve artrit, soğuk algınlığı, öksürük ve diğer solunum sağlık sorunları, ateş ve menstrüel kramp tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda  kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı için farklı kanser türlerini kontrol etmede kullanılabilir.

3- Tarçınmutfaginizda-ilac-gibi-olan-besinler-tarcin

Tarçın antioksidan, antiseptik, anti-inflamatuar, gaz giderici ve antiflatulen özelliklere sahiptir. Bu baharat A vitamini, niasin ve piridoksin ile birlikte, aynı zamanda potasyum, kalsiyum, manganez, demir, çinko ve bakır gibi mineraller bakımından mükemmel bir kaynaktır.

Tarçın sıklıkla soğuk algınlığı, şişkinlik, hazımsızlık, mide ekşimesi, mide bulantısı, ishal, artrit ağrısı ve ağrılı adet dönemlerini tedavi etmek için kullanılır.

Düzenli tüketim sayesinde Tip 2 diyabetli insanlara yardımcı olabilir. Buna ek olarak, kolesterol düzeylerinin düşürülmesini sağlar ve çeşitli kalp hastalıklarını önler. Toksisiteye neden olabileceğinden fazla alınmaması gerekir.

4- Sarımsak

Sarımsak genellikle uyarıcı, terletici, diüretik, ekspektoran, antibakteriyel, antifungal, anti-viral ve antiseptik özellikleri nedeniyle süper besin olarak adlandırılır. Buna ek olarak, sarımsak, protein, potasyum, kalsiyum ve çinko bakımından da zengindir.

Sarımsak öksürük, kronik bronşit, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, sinüs problemleri, astım, kulak enfeksiyonu, hazımsızlık, mide ağrısı, karın ağrısı, ringworm, diş ağrısı ve böcek ısırıklarını da tedavi etmek için kullanılabilir.

Bundan başka kolesterolün düşürülmesi, çeşitli kanser türleri, kalp hastalıkları ve inmeyi önlemede de etkilidir.

5- Limonmutfaginizda-ilac-gibi-olan-besinler-limon

Limon bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve antioksidan özelliğe sahiptir. C vitamini ve folat gibi içeriğinden dolayı da baş ağrısı, boğaz enfeksiyonları, hazımsızlık, kabızlık, diş problemleri, kepek, böcek ısırıkları, artrit, romatizma ve iç kanama tedavisinde kullanılır.

Limon yüksek tansiyonu düşürür ve böbrek taşlarının kurtulmak için etkili olarak kabul edilir. Düzenli tüketilmesi durumunda, limon inme, kalp-damar hastalıkları ve çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olur. Artı, cilt ve saç için mükemmel bir ilaçtır.

6- Bal

Bal antiviral, antifungal, antiseptik ve antiparazitik özelliklere sahiptir. İçeriğinde magnezyum, potasyum, kalsiyum, sodyum, kalsiyum, bakır, demir, manganez, sülfür, çinko ve fosfat gibi birçok temel vitamin ve mineral bulunmaktadır.

Öksürük, boğaz tahrişi, larenjit, pamukçuk, egzama, sabah bulantısı ve mide ülseri tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda cilt enfeksiyonları, küçük yaralar ve yanıklarda da etkilidir.

Karbonhidrat yüklü olmasından dolayı da sporcuların performans ve dayanıklılığını artırır ve kas yorgunluğunu azaltır. Erkeklerde iktidarsızlık ve kadın kısırlığında da etkilidir.

7- Soğanmutfaginizda-ilac-gibi-olan-besinler-sogan

Soğan olağanüstü biçimde anti-inflamatuar, antiseptik, antibiyotik, antimikrobiyal ve gaz giderici özelliklere sahiptir. Bileşiminde C, B1, B6 ve K vitamini, biotin, krom, kalsiyum, folik asit ve diyet lifi içerir.

Soğuk algınlığı, öksürük, kronik bronşit, pnömoni, saman nezlesi ve astımın tedavisinde etkilidir. Ayrıca, mide enfeksiyonları, mide bulantısı ve ishalle mücadelede kullanılır.

Soğan bulunan çeşitli anti-kanser güçler sayesinde çeşitli kanser riskini azaltmada da önemli bir rol oynamaktadır. 

Ayrıca, soğan krom içeriğinden ötürü Tip 2 diyabeti olan kişilerde kan şeker seviyesini düzenler ve yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. İlginçtir ki, saçtaki kel yamalara soğan suyu uygulayarak saç kaybını da azaltmada faydalı olduğuna inanılmaktadır.

8- Karanfil

Karanfil antioksidan, antiseptik, anti-inflamatuar, gaz giderici ve antiflatulen özellikleri vardır. Ayrıca çeşitli vitamin, mineral ve lif oranı bakımından zengindir.

Diş ağrısı, ağız ülseri, boğaz ağrısı, eklem iltihabı, kas ağrıları, vücut ağrısı, hazımsızlık, bulantı, kusma, sinirlilik, şişkinlik ve kolera gibi sağlık koşullarında mücadele etmede karanfil kullanabilirsiniz.

Karanfil yağı; soğuk algınlığı, öksürük, sinüzit, astım, bronşit ve tüberküloz gibi çeşitli solunum problemlerini tedavi etmek için kullanılabilir.

Not: karanfil genellikle güvenli olarak kabul edilse de, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

9- Kakule

Kakule gaz giderici, antioksidan, antiseptik, spazm giderici, idrar söktürücü ve balgam söktürücü özelliği vardır. Kakule potasyum, kalsiyum, bakır, demir ve magnezyum gibi mineraller açısından iyi bir kaynaktır.

Kakule kötü nefes kokusu ve ağız ülseri gibi sorunlarla mücadelede yardımcı olur. Gaz giderici özellikleri nedeniyle hazımsızlık, bulantı, mide ekşimesi, gaz ve mide krampları giderir.

Bu baharat, aynı zamanda astım, bronşit, çeşitli solunum alerjilerinden muzdarip olanlar için iyidir. İştahı artırır, stresi hafifletir ve kas gerginliği azaltmaya yardımcı olur. 

10- Kimyonmutfaginizda-ilac-gibi-olan-besinler-kimyon

Kimyon tohumu anti-inflamatuar, gaz giderici, antiflatulen ve antioksidan özelliklere sahiptir. Tohumlar demir, bakır, kalsiyum, potasyum, manganez, selenyum ve çinko gibi çeşitli mineraller ile birlikte diyet lifi için de mükemmel bir kaynağıdır.

Kimyon tohumu hazımsızlık, şişkinlik, ishal, asitlik, mide ağrısı, sabah bulantısı, renal kolik, soğuk algınlığı, öksürük, ateş, boğaz ağrısı ve uykusuzluk tedavisinde kullanılmaktadır.

Aynı zamanda metabolizmayı artırır ve vücuttaki besinlerin emilimini kolaylaştırır. Ayrıca, gebe kadınlarda doğum öncesi sağlıklı gelişimi destekler, meme ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatır.

Sonuç olarak, bu genel mutfak malzemeleri hem yararları hem de rahatsızlıkların tedavisinde size yardımcı olacaktır. Günlük diyetinize ilave ederek sağlığınızı geliştirebilir ve daha iyi bir hayat sürebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kan Yapan Besinler
acıktırmayan yiyecekler
200 Kat Tatlı ve Daha Az Kalorili: Aspartam İçeren Besinler
Beslenme Günlüğü Tutarak Zayıflama
İştah Kesen Besinler
Prostat Bezi Büyümesi Önlenebilir mi?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.