MUTFAĞINIZDAKİ 5 KÖTÜ TATLANDIRICI ŞEKER

Son zamanlarda şekerin bizim için çok kötü olduğu bilinen yaygın bir gerçek. Şeker sağlık açısından sakıncalı gıdalar arasında yer alsa da, elbette bunların karşısında durabilecek doğal alternatifler de mevcut durumda. Sadece bilmemiz gereken hangilerinin yapay tatlandırıcılar olduğu ve hangilerinin doğal olduğu.

Gerçekten de fruktoz bulunan gıdalar kanser hücrelerinin beslenmesi için gerekli olan bir şeker türü. Fruktoz ise başta mısır şurubu, agave şurubu, bal ve az miktarda da birçok meyvede bulunuyor. Elbette bal ve doğal meyvelerdeki fruktozu tüketmemeniz için bir neden yok fakat tatlandırıcı söz konusu olduğunda bir kez daha düşünmekte yarar var. Yani “iyi şeker” ve “kötü şeker” nedir, bu ikisi arasındaki ayırım bizim için çok önemli.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte, insan sağlığını tehdit eden kötü şekerler;

1- ASPARTAM: Güvenliği ile ilgili tartışmalar olan aspartam, düşük kalorili gıdalar ve diyet sodada yaygın olarak kullanılan kimyasal bir tatlandırıcıdır. Aspartam kullanan bazı kimselerde sindirim sonrası baş ağrısı olduğu ve kendilerini iyi hissetmedikleri rapor edilmiştir. Liverpool Üniversitesi’ nde yapılan bir deney tüpü araştırma sonucuna göre, aspartamın beyin hücrelerine toksik olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Aspartam çoğu diyet sodada kullanılır ve araştırmalar günde iki adet diyet soda içenlerde bel boyutunun %500 oranında artışa yol açtığı saptanmıştır. Daha fazlası olarak hayvanlar ile yapılan çalışmalar göstermiştir ki, aspartam şekere benzer şekilde kan glikoz düzeyini artırmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

2- AGAVE NEKTARI: Sağlıklı besin stoklarınızın dışında tutmanız gereken tatlandırıcılardan biri Agave Nektarıdır. Agave nektarlarının çoğu % 70- 90 oranında fruktoz ihtiva eder. Bu ran normal mısır şurubunda bulunandan çok daha fazla yüksektir.

Agave nektarının fruktozu doğrudan karaciğere gider ve kan yağı olarak bilinen trigeliserit şeklinde paketlenmesine neden olur. Trigliserit oranında meydana gelen artış ise kalp hastalıkları riskinin yükselmesine yol açar. Yine, insülin direncine katkı sağlaması nedeni ile diyabet ve alkolik olmayan karaciğer yağlanması için de bir risk faktörü oluşturur. Karaciğer bilindiği gibi yağ metabolizması üzerine etkili olan bir organdır.

3- SUKRALOZ: Şeker kaynaklı ürünlerden biri de sükralozdur. Diğer jenerik etiketler altında da satılabilen bu ürün, klorin kullanılarak işlenir. Bu suni tatlandırıcı vücudumuzdan geçerek atık sulara tahliye edilir. Bilim insanları sularda yaşayan canlıların beslenme alışkanlıklarını değiştirebileceği ve fotosentezi etkileyebileceği yönünden endişeliler.

4- ŞEKER: Şeker, kan şekerinin ani bir şekilde yükselmesine neden olan yüzde 50 glikoz içerir. Geri kalan %50’si ise karaciğere doğrudan giden fruktozdan oluşur. Şekerin saf miktarı insanlarda obezite ve diğer hastalıkları tetiklemektedir. Yaklaşık 100 yıl önce, insanların günde bir çay kaşığı kadar yemiş olduğu şekeri günümüzde şeker olan sular (meyve suları, kola, gazoz…), tahıl ekmekleri ve çeşniler gibi gizli bir şekilde bulunması yönü ile yaklaşık 7 katı kadar fazla tüketiyor.

Kahve için şekersiz içemeyenlerdenseniz, size küçük bir öneri -alışması belki zaman alabilir- birkaç damla bal kullanın. Nadir şeker kullanıcılarındansanız, pestisit kalıntıların vücudunuza girişini önlemek için doğal şekerler seçin ve genetik mühendisliği mamülü olanları kullanmayın. Nereden bulacağınız ile ilgili endişeleri yenmek için belki de hiç kullanmamak en iyisi. Benim içim çok geç diyorsanız, sağlıklı nesiller yetiştirmek sizin elinizde.

5- YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU: Kötü şekerlerin yaygın kullanılan başında mısır şurubu gelir. Yaklaşık 30 yıl önce gıda sahnesine gizlice giren mısır sayesinde şurubu bel çevresinin artmasına katkıda bulunuyor. Mısır şurubunun fruktoz düzeyi biraz daha yüksektir ve işlenmiş gıdaların birçoğunda bulunmaktadır. Ekmek, yoğurt, ketçap, ve hatta salata sosu gibi işlenmiş gıdalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Mısır şurubu, karaciğerde depolanır ve insanlarda iştahı artıran bir hormon olan leptine dirençli yapar. 2009’ da yayınlanan Environmental Health dergisinde, yüksek fruktozlu mısır şurubunun bazen otizm ve kalp hastalığı ile ilişkili olan civa ile bağlanabileceği ortaya çıkarılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sağlıklı Bel
Anevrizma
Vitiligo
proplyparaben
Kol Ağrısı Kalp Krizi Habercisi
Dalak
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.