MUTFAĞINIZDAKİ İYİ TATLANDIRICI ŞEKERLER

1- STEVİA

Şekere karşı vücudumuzun kapalı olması gerekir fakat bunun yerine alternatifler de vardır. Şekeri bırakma sürecinde stevia (şeker otu yada şeker bitkisi) güvenli bir tatlandırıcıdır. Stevia’nın tüm türlerinin yapraklarından ekstraktlar elde edilebilir fakat özellikle bazı türleri diğerlerinden daha iyi tatlandırıcılardır.

Stevia sıfır kalori içerir, ama onun tek kötü yönü pişirilme ile arasının iyi olmamasıdır. Mağazalarda şeker otu bitkisinin farklı çeşitleri bulunabilir. Coca-Cola ve Pepsi gibi ürünler truvia (stevia ekstrelerinden elde edilen bir tür tatlandırıcı, şeker alkolü ile birlikte) için yeşil ışık yakmaktadırlar. Ama bazı maddeler GDO’ lu bitki ürünlerinden elde edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Stevia bitkisinin etken maddelerinden biri olan steviosid maddesi vücuda alındığında, normal şekerden 250- 300 kat kadar daha şekerli olarak algılanmaktadır. Yani bu, şu anlama gelir. Bir tutam stevia ekstratı, yaklaşık bir litre kadar sıvıyı tatlandırmaya yetmektedir.

Stevia’ nın vücut tarafından bu derece kuvvetli olmasına rağmen normal şeker gibi diyabette sıkıntı oluşturmamaktadır. Bunun aksine şeker bitkisinin kan şekerini dengeleyici özelikle gösterdiği, hatta bazı araştırmaların da diyabet tedavisinde kullanılabileceğini bildirilmektedir.

İnsanlar toz versiyonunu fazla kaçırma riski bulunduğundan sıvı formu ile başlamayı yeğlemektedirler. Şeker otunu sizler mutfaklarınızda da yetiştirebilir, içecek yada yiyeceklerinizde tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

2- ŞEKER ALKOLLERİ

Popüler olan şeker alkolü tatlandırıcıları ksilitol, sorbitol ve eritritol içerir. Bu doğal tatlandırıcılar mısır ya da şeker kamışının bir fermantasyon sürecinden geçirilmesi ile elde edilir. Şeker alkoller, bal ve saf şeker gibi tatlandırıcılardan  daha az ama stevia’dan daha fazla kalori içermektedir. Ağızda serinlik hissi bırakır ve çürükleri önlemeye yardımcı olduğu belirlenmiştir (Nutronics, 2011). Çeşitli gıdalar arasında rutubet tutucu olarak kullanılmakta ve tıpta idrar sökücü olarak kullanılmaktadır.

Aşırı derecede kullanmamaya çalışın. Aşırı kullanım gastrointestinal bozukluklara yol açabilir. Özellikle günde 25-50 gram/gün kadar alınması laksatif etki göstermektedir.

3- HAM YEREL BAL

Bal yüksek fruktoz düzeyine sahip olmasının yanı sıra bir lütuf olarak kansere karşı savunma sağlayan maddeler içermektedir. Doğal bal alerji belirtilerini hafifletmeye de yardımcı olmaktadır. Yanıklar üzerindeki yaraların iyileşmesini hızlandırmakta ve kesikler ve çizikler için de doğal antiseptik görevi görmektedir. Balın ayrıca düşük glisemik indeksi bulunmaktadır. Çayınıza yada yoğurda eklenerek tüketilebilir.

4- PEKMEZ

Pekmez demir, potasyum ve kalsiyum bakımından zengindir. Pekmez sadece bu yönü ile değil beslenme yönü ile suni tatlandırıcılar ve normal rafine edilmiş şekerden de daha iyi bir seçimdir.

Pekmezin kalori oranı da düşüktür. Pekmezin doğal olarak ve katkısız olmasına özen gösterin ve bu yönde satış yapan dükkanları tercih edin. Pekmezlerin arasında ise en çok tutulan ve tavsiye edilen keçiboynuzu pekmezidir. Önemli bir nokta, pekmezi, diyabeti olan hastaların kullanmaması yönündedir.

5- GERÇEK AKÇAAĞAÇ ŞURUBU

Gerçek akçaağaç şurubunu bulabilmek zordur. Şurubun yapılabilmesi için ağaçların en az 40 yaşında olması ve bu ağaçlardan öz suyu toplanıp kaynatılması gerekiyor. 1 litre akçaağaç şurubunun yapılabilmesi için yaklaşık 40-50 litre öz su toplanması gerekir ki bu rakam bir akçaağacın bir yılda ürettiği miktardır.

Pazardaki ürünlerin yaklaşık yüzde 2’si gerçek akçaağaç şurubudur. Diğerleri ise yapay olarak üretilen tatlandırıcılardır.

Akçaağaç şurubunun hem tatlandırıcı özellikte olması ve hem de tedavi edici olması yönünden dolayı aynı bir önemi bulunmaktadır. Ayrıca kalori oranının düşük olması ve baldan daha fazla mineral içermesi kanser ve kalp hastalığının önlenmesinde etkilidir. 2011 yılında, Rhode Island Üniversitesi’nden bir eczacı,  anti-inflamatuar bunların çoğu, Kanada akçaağaç şurubundan önceden bilinmeyen 54 bileşik keşfetti ve bu bileşiklerin kalbi koruyan anti- enflamatuar ve ayrıca kanserle mücadele eden antioksidan özellikler sergilediğini bize aktarıyor. Akçağaç şurubundaki bazı antioksidanların ise tip 2 diyabet hastalığına yol açan enzimler ile mücadele ettiği belirlenmiştir. bu bakımdan önemine binaen kullanmak istiyorsanız alacağınız akçaağaç şurubunun yüzde 100 orijinal olduğundan emin olmalısınız. Şurup ayrıca;

  • Kilo kontrolü sağlama ve hızlı kilo verme
  • Hücre yenilenmesi
  • Hücrelere enerji vermesi gibi özelliklere de sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dutun Faydaları
Şifalı Bitkilerden Yam Ve Faydaları
Karpuz Çekirdeği Yağı
Enginar Neye İyi Gelir
Ömür Uzatan Yiyecekler
HİBİSKÜS ŞERBETİ SERİNLETİYOR
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.