MUTLU BİR EVLİLİK İÇİN 10 ADIM

Günümüzde neredeyse boşanma oranı evlenme oranını aşacak. Artık bizlere 2 ayda ayrılanlar şaşkınlık vermiyor aksine 40 yıllık evliler kaşlarımızı kaldırtıp maşallah dedirtiyor. Davaların hızla arttığı bu zamanda artık boşanmak gayet normalleşmeye başladı. Oysa eskilerin insanları arasında boşanma kelimesi bile geçmezdi. Peki neydi eskilerin yakalayıp günümüzdeki genç evlilerin göremediği sır? Evlilikte mutluluğu ve huzuru sağlayan koşullar neler? Çok fazla değil aslında, eşinize doğru atacağınız on adım sorunlarınızı çözmeye ve sizi mutlu etmeye yarayacaktır. Evet yalnızca on adım…

Sponsorlu Bağlantılar


İki cambaz bir ipte oynamaz!
Aynı anda sinirlenmeyin. Eşler arasında zaman zaman anlaşmazlıklar çıkabilir. Ancak ikinizden biri sinirliyken diğerinin sakinliğini koruması çok önemlidir. Eğer eşiniz sinirliyse sizinde kızıp ters tepkier vermeniz ortalığı dahada alevlendirmekten başka bir işe yaramaz. Haklı bile olsanız, bu durumda size düşen alttan almaktır. Bu şekilde hem eşinizi yatıştırmış hemde uzlaşabilmek için ortam oluşturmuş olursunuz.
Seslerinizi değil sözlerinizi yarıştırın!
Hangi fikri tartışıyor olursanız olun, birbirinize bağırmayın. Gerekli açıklamaları yapmak her zaman işe yarar ancak bu durumda açıklamalarınızı bağırarak yapmayın.  Eşiniz size bağırıyor olsa dahi siz ses tonunuza hakim olun. Hele ki ilk bağıran asla olmayın. Unutmayın ki bağırmak sizi olduğunuzdan daha da haksız gösterir haklı değil. Bunların yanı sıra eşinizi kırmanıza ve incitmenize sebeb olur. Saygı sevgiden hep bir adım daha önde gider. Eğer aranızda ki saygıyı koruyabilirseniz birbirinizi yıpratmadan uzun yıllar birlikteliğinizi sürdürebilirsiniz.
Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır!
Eşinizde uygun bulmadığınız davranışlar olabilir. Kötü alışkanlıklar… Yanlış hareketler… Yakışmayan sözler… Ve buna benzer birçok şey.  Bu tip durumlarda eşinizi iğneleyici eleştirilerle değiştiremezsiniz. Hatta yaptıklarının yanlış olduğunu bile bu şekilde gösteremez birçok konuda onu dahada körükleyebilirsiniz. Yapmanız gereken elinizden geldiğince yumaşak eleştiriler yapmak. Yerli yerinde ve yumuşak. Tatlı dil her zaman ve her yarde kapıları açan bir anahtar gibidir unutmayın. Olayı bir inatlaşma haline getirmemeye dikkat edin.
Savaşlarla evlliğinizi yıpratmayın!
Tarışmalarınızda galibiyet yarışı yapmayın. Önemli olan kimin üste çıktığı değil sorununuzu çözüp çözemediğiniz. Eğer ille de birinin kazanmasını istiyorsanız da bırakın eşiniz kazansın. Bu onu rahatlatırken sizin de yıpranmanızı önleyecektir. Evlilik bir iktidar savaşı değildir bunu unutmayın.
Geçmişin kapılarını açmayın!
Eşinizle aranızda ki tartışmayı en hiddetlendirecek şeylerden biride geçmiş hataları yeniden gündeme taşımaktır. Konuştuğunuz konuyla ilgisi olsun veya olmasın daha evvel yapılmış bir hatayı eşinizin yüzüne vurmayın. Bırakın eskiler yaşandığı yerde kalsın. Siz sadece o an ki konuyla ilgilenin ve amacınız eşinizi azarlamak veya bastırmak değil sorunlarınızı çözmek olsun.
Sevginizi belli edin ve ilgi gösterin!
Eşinizle farklı yaşam alanlarınız, farklı hoşlantılarınız olabilir. Yinede hayatı farklı alanlarda yaşamayın. Ortaklaşa yaşamaya özen gösterin. Birinizin sosyal hayatları da olmaya çalışın. Onun için bir şeyler yapmaya çabaladığınızı eşiniz farketmeli, ona değer verdiğinizi hissetmeli ve onu sevdiğinizi bilmeli. Eşinizi kafanızın içinde baş köşeye koymalısınız ve bir karar almadan önce eşinizede danışmalısınız. Onun fikirlerini önemsediğinizi göstermelisiniz.
Gündüzü geceye taşımayın!
Kıran kırana bir gün geçirmiş birbirinizi oldukça kırmış da olsanız uzatmalar size bir şey kazandırmayacaktır. Gecenin sonunda uyumadan evvel tüm sorunlarınızdan arınmış olun. Yatak odanız sizin en özel yeriniz. Orayı sorunlarınıza boğmak yerine sorunlarınızdan uzak tumayı deneyin.
İltifat ilişkiyi canlı tutar!
Eşinizi bir çift güzel sözle mutlu edebileceğinizi aklınızda bulundurun. Çevresinde ne kadar beğenilsede sizin bir tek iltifatınıza muhtaçtır. Çünkü siz onun hayat arkadaşısınız ve bütün dünya onu beğense bile sizin beğenileriniz her zaman onun için daha önemlidir. Günde bir kez bile olsa yapacağınız iltifat eşinizi mutlu edecektir ve bu dolayısıyla eşinizde sizi mutlu edecektir. Buda aranızda mutlu ve huzurlu bir ilişki olmasını sağlacaktır.
Özür dilemek size zor gelmesin!
Hatasız bir kul olamazsın kendinizdeki hata potansiyelini unutmayın. Yanlış bir şey yaptığınızda bunu ört pas etmeye çalışmak yerine itirafa yönelin. Dürüstce hatayı kabulleniş ve küçük bir özür herşeyi çözmede size yardımcı olacaktır. Ancak bunu da alışkanlık haline getirmeyin. ‘Özür dilerim konu kapanır’ düşüncesiyle bunu kullanırsanız artık eşiniz özrünüzdeki samimiyete inanmayacaktır.
Özeleştiri yapmaktan kaçınmayın!
Elbetteki tartışmalar en az iki kişiliktir. Yalnızca karşı tarafı sorumlu tutmak ne kadar mantıklı? Mutlaka sizinde o tartışmada payınız vardır. Herşeyden önce bunu göz önünde bulundurun. Kendinize dair özeleştiri yapmayı ihmal etmeyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kleptomani (Çalma Hastalığı)
Öfkemizi Nasıl Yenebiliriz
Bunama ve Aşamaları
Akik Taşı
Depresyon Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıldır?
Çok Zayıf Olma Psikolojisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.