MUZ NEYE İYİ GELİR? FAYDALARI NELERDİR?muz-neye-iyi-gelir-faydalari-nelerdir

Her gün bir elma yemenin iyi sağlığı teşvik ettiği bilinen bir gerçektir ama muz da benzer şekilde sizi doktordan uzak tutmaya yarayan bir yiyecektir.

Muz karbonhidrat, A, C ve B6 vitaminleri, demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, çinko, sodyum, potasyumsakaroz, fruktoz ve glukoz gibi faydalı öğeler içerir. Tüm bunlar bir kişinin sağlıklı bir günün gereksinimleridir.

Sponsorlu Bağlantılar

MUZUN FAYDALARI NELERDİR?

1- Bağırsak Hareketlerini Düzenler

Muz iyi oranda çözünmez lif içerir. Düzenli muz tüketimi rahatsız edici sağlık sorunu olan düzensiz bağırsak hareketlerini düzene sokabilir.

Ancak, çok fazla muz tüketmek kabızlığa katkıda bulunabilir. Dahası, tamamen olgunlaşmamış muz yeme de kabızlık ve gaz neden olabilir.

Aynı zamanda pektin (suda çözünür lif) jelleştirme maddesi olarak hareket eder ve bağırsak sıvılarını absorbe etmeye yardımcı olur ve ishali önler.

Sponsorlu Bağlantılar

2- Enerji Sağlar

Muz doğal enerji sağlayan eşsiz bir karışımdır. Sağlıklı şekerlerden glikoz, sakaroz ve fruktoz içerir. Bu şekerlerin kombinasyonu büyük bir enerji potansiyeline sahiptir.

Muz hem kompleks ve basit karbonhidrat içeren birkaç meyveden biridir. Kompleks karbonhidratlar size dayanıklılık enerjisi verir ve basit karbonhidrat ise size hızlı enerji verir. Sadece iki muz yemek size 90 dakika boyunca egzersiz için yeterli enerjiyi verecektir.

3- Mide Ülserlerini Giderir

Muzdaki birkaç madde mide asitlerine karşı bir bariyer görevi gören kalın koruyucu mukus üretmesine yardımcı olur.

Ayrıca, ülser oluşumuna katkıda bulunabilen gıdalardaki asitleri nötralize eder. Buna ilaveten mide ülserinin ana nedenlerinden biri olan midedeki bakterilerin ortadan kaldırmaya yardımcı olan proteaz inhibitörleri içermektedir. 

4- Sağlıklı Kalpmuz-neye-iyi-gelir

Muz kalp için gerekli olan bir mineral olan potasyum bakımından zengindir. Potasyum vücut boyunca hücrelere gider ve beyine oksijen sağlanmasına yardım eder. Bu da normal bir kalp atışı ve vücuttaki su dengesini korumaya yardımcı olur.

Muz gibi potasyum açısından zengin gıdalar yemek, büyük ölçüde, inme riskini azaltır, tansiyonu düzenler ve çeşitli kalp hastalıkları önleyebilir.

5- Zayıflama

Eğer zayıflamaya yardımcı bir besin arıyorsanız muz mükemmel bir seçimdir. Lif ve vitamin bakımından yüksek iken yağ oranı düşüktür.

Muzdaki diyet lifi suyu emer ve böylece daha uzun bir süre için sizde dolgunluk hissi uyandırır ve sizi tok tutar.

Ayrıca, muz, çeşitli B vitaminleri sayesinde metabolizma artırır. Tatlı bir şey yemek istediğinizde çok tatlı ve hafif bir atıştırmalıktır.

6- Anemi

Muz anemiden muzdarip insanlar için iyi bir demir kaynağıdır. Demir eksikliği olan kişilerde açıklığı telafi edecek önemli bir besindir.

Diğer demir içeren besinlerle düzenli olarak muz tüketilmesi yavaş yavaş yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı, nefes darlığı ve hızlı kalp atışı dahil olmak üzere anemi ilişkili semptomları azaltabilir.

7- Sabah Bulantısı

Hamile ve sabah bulantıları ile mücadele yollarını arıyorsanız muz tam size göre. Muzun sakinleştirici özellikleri sağlıklı kan şekeri seviyesini düzenlemeye ve vücudu yenilemeye yardımcı olur. Bu da bulantı ile mücadeleye yardımcı olur.

Hamile kadınlar sabah uyandıktan sonra ve her yemekten sonra bir muz yemeleri tavsiye edilir. Ayrıca, muz ruh halinizi yardımcı olur ve doğmamış bebeğin fiziksel gelişimini destekleyen birkaç besinden birisidir.

8- Göz Sağlığının Desteklenmesi

Muz yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini içerir ve bu, göz sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Yeterli günlük A vitamini alımı da gece körlüğü riskini azaltmaktadır. 

Oftalmoloji Arşivleri’ nde yayınlanan bir araştırmaya göre günde üç veya daha fazla porsiyon muz yeme yaşa bağlı makula dejenerasyonu (yaşlılarda görme kaybının temel nedeni) riskini düşürebilir.

9- Sivrisinek Isırıklarımuz-neye-iyi-gelir-sivrisinek-isiriklari

Sivrisinek sokması kaşıntılı bir sürece neden olur ve bazen acı verir. Muz kabukları çok değerli bir çözümdür ve bu semptomları tedavi edebilirsiniz.

Yaklaşık beş ile on dakika süreyle ısırıkları muz kabuklarının içi ile ovun. Uygulama kaşıntı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olacaktır. Aslında bu basit çare sıklıkla eczaneden bulabileceğiniz kremler veya ilaçlardan daha iyi etki eder.

10- Depresyon

Depresyon geçiren kişiler ile ilgili bir araştırmaya göre, katılımcıların çoğu muz yedikten sonra kendilerini çok daha iyi hissetmişlerdir.  

Muz, vücudun serotonin hormonuna dönüştürdüğü triptofan içermektedir. Serotonin üretimi ise sizi rahatlatır, iyi hissettirir ve mutlu olmanıza yardımcı olur.

Ayrıca, depresyon nedeniyle uykusuzluk çekiyorsanız yatmadan önce bir muz yiyebilirsiniz. İçeriğindeki triptofam uykuya dalmanızı sağlar.

Muz aynı zamanda norepinefrin ve dopamin düzeylerini arttıran bir amino asit olan tirozin içermektedir. Beyin aktivitesi, uyanıklık ve konsantrasyonu uyaran bu nörotransmitterlerin düşük seviyeleri sıklıkla depresyon ile ilişkilidir.

Bu düşük maliyetli meyveyi sağlık ile ilgili faydalarından yararlanmak için hemen hemen her markette bulabilirsiniz. Yemekler arasında bir atıştırmalık olarak mükemmel bir seçimdir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kilo Verdiren Vitaminler
Pervin Bulgak bikini çorbası
Beslenme Günlüğü Tutarak Zayıflama
Beslenmede Çikolatanın Önemi
Prostat Bezi Büyümesi Önlenebilir mi?
hangi besinlerde vitamin vardır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.