MÜZİKLE TEDAVİ
Çağımızda hastalıkların tedavisinde kullanılan alternatif metotlarından biri de müzik ya da ses ile tedavidir. Bu tedavi metoduna “müzikoterapi” adı da verilmektedir. Anadolu’da 2500 yıldır müzikle tedavi yapılmakta ve Selçuklu ve Osmanlılar döneminde müzikle tedavi hastaneleri açılmıştır. İbni Sina da hastalıkların tedavisinde müziği kullanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

“Müzik ruhun gıdasıdır” diye bir sözü mutlaka duymuşsunuzdur. Bu söze istinaden müziğin ruh ve beden üzerine olumlu etkileri olduğunu söyleyebiliriz. Hatta son araştırmalarda müzik dinletilen ineklerin daha çok süt verdiği, tavukların ise daha düzenli yumurtladıkları görülmüştür. Anne karnında bulunan bebekler de müzik karşısında tepkisiz kalmamışlardır.

MÜZİK NASIL ETKİ YAPIYOR?
McGill Üniversitesinde nörolog Anne Blood, farklı müziklerin beyindeki farklı merkezleri çalıştırdığını, nörolojik ve ruhsal bozukluklar sonucunda zarar gören kısımları tekrar etkinleştirdiğini belirtmiştir. Hatta bu kısımların zaman içinde uygun müzikleri dinlenilerek onarılabileceğini ifade etmiştir. İlaveten müzik, merkezi sinir sistemi ve beyin kabuğunda yer alan düşünme, öğrenme, konuşma, beden kontrolü ile ilgili merkezleri uyarmaktadır.

Peki, müzik hangi hastalıklarda ve alanlarda kullanılmakta
Yapılan birçok araştırma müziğin hastalıklar karşısında ne kadar başarılı bir yöntem olduğunu ispatlamıştır. İşte bunlardan bazıları;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Felçli hastaların yürümeye başlaması
 • Alzheimer’li hastaların konuşabilmesi, Parkinson hastalığının yavaşlatılabilmesi
 • Ameliyat öncesi dinletilen müziğin verilen narkoz miktarını azaltması
 • Epilepsi hastalığında Mozart’ın müziklerinin epilepsi ataklarını azalttığı, yeni doğmuş bebekler ve konsantrasyon sorunu olan bebeklerde etkili olduğu
 •  Ameliyat sonrası şikyetleri azalttığı
 • Müzik dinletildiğinde, ameliyat ekibinin nabız ve tansiyonları en beklenmedik durumlarda bile yükselmemektedir.
 • Dinlenen 20 dakika klasik müzik, bağışıklık sistemini güçlendirmekte
 • Uyuma sıkıntısı çekenler için kullanılmakta
 • Hiperaktif çocukları sakinleştirmede kullanılmakta
 • Müzik terapisi, hatırlatma bakımından olumlu sonuçlar verebilmekte
 • Viyana´da Meidling Rehabilitasyon Merkezi´nde komada bulunan hastalara Türk musikisi makamları dinletilmiş. Sonuçta birçok hastanın müziğin etkisiyle komadan çıktığı belirtilmiştir. Farabi de, musiki makamların her birinin insan bedeni ve ruhuna değişik şekillerde hitap ettiğini belirlemiştir.
 • Hızlı müzikler insana hareket katıyor ve enerji veriyor, kalp atışını ve solunum hızını artırıyor. Yavaş müzikler ise rahatlatıyor. Örneğin ney çalgısı depresif ruh hali üzerinde olumlu sonuçlar vermektedir.
 • Otistik çocukların tedavisinde de güçlü olanaklar sunmaktadır.

Günümüzde birçok uzman tarafından müzikle tedavi veya terapi, alternatif tedavi olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Siz de, size uygun olan müziği veya musiki makamını seçerek kendinize küçük bir iyilik yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  zahmac

  ÇOK UZUN VE KARIŞIK

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cilt (Deri) Biyopsisi
Kilo Artışı İçin Formüller
Yüzde Kramp Neden Olur
Anemi Tedavisi
MEŞGUL HAYATI OLANLAR: NASIL SAĞLIKLI KALABİLİRSİNİZ
Reishi Mantarı Çayı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.