N-ASETİL SİSTEİN NEDİR?
N-asetil sistein bir amino asit olan L-sisteinden gelir. (Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır).

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Asetil Sistein, asetil sistein, Asetilsistein, asetilsistein, Chlorhydrate de sistein, sistein, sistein, Sistein hidroklorür, Sistin, Hydrochlorure de sistein, L-Sistein, L-sistein, L-Sistein HCl, L-Sistein HCl, NAC, N-Acetil Cisteína, N-Asetil-B-Sistein, N-asetil sistein, N-Asetil-L-Sistein, N-Asetil-L-sistein, N Asetilsisteinin, N-asetilsistein.

Sponsorlu Bağlantılar

ETKİLERİ NELERDİR?
Trakeostomi adı verilen hastalığın olduğu insanlarda kabuklanmanın önlemesine yardımcı olur. Asetaminofen (Tylenol) zehirlenmesi, Kistik fibrozis ve çeşitli akciğer hastalıklarında nefese yardımcı ve mukusu azaltmak için faydalı bir takviyedir.

DİĞER ETKİLERİ NELERDİR?

 • Göğüs ağrısı (angina)
 • Kronik bronşit komplikasyonlarının önlenmesi
 • Akciğer hastalığı (kronik obstrüktif akciğer hastalığı, KOAH) komplikasyonlarının önlenmesi
 • İfosfamidin yan etkilerinin önlenmesi (IFEX, bazı kanser türleri için kullanılır)
 • Bazı X-ray testleri esnasında kullanılan boyanın neden olduğu böbrek sorunları önleme
 • Homosistein düzeylerini düşürmede (Olası bir kalp hastalığı için risk faktörü)
 • Grip semptomları azaltmak
 • Epilepsi (nöbet) bazı türleri tedavisi
 • Bir akciğer hastalığı tedavisi (alveolit fibrozan)
 • Ciddi bir böbrek hastalığı olan kişilerde kalp krizi ve felç gibi sorunları önleme

Yeterli delil olmasa da bu ürün karbon monoksit zehirlenmesi, kulak enfeksiyonları, saman nezlesi, cıva gibi ağır metaller, kurşun ve kadmiyum vücutta kaldırılması, kronik yorgunluk sendromu (CFS), alkolik karaciğer hasarının önlenmesi, çevresel kirleticilere karşı koruma; fenitoin (Dilantin) alerjik reaksiyonlar, kolon kanseri ve diğer koşullara karşı kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

MUHTEMELEN ETKİSİZ
Doksorubisin yan etkilerinin (bazı kanser türleri için kullanılan) önlenmesi. Amyotrofik lateral skleroz (ALS, Lou Gehrig hastalığı) tedavisi.
N-asetil sistein bileşiğinin büyük olasılıkla baş ve boyun kanseri ve akciğer kanseri olan kişilerde yeni tümörlerin önlenmesi, Alzheimer hastalığı tedavisi, nitrogliserin (Nitrostat) vücudun nasıl tepki vereceğinin geliştirilmesi ve organ yetmezliği tedavisinde kullanılabileceğine dair kanıtlar vardır. Fakat tam olarak başarı sağlanamayabilir.

N- ASETİL SİSTEİN NASIL ETKİ EDER?
N-asetil sistein, karaciğerde oluşan asetaminofenin zehirli formlarına bağlanarak asetaminofen (Tylenol) zehirlenmesi tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda bir antioksidandır.

GÜVENLİ Mİ?
N-asetil sistein, bir reçeteli ilaç olarak kullanıldığı zaman, çoğu yetişkin için güvenlidir. Mide bulantısı, kusma ve ishal veya kabızlık durumlarına neden olabilir. Nadiren döküntü, ateş, baş ağrısı, uyuşukluk, düşük kan basıncı ve karaciğer rahatsızlıklarına neden olabilir. İnhalasyon olduğunda ağız içinde şişmeye, burun akıntısı, uyuşukluk ve göğüste sıkışmaya neden olabilir. N-asetil sisteinin hoş olmayan bir kokusu vardır. Bu nedenle kullanılması zor hale gelebilir. Eğer;

 • Hamile veya emziren
 • Asetilsistein alerjisi varsa
 • Astım hastalığı mevcutsa bu ürünü kullanmanız önerilmez.

HERHANGİ BİR İLAÇLA ETKİLEŞİM VAR MI?
Nitrogliserin
Etkileşim Değerlendirme: Büyük etkileşime sahiptir. Birlikte kullanmayın.
Nitrogliserin kan damarları genişletir ve kan akışını artırabilir. N-asetil sistein almak nitrogliserin etkilerini daha da artırabilir. Bu da baş ağrısı, baş dönmesi ve sersemlik gibi yan etkilerin olasılığının artmasına neden olabilir.
Karbon medical
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşime girebilir. Bu bakımdan dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Karbon medikal, Zararlı ve toksik maddeleri midede adsorbe ettirip, emilmelerini azaltmak amacıyla içirilen aktive edilmiş kömür partikülleridir. Ayrıca çok fazla asetaminofen ve diğer ilaçlar alan kişilerde zehirlenmeyi önlemek için kullanılır. Aynı zamanda N-asetil sistein ile karbon medikalleri almak zehirlenmeyi önleyen ilaçların etkinliğini düşürebilir.
DOZAJ İLE İLGİLİ HUSUSLAR
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan:
Asetaminofen (Tylenol) doz aşımı için: Tedavinin başlangıcında, N-asetil sistein% 5 solüsyonunda ilk yüksek doz 140 mg / kg verilir.
Piyasada bulunan %10 ve %20’lik solüsyon, su ile veya gazlı gazsız içeceklerle seyreltilebilir. Bu sayede N-asetil sisteinin istenmeyen kokusunu azaltmak için bir kamışla içilebilir.
Sabit olmayan göğüs ağrısı için: Günde üç kez 600 mg N-asetil sistein nitrogliserin eki ile kullanılır.
Ani kötüleşen kronik bronşiti önlemek için: Günlük 200 mg iki kez, günde üç kez 200 mg doz, 300 mg günde iki kez yavaş kullanılır ve günde iki kez 600 mg kontrollü salım şeklinde kullanılır.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tedavisi için: Standart bakıma ek olarak günde bir kez, N-asetil sistein 600 mg 6 ay kadar kullanılmıştır.
Alveolit fibrozan adında bir akciğer hastalığı tedavi etmek için: N-asetil sistein günde 3 kez 600 mg.
Ifosfamid adlı bir kanser tedavi ilacı nedeniyle ile mesane hasarını önlemek için: N-asetil sistein 1 ile 2 gram 6 saatte bir.

Kandaki homosistein düzeylerini düşürmek için: N-asetil sistein günlük 1.2 gram.
Miyoklonus epilepsi için: Günde 4-6 gram ağırlığında.
Grip belirtileri azaltmak için: Günde iki kez 600 mg.
Son evre böbrek hastalığı olan hastalarda kalp krizi ve felç riskini azaltmak için: Günde iki kez 600 mg.
Hemodiyaliz tedavisi nedeniyle cilt yaraları için: Günde iki kez 200 mg, günde dört kez 600 mg.
Trikotilomani için: 1200 mg- 2400 mg N-asetil sistein kullanılabilir.
İntravenöz:
Doktorlar tarafından asetaminofen zehirlenmesi için intravenöz (IV) olarak N-asetil sistein verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
KONDROİTİN SÜLFAT
AZGIN KEÇİ OTU (EPİMEDİUM)
IPRİFLAVON OSTEOPOROZU ÖNLER
OCTACOSANOL
Yeşil Çay Kapsülü
ANTİOKSİDANLARIN ÖNLEDİĞİ 7 SAĞLIK SORUNU
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.