Kalbin çalışmasıyla damarlarda meydana gelen ölçülü ve düzenli atışlara “nabız” denir. Kalp çalışmasının değişmesiyle nabız da değişiklik gösterir. Kalp tıpkı beyin gibi, hayatın ve vücudun hareket sağlayan güçlerin merkezidir. Nasıl ki beyinden his ve hareket komutalarını organlara ulaştıran sinirler çıkıyorsa, kalpten de organlara hayat unsuru çıkan damarlar vardır.

Kalp kelimesi sözlük anlamıyla, normal vaziyetinden geriye çevirmek, döndürmek, tersine çevirmek, içini dışına döndürmek gibi manalara gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çarpıntı;

Nabzın normalden fazla atmasına (şiddetli olmasına ) verilen isidir. Ağır iş yapmak, korku, ruhi gerginlik, hastalık vs. gibi sebeplerde meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Nasır
Sağlık Eğitimine Önem Verilmeli
Sırt Egzersizleri
İsilik
Beyin Kanaması
Mideden Ağza Köpük Gelmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.