NAMAZ VE SAĞLIK
İslam dininin temel şartlarından biri olan namaz, Kuran’da Allahın insanlara emrettiği görevlerden biridir. Namaz kılmanın ibadet olmasının yanı sıra, her ibadette olduğu gibi, yapılmasında insan sağlığı için sayısız hikmetler bulunmaktadır. Peygamberimiz de bir hadislerinde ”Namazda şifa vardır.” diyerek namaz kılmanın sağlık yönüne değinmiştir.

Sürekli çalışan bir fabrikanın veya makinenin belli zamanlarda bakıma ihtiyacı var ise, bunun gibi de vücudumuzun da günlük zaman dilimlerinde ara sıra istirahata ihtiyacı vardır. Bu, iş verimi açısından önemlidir. Namaz, bu görevi en güzel şekilde yapmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde namazın sadece ibadet yönlü olmadığı ortaya çıktı. Yerli ve yabancı uzmanlar tarafından sabitlenmiş, namazın sağlık yönünden faydalarını sıralayacak olursak:

 • Namaz öncesi alınan abdest beden temizliğinde önemli yer tutmaktadır.
 • Bir günlük namazda 40 rekt ve 80 secde vardır. Bu hareketler beden eğitimi için bulunmaz bir jimnastik hareketleridir.
 • Namaz günün belli saatlerinde kılındığı için kalbi yormaz. Bu sebeple insanı sürekli dinç tutar. Yağlanmaya engel olur.
 • Namaz kılmak kanın, vücudun her tarafına muntazam pompalanmasını sağlar.
 • Namazda yapılan secde nedeni ile gözdeki tansiyonsa artma olmaz. Ön odada bulunan sıvının sürekli değişmesi sağlanmış olur. Bu da glokom adı verilen rahatsızlığın az ortaya çıkmasını sağlar. İlaveten “Katarakt” veya “Karasu” hastalığından korur.
 • Namaz vakitleri, kan dolaşımını tazelemek ve teneffüsü canlandırmak için en uygun vakitlerdir.
 • Namaz kılanlarda Romatizmal hastalıklar daha az görülmektedir. Bu, eklemlerin namazda çalıştırılması ile sağlanmaktadır. İlaveten kas tutulması, artroz ve kireçlenmeyi de engellemektedir.
 • Göğüs bölgesinde hissedilen huzursuzlukları engellemektedir.
 • Gözün dinlenebildiği mesafe 1,5m’dir. Namazda secde yerine bakıldığı için (Bir gün hesaplandığında ise yaklaşık 1 saat etmektedir), namaz kılmak göz merceği için rahatlama kaynağıdır.
 • Namaz öncesi alınan abdest vücuttaki fazla elektrik yükünü yani gerginliği atar. Secde ile birlikte topraklama yapılmış olur ve statik elektrik boşalır.
 • Namazda bulunan 80 defa yapılan secde sayesinde beyne daha fazla kan gider. Bu, namaz kılanlarda hafıza bozukluklarına daha az görülür demektir.(demans, bunama)
 • Namaz kılmak yapılan hareketlerden dolayı midenin karışmasını ve safranın birikinti yapmamasını sağlar.
 • Namaz kılmak bağırsakların peristaltik hareketlerini artırdığından kabızlığı önlemektedir.
 • Namaz hareketleri sayesinde böbrekte taş oluşumunu önler ve mesanenin boşalmasına yardımcı olur.
 • Uykuyu düzene sokar.

ÖNEMLİ NOT: Gerçek bir Müslümana yakışan namazı yukarıda sayılan yararları için değil, sırf Allah emrettiği için kılmalarıdır. Allahın emrettiği her bir ibadette, insanlar için, gerek bedensel, gerekse ruhsal ve gerekse de sosyal mutlaka birçok fayda zaten bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boyun Fıtığı
Kilo Artışı İçin Formüller
Parmaklarda Karıncalanma
Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur?
İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?
Kanama Problemleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.