NASIR TEDAVİSİ
ÖNCELİKLE NASIR NEDİR?
Nasır vücudumuzun acil durum sinyali olarak o bölgede deriyi kalınlaştırmak suretiyle gerçekleştirdiği bir olaydır. Metabolizmamız herhangi bir bölgede eğer bir sürtünme, zorlama, baskı veya tahrişle karşılaştığı zaman o bölgedeki deriyi kalınlaştırarak nasır oluşturur. Bu oluşan nasırın asıl amacı orayı korumaktadır.

Genellikle vücudun tüm ağırlığını sırtlayan bölgelerde nasır daha yaygın olarak meydana gelebilir. Bu sebepten ötürü de genellikle nasırlar ayakta çıkmaktadır. Bunun dışında ellerde, dirseklerde veya boyunda oluşan nasırlarda mevcuttur. En çok yaygın olarak karşılaşılan nasır türü ise kişinin yürürken parmağının üst tarafının ayakkabıya sürtmesinden dolayı ortaya çıkan türdür.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayakta çıkan nasırların temel sebepleri, kişinin ayak numarasına göre uygun ayakkabı numarasını seçmemesi, bayanlarda sık olarak kullanılan çok yüksek topuklu ayakkabılar, taş zeminde çorapsız olarak yürümek, ayağın fazla kemikli olması ve yürüme yani basma hareketinin yanlış olarak uygulanmasıdır.

NASIR’IN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Nasır meydana gelmiş bölgede; deri normalden daha açık sarımsı bir renkte ve daha sert bir durumdadır. Şekil bakımından koniye benzetilebilir. Ayak parmaklarının ara bölgelerinde meydana gelen nasırlar ise genellikle yumuşak yapıdadır. Kişi aşırı yorulduğu zaman gün sonunda nasırlar dolayısıyla ağrı hissedebilir. Nasır vücutta tedavi edilmediği taktirde kronikleşebilir ve kronikleştiğinde, şiddetli olduğu zaman kişi hareketsiz olsa bile ayağında acıyla karşılaşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Birden fazla belirtisi olmakla beraber çeşitli zamanlarda nasır, siğil oluşumlarla karıştırılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, siğillerin boyu nasıra göre daha küçüktür ve genellikle basınçla beraber ağrı meydana getirirler. Derinin en üst bölgesi oyulduğunda veya eşildiğinde siyah noktalar şeklinde siğilin köklerini rahatlıkla görebilirsiniz. Nasır, çeşitli zamanlarda kişide ağrı meydana getirerek sosyal hayatını ve yaşayışını etkilese de genellikle vücut için tehlike arz etmeyen oluşumlardır.

Dikkat edilmesi gereken tıp dilinde hiperkeratoz olarak adlandırılan avuç içi bölgesinde bulunan derinin durup dururken kalınlaşması ve gittikçe yayılması durumudur. Bu durum oluşan kişiler mutlaka en yakın zamanda uzman bir doktora gitmelidirler. Nasır oluşumlarının vücuda olabilecek tek tehlikesi de operasyonla alınma sırasında yeterli steril aletlerin kullanılmaması sonucu meydana gelebilecek enfeksiyonlar ve iltihaplanma durumudur.

Diyabet rahatsızlığı gibi ciddi sağlık sorunları bulunan kişilerin cerrahi operasyon sırasında normal kişilere göre iki kat dikkatli olması gerekmektedir, zira diyabet olan kişilerde nasır alınması sırasında oluşabilecek bir enfeksiyon rahatlıkla kendisini kangrene çevirebilmektedir.

NASIR TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Nasır ve tedavisine ilk olarak sertleşmiş deri olduğundan üst tabakaların temizlenmesiyle başlanır. Sıcak suda bir süre bekletildikten sonra yumuşayan nasırlı deri ayak törpüsü ile ovulur. Bu tedavi şekli henüz yeni oluşmuş nasırlar için oldukça etkili bir yöntemdir ve yüzde yüz başarı sağlamaktadır.

Daha ilerlemiş vakalarda ise nasırlar bir makasla veya kesici özel bir bıçakla alınır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, sadece nasırlı deriyi almak ve yumuşak deriye müdehale etmemektir.

Bununla beraber eczanelerden kolaylıkla alabileceğiniz nasır yakıları da bulunmaktadır. Bu yakılar, nasırı yumuşatarak düşmesini sağlamaktadır. Nasır yakıları nasırlaşmış bölgenin üzerine sürülerek bir gün boyunca bekletilir ve ardından yumuşamış olan deri ayak törpüsüyle beraber ovularak temizlenir. Bir gün içerisinde yumuşama meydana gelmemiş ise tekrardan yakı sürülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kas İyileşmesine Yardımcı Besinler
Karaciğer için Faydalı Besinler
Dizde Sıvı (Su) Bitmesi
Balık Taşı
Günlük Magnezyum İhtiyacı
Doğal Peeling Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.