NASIRNasır

Nasır (kallus) sürekli basınç veya sürtünme nedeniyle cildin sertleşen alanların gelişmesidir. Genellikle ayak altında, avuç içi ve parmaklarda oluşan nasırlar sarımsı veya grimsi renkte görünmektedirler. Basınç veya tahrişi önlemek gerekli önlemleri almak nasırlı bölgenin iyileşmesini sağlamada önemli rol oynar. Bir ponza taşı veya topikal salisilik asit ürünü genellikle kallusun temizlenmesine yardımcı olabilir ya da bir doktor sertleşmiş deriyi kesip çıkarma yolu ile tedavi etmek isteyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı insanlar müzik aleti çalmak ya da çok sert egzersiz yaparken kendi parmakları ellerinde nasır oluşumu ile karşılaşırlar. Ayakta ise genellikle topukta, yan tarafında ve büyük parmağın dış tarafında yoğunlama meyillidirler. Ayak nasırları yüksek topuklu ya da sıkı ayakkabı ayakkabıların giyilmesi, obezite, hatalı bir yürüyüş ya da garip şekilli ayağa sahip olunmasından da kaynaklanabilir. Bunyon (ayak başparmağındaki bir çıkıntı) gibi ayaklarında bir sorun olan kişilerde nasır gibi dokular gelişebilir. Bazen sorun, bir ayak cerrahisi sonrası veya altta yatan kemik yapısını bozan bir ayak yaralanmasının ardından oluşabilir.

Bir kallus temelde ölü deri hücrelerinden oluşur. Hiperkeratoz adı verilen bir durum basınç ya da tahriş bölgesinde cildin dış tabakasının kalınlaşması içeren bir süreçtir. Bu şekilde cilt dokusu basınç altında olan kısmını kalınlaşarak korumaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Etkilenen alan yükselmiş yumru gibi görünür ve dokunulduğunda kaba ve kuru hissedersiniz. Ayak üzerindeki büyük bir lezyon sizi yürürken ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. her ne kadar kişi rahatsz etse de tıbbi olarak genellikle ciddi bir hastalık değildir.

Bazen nasırlı insanlar kendi kendilerine nasırlarını keskin bir alet ile kesebilir, traş edebilir ve çıkarmak isteyebilir. Bu durum dikkatli yapılmadığı taktirde enfeksiyon ve yaralanmaya neden olarak problemi daha da kötüleştirebilir. Unutulmaması gereken nasır tedavisinde sebep olan faktörün giderilmesi nasırın iyileşmesi ve sizin de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Etkilenen alan çevresine yumuşak malzemeden yapılmış bir ped yada yastık koyarak basıncı azaltmak iyileşmeyi kolaylaştırabilir.

Kullanılacak bir ponza taşı sertleşmiş nasırın yıpratılmasına yardımcı olabilir. Eğer birkaç dakika için nasırınız ılık suda bekletirseniz bu işlem sanıldığından daha kolay olabilir. sonrasında bir nemlendirici losyon alanı daha yumuşak hale getirmek için uygulanabilir.

Yakı, yara bandı yada jeller reçetesiz olarak satılan ve lezyonlar tedavi etmek için sık sık kullanılabilir. Salisilik asit, bu ürünlerde genellikle kullanılan bir katkı maddesidir. Salisilik asit tahriş edici nitelikte olduğundan deri üzerine uygulanırken dikkatli olunmalıdır. Şeker hastalığı olan kimseler reçete edilmeyen bu uygulamaları kullanmaları konusunda daha tedbirli olmalıdırlar.

Nasır Hakkında Geniş Bilgi

İltihaplı görünen ya da çok acı verici bir nasır için tıbbi işlem yada tedavi gerekli olabilir. Diyabetli olan bir çok kişide bu durumdan dolayı komplikasyonlar gelişebilir. Bu kapsamda bir doktora danışarak ilaç kullanmaları önemlidir. Bazı durumlarda nasırlı tabaka bir doktor tarafından dışarı çıkarılabilir. Yada doktor sorunu hafifletmek için ayakkabı pedleri veya çeşitli ekler kullanmanız konusunda tavsiyelerde bulunabilir. Şayet nasırlı alanda bir enfeksiyon varsa doktorunuz antibiyotik reçete edebilir.

Ayak nasırlarını önleme konusunda rahat ve ayak topuğunu destekleyen ayakkabılar satın alınması önemlidir. Özelikle düşük topuklu ayakkabıların seçimi benimsenmelidir.  İkinci olarak uygun çorap giyilmesi de ayaklar üzerindeki stresi azaltabilir. Nasır büyümesine katkıda bulunan sürtünme ve basıncı azaltmak için uygun giysiler eczaneler ve spor malzemeleri satış noktalarında yaygın olarak bulunabilmektedir. Nasır konusunda elleriniz muzdaripse bu konuda da benzer şekilde çalışırken mutlaka uygun bir eldiven kullanınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İmpetigo ve Belirtileri Nelerdir?
Bacak ağrıları
Dizde Yumru, Şişlik, Kitle, Beze
Yaşlılıkta Cinsellik
Yumurtanın faydaları
Akciğer kanaması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.