NASIRLARDAN NASIL KURTULMALINasırdan Nasıl Kurtulmalı

El ve ayaklarda oluşan nasırlar, cildin kuruması ya da cilt üzerindeki bir alanda fazla sürtünme olması nedeniyle ortaya çıkar. Fizyolojik ve psikolojik açıdan kişiye rahatsızlık verir. Aşağıda nasırlı bir cilde nasıl bakım yapılacağı ve nasıl daha yumuşak ve pürüzsüz yapılabileceğine yönelik ipuçları ve bakım önerileri yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KLASİK YAKLAŞIMLAR

#### Eller, ayaklar veya dirseklerinizi 10 dakika süreyle sıcak suyun içinde tutun. Cildin yumuşamaya başlaması gerekir. İsterseniz suyun içine epsom tuzu, banyo yağı ve hatta çay bile ekleyebilirsiniz.

 • Eğer nasırlarınız aşırı sertleşmişse 1 bardak elma sirkesi de ekleyin. (Uyarı: Diyabet veya dolaşım yetersizliği olanların sirke eklemesi önerlmez.)

### Bir ponza taşı kullanarak, nasırları fırçalayabilirsiniz. Taşı periyodik olarak temizlediğinizden ve cildiniz kurumaya başladığında tekrar suya tekrar daldırdığınızdan emin olunuz. Ağrı hissettiğinizde veya cildin üzerinden birkaç katman alındıktan sonra durdurunuz.

#### Ayaklarınızı / ellerinizi yıkayın. Cilt üzerindeki tüm ölü hücre kalıntılarını temizlediğinizden emin olunuz.

#### Ayaklarınız veya ellerinizi kuruladıktan sonra losyon uygulayınız. Ekstra nemli tutmak için yoğun bir losyon kullanınız.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Eğer yatacaksanız, nemi muhafaza etmek için ellerinize eldiven ayaklarınıza çorap geçiriniz.
 • Tüm bu uygulama sürecini her hafta tekrarlamaya çalışın.

#### Ellerinizde yumuşama olduktan sonra bunu koruyunuz. Banyo yaptıktan veya duş aldıktan sonra nasırlı bölgelere losyon sürünüz. En iyi sonuçlar için daha kalın bir krem ​​kullanın.

EVDE YAPABİLEĞİNİZ ÇÖZÜMLER

#### Nasırları yumuşatmak için aspirin kullanabilirsiniz. 5-6 tane aspirini ezip yarım çay kaşığı limon suyu ve su ile karıştırın. Daha sonra hazırladığınız karışımı ilgili nasırlı bölgeye sürünüz. Sonrasında ise sıcak bir havlu ile sarın ve plastik bir torba streç veya poşet ile sarın. Yaklaşık on dakika beklettikten sonra sargıyı açınız. Bir ponza taşı ile de nasırı kazıyınız.

 • Aynı şekilde eğer diyabetik (şeker hastası) iseniz bu tedaviyi uygulamayınız. Veya aspirine karşı alerjiniz var ise yine bu yönteme başvurmayınız.

#### Karbonat tozunu deneyebilirsiniz. Nasır ve cilt kurmaları için en fazla başvurulan ev tipi çözümlerden birisi de kabartma tozu ve su ile yapılan çözeltidir. Hazırlanan bu su ölü deri hücrelerini gevşetir ve iyileşmesine yardımcı olur. Bir kova suyun içine 3 yemek kaşığı karbonat ekleyip çözünmesini bekleyin. Hazırlanan bu karbonatlı suyun pH derecesi 9 dur. İçeriğindeki alkalinden dolayı cildin koruyucu katmanını etkileyebilir.Nasır Nasıl Giderilir

 • Ya da 1 birim suya 3 birim karbonat ekleyerek hazırladığınız macun ile de nasırlı bölgelere uygulama yapabilirsiniz.

#### Suyun içine papatya çayı atarak da değişik bir çözüm seçeneği oluşturabilirsiniz. Papatya çayı kattığınız suyun içine ayaklarınızı koyarak pH değeri değişen suyun yatıştırıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. Çay ayaklarınızda leke oluşturabilir fakat sudan çıkardıktan sonra sabunlu su ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

#### Mısır nişastasından faydalanabilirsiniz. Parmakların arasında mısır nişastası serperek bu bölgeleri kuru tutabilirsiniz. Böylece ilgili bölgedeki cildin çatlamasına ve nasırlaşmasına engel olunur. Çünkü nasırlı ve bölgelerdeki nem, hem daha fazla rahatsızlık yaratır hem de mantar enfeksiyonlarına davetiye çıkarır.

 • Mısır nişastasını önleyici bir faktör olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca belirtildiği gibi muhtemel rahatsızlıkların da ortadan kaldırılmasını sağlar.

#### Sirke kullanabilirsiniz. Sirke suyuna pamuk batırıp nasırlı bölgeye sürün. Sürdüğünüz bu sirkeli pamuğun gece boyunca üzerinde kalmasını sağlayın. Sabah ise bir ponza taşı ile bölgeyi ovun.

 • Sirkeli pamuğu sadece nasırlı alana sürdüğünüzden emin olunuz. Çünkü diğer türlü etrafındaki cildin de tahriş olmasına neden olabilirsiniz.

#### Nasırlı bölgeye ananaslı uygulama da yapabilirsiniz. Ananasın içinde yer alan bazı enzimler, nasırlı ve kuru bölgelerin yumuşamasını kolaylaştırarak ciltten atılmalarına yardımcı olur. Uygulama için, etkilenen alan üzerine küçük bir parça ananas koyun ve temiz bir bezle sarın. Bu işlemi bir hafta boyunca her gece yapın. Ayrıca ananas suyu ile de uygulama yapabilirsiniz.

KULLANACAĞINIZ ÜRÜNLER

#### Giydiğiniz ayakkabıyı değişin. Ayak nasırlarının en yaygın sebeplerinden birisi, ayağa uygun olmayan yanlış ayakkabıların giyilmesidir. Zor giyilen, dar ve rahat olmayan ayakkabıların nasır yapma ihtimali yüksektir. Bu nedenle ayakkabıyı giydiğinizde genişliği ayak numaranıza uygun olmalı ve topuklarda veya uç kısımlarında vurma, sıkışma olmamalıdır.

 • Mümkün olduğunca topuklu ayakkabı giymekten kaçının. Bu tür ayakkabılarda vücudun tüm ağırlığı bir noktaya düşmektedir. Oluşan bu baskı da nasırlara davetiye çıkarır. Düz tabanlı ayakkabılar özellikle ortopedik olanları daha konforlu ve rahat olduğu için önerilir.
 • Eğer nasırlar elinizde ise, destekli ve yumuşak eldivenler giymeniz nasırların büyümesini ve kötüleşmesini engelleyecektir. Eldivenlerin el büyüklüğünüze göre olduğundan emin olunuz. Çok geniş eldivenler de yaratacağı sürtünme nedeniyle ciltte daha çok tahrişe neden olabilir ve nasırları kötüleştirebilir.

#### Özel tasarım, pedli ayakkabılar giyebilirsiniz. Ayaklarda görülen nasır türleri artık sıklıkla görüldüğü için şirketler de müşterilerinin bu tür şikayetlerini dikkate alarak üretim yapmaktadır. Bu şekilde değişik alternatif ayakkabı seçenekleri sunmaları hem kendi pazar paylarını arttırmakta hem de hastalığı olan müşterilerin işini kolaylaştırmaktadır.Nasıra Ne İyi Gelir

 • Kurumuş ciltler için şekilde alabilen pedler kullanılabilir. Bunlarda baskı ve sürtünme az olduğu için çatlama riski olan kuru ciltler için daha uygundur. Eczanelerde kolaylıkla bulunabilir.

#### İlaçlı çözümler ve ped seçeneklerine bakınız. Bazı çözümler için illaki doktora gitmeniz gerekmez. Pedler, sargılar ve diğer ilaçların reçetesiz halini rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak, nasır için kullanılan çözüm seçeneklerinin çoğunun içinde “salisilik asit” denilen etken madde olduğu için tahriş yapabilmektedir. Dolayısıyla bu tür ürünleri kullanırken mücadele ettiğiniz şeyden daha fazla rahatsızlık duyma ihtimaliniz de bulunmaktadır. Eğer aşağıdaki belirtilerden birini görürseniz, kullanmayı bırakmanız daha iyi olacaktır.

 • Şeker hastalığını varsa
 • Eğer ayaklarınızda dolaşım sorunları ya da nörolojik hasarlara bağlı olarak his azalmışsa,
 • Görmeniz veya esnekliğinizde azalma varsa veya
 • Ürünü düzgün ve verimli kullanamıyorsanız bırakmanız iyi olacaktır.

ÖNEMLİ İPUÇLARI

 • Eğer diyabetik iseniz, nasırlarınızla mücadelede ekstra özen göstermeniz gerekir. Küçük de olsa cilt yaralanmalarının diyabetiklerde yavaş iyileştiğini ve enfeksiyonlara yol açma eğilimi gösterdiğini unutmayınız.
 • Kullanacağınız çözelti sularının arıtılmış su olmasına özen gösterin.
 • Ayrıca kullandığınız suyun içinde klor ve diğer kimyasalların fazla olmadığından da emin olunuz. Uyarılar
 • Aşırı cilt fırçalama yapmayınız. Çok fazla cilt fırçalama enfeksiyon riskini arttırır.
 • Evde nasırları kendiniz kesmeyin. Bunun yerine bir uzmana gidiniz.
 • Asidik içerikli herhangi bir nasır sökücü kullanmayın. Çünkü bu tür ürünler genellikle ciltte kurumaya neden olular.
 • Eğer şeker hastası iseniz, özellikle sizin nasırlarınızı kendinizin kesmemesi gerekir. Aksi halde ilgili bölgede kan dolaşımını olumsuz etkileyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ÇENE ALTINDA ŞİŞLİKLER NEDEN OLUR?
Kuru Deri ve Keratosis Pilaris
El Ağrısı
Dışkıda Sümüksü Sıvı (Mukus) Nedenleri
Kaç Tür Pnomoni (Zatürre) Vardır?
Antioksidan Nedir? Ne İşe Yarar?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.