NAZAL POLİPLER

Nazal polipler (burun polipleri), burun boşluğundaki yumuşak, ağrısız, kanserli olmayan yapılardır. Gözyaşı veya üzüm gibi aşağı sarkarlar. Astım, yinelenen bir enfeksiyon, alerji, ilaç duyarlılığı, bağışıklık bozuklukları ve kronik enflamasyonlardan kaynaklanabilirler.

Küçük nazal polipler belirtilere neden olmayabilir. Poliplerin büyük olanları veya gurup şeklinde birikenleri ise nefes alış verişini ve koku alma duyusunu engelleyebilmekte, sık sık enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Herkeste görülebilmekle birlikte yetişkinlerde daha sık karşılaşılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

İlaç kullanımı çoğunlukla küçülmesini ve ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Çok sık olmamakla birlikte polipleri almak için ameliyat yapılması da gerekmektedir. Etkili bir tedaviden sonra ortadan kalkan polipler daha sonra tekrarlayabilir.

BELİRTİLERİ

Nazal polipler burun boşluk zarının ve sinüslerinin 12 haftadan uzun bir süre iltihaplı kalması (kronik sinüzit)ile ilişkili bulunmuştur. Ancak kronik sinüzit olup da burnunda polip oluşmayan hastalar da vardır.

Nazal polipler yumuşak, küçük oldukları ve pek hissedilmedikleri için fark edilmeyebilirler. Birden fazla olmaları ve büyük olanları burun boşluklarını ve sinüsleri engelleyebildiği için daha kolay fark edilir. Nazal poliplerine ait yaygın belirtiler şunlardır:

• Burun akıntısı
• Kalıcı nefessizlik
• Koku azalması veya hiç alamama
• Tat duyusunda kayıp
• Yüz ağrısı veya baş ağrısı
• Üst dişlerde ağrı
•Alın ve yüz bölgesinde basınç hissi
• Horlama
• Göz çevresindeki kaşıntı

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman doktora görünmelidir?

Belirtiler 10 günden fazla sürerse bir KBB doktoruna görünün.Kronik sinüzit ve nazal polip belirtileri soğuk algınlığına benzer belirtiler gösterir. Acil servise gitmeyi gerektirecek kadar ağır belirtiler ise şunlardır:

• Ciddi solunum sorunları
• Belirtilerin aniden kötüleşmesi
• Çift görme, görmede azalma veya gözlerin hareket yeteneğinin sınırlı hale gelmesi
• Göz çevresinde şiddetli şişme
• Yüksek ateş eşlik ettiği giderek şiddetlenen baş ağrısı gibi

NEDENLERİ NELERDİR?

Bazı insanlarda kronik inflamasyonların neden geliştiği ya da oluşan iltihapların bazı kişilerde polip oluşumunu tetikleyip bazılarında etkisiz kalmasının nedeni net değildir. İnflamasyon burun ve sinüslerinsıvı üreten yüzeylerinde (mukozada) oluşmaktadır. Yapılan bazı çalışmaların sonuçlarına göre, nazal polipleri olan insanların bağışıklık sistemlerinin nazal polipleri olmayan insanların bağışıklık sistemlerinde farklı bir tepki verdiğini ve farklı kimyasal değişmeler yaşandığı görülmüştür.

Nazal polipler her yaşta görülmekle birlikte en çok genç ve orta yaşlı yetişkinlerde görülmektedir. Nazal polipler sinüslerin veya burun boşluklarının herhangi bir bölgesinde görülebilir. Ancak yaygın olarak sinüslerin gözlere ve elmacık kemiğine yakın bölgelerinde ortaya çıkar.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Enfeksiyon veya alerji gibi burun boşluğu veya sinüslerde kronik enflamasyonu tetikleyen herhangi bir durum burun poliplerine yakalanma riskini de artırabilir. Nazal poliplerle ilişkili riskli durumlar şunlardır:

•Astım (Solunum yolu inflamasyonuna ve daralmaya neden olan bir hastalıktır)
• Aspirin duyarlılığı (Bazı insanlar burun poliplerinin geliştirmesini daha olası hale getirmektedir)
• Alerjik fungal sinüzit(hava mantarlarına karşı gelişen bir alerji türü)
• Kistik fibroz (burun ve sinüs zarlarından yoğun mukus sıvısı dahil olmak üzere anormal şekilde sıvısalgılanmasına yol açan genetik bir bozukluk)
• Churg- Strauss sendromu (kan damarlarının iltihabına neden olan nadir bir hastalıktır)

Aile öyküsü de önemli rol oynamaktadır. Bağışıklık sistemi fonksiyonu ile ilişkili bazı genetik varyasyonların burun poliplerininortaya çıkmasında etkili olduğuna dair bazı çalışma sonuçları bulunmaktadır.

KOMPLİKASYONLAR

Solunum yollarındaki normal hava akımını ve sıvı drenajını engellediği için ve aynı zamanda gelişen kronik inflamasyondeğişik komplikasyonlara yol açabilir. Potansiyel komplikasyonlar şunlardır:

Obstrüktif uyku apnesi: Uyku apnesi ciddi bir durumdur. Uyku sırasında sık sık nefesinkesilip tekrar başlamasına neden olur.
Astım atakları: Kronik rinosinüzitler astım ataklarını tetikleyebilir.
Sinüs enfeksiyonları: Nazal polipler genellikle tekrarlayan ya da kronik hale gelen sinüs enfeksiyonlarına karşı daha duyarlı hale getirebilir.
• Enfeksiyonun gözlere yayılması:Sinüs enfeksiyonlarının göz içi boşluklarına yayılması gözlerde şişme,hareket kısıklığı, bulanık görme hatta kalıcı görme kaybına bile neden olabilir.
Menenjit: Enfeksiyonlar beyni ve omuriliği çevreleyen sıvıya ve zarların içine de yayılabilir.

TESTLER VE TEŞHİS

Tanının konmasında hastanın sorulara vereceği cevaplar, belirttiği şikâyetler ve genel bir burun muayenesi sonucu karar verilir. Polipler basit ışıklı bir alet yardımı ile de görülebilir. Diğer tanısal testler şunlardır:

Nazal endoskopi: Endoskop adı verilen ışıklı bir büyüteç mercek ve kamera takılı olan esnek bir aygıt ile burun boşluğundan girilerek sinüslerin ayrıntılı muayenesi yapılır.

Görüntüleme testleri: Tomografive MR ile elde edilen görüntüler burun boşluğunun ulaşılması güç bölgelerini inceleme imkanı tanımasının yanı sıra poliplerin yeri, büyüklüğü ve inflamasyon derecesi hakkında da bilgi sunar. Bu teknikler aynı zamanda burun boşluğundaki yapısal anormallikler ve kanserli olan veya olmayan diğer yapılar hakkında da bilgi sahibi olunmasını sağlar.

Alerji testleri: Alerjilerin kronik inflamasyonaneden olup olmadığını belirlemek için hasta bazı deri testlerine tabi tutulur. Deri prick testinde, alerjiye neden olan ajanlardan (allerjenlerden) az miktarda kolunuzun veya sırtınızınüstderisine bir kesi üzerinden damlatılır. Yaklaşık 15 dakika sonra alerjik reaksiyonların gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılır. Deri testi yapılamazsa çeşitli alerjenlere ait spesifik antikorların varlığını görebilmek için kan testi yapılabilir.

Kistik fibrozis için test: Eğer çocuğunuzda nazal polip tanısı konmuşsa,  gözyaşı, ter, tükürük ve sindirim salgılarının üretilmesini sağlayan bezleri etkileyen kalıtsal bir durum olan kistik fibrozis için test yapılması önerilecektir. Kistikfibrozis için uygulanan standart tanı terin incelenmesidir. Çocuğun terindeki tuz oranının normal birinden daha fazla olup olmadığına bakılan non-invazivbir testtir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Kronik sinüzit, polipler var olsa da olmasa da tamamen temizlenmesi gereken bir durumdur. Bu amaçla kronik inflamasyona katkıda bulunabilen alerji gibi faktörlerin tedavisi için en etkili uzun vadeli tedavi bulunmaya çalışılmalıdır.

Nazal polipler için uygulanan tedavinin hedefi poliplerin boyutunu küçültmek veya ortadan kaldırmaktır. İlaçlar genellikle başvurulan ilk tedavi seçeneğidir. Ameliyat ise bazen gerekli olmaktadır fakat poliplerin tekrarlama ihtimallerinden dolayı kesin bir tedavi olmamaktadır.

İlaçlar

Nazal poliplerin tedavisine genellikle ilaçlarla başlandığını söylemiştik. İlaçlar poliplerin küçülmesini ve yok edilmesini sağlar. İlaç tedavileri arasında aşağıdakiler yer alır:

Nazal kortikosteroidler: İltihabı azaltmak amacıyla kortikosteroid içeren burun spreyleri reçete edilir. Bu tedavi ile polipler küçülebilmekte veya tamamen ortadan kalkmaktadır. Burun kortikosteroidleri arasında flutikazon (Flonase, Veramyst) , budesonid (Rhinocort) , flunisolid, mometason (Nasonex), triamsinolon (NasacortAQ) , beklometason (Qnasl, Beconase AQ) ve siklesonid (Omnaris, Zetonna) etken maddeli ilaçlar yer alır.

Oral ve enjekte edilebilir kortikosteroidler: Sprey şeklindeki kortikosteroidler etkili gelmediyse “prednison” gibi bir oral kortikosteroid de spreyle birlikte ya da tek başına yazılabilir. Oral kortikosteroidler ciddi yan etkilere neden olabildiğinden dolayı kısa süreliğine kullanılması önerilmektedir. Poliplerin şiddetli olması halinde ise enjekte kortikosteroidler kullanılır.

• Diğer ilaçlar:Sinüslerin veya burun boşluklarının kronik inflamasyonuna katkıda bulunan koşulları tedavi etmek için ilaçlar reçete edilebilir.Bu ilaçlar arasında kronik ve tekrarlayan enfeksiyonlarıantibiyotikler ve alerjilerin tedavisi içinseantihistaminikler yer alır.

Ameliyat

İlaç tedavisi poliplere karşı etkili olmadıysa ameliyat ile alınması gerekebilir.Ameliyat ile poliplerin alınmasının yanı sıra inflamasyon ve polip gelişimini engellemek için sinüslerle ilgili sorunlar da giderilir. Uygulanan ameliyat işlemine endoskopik cerrahi adı verilir.

Endoskopik cerrahide cerrah burun deliklerinden içeri ucunda büyüteç ve küçük bir kamera olan endoskop cihazını göndererek sinüs boşluklarına yönlendirir.Polipleri almak ve sinüslerdeki akıntıyı engellemek için küçük enstrümanlar kullanılmaktadır. Ayrıca sinüslerin burun içine açılan açıklıklarında genişleme yapılır. Endoskopik cerrahi işlemi genellikle ayaktan uygulanır.

Ameliyattan sonra polip tekrarını önlemek için kortikosteroid içeren burun spreyleri kullanmak gerekir. Spreyin yanı sıra ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırmak için tuzlu su kullanılması önerilir.

ÖNLEME

Burun poliplerini engellemek ve var olanlarında iyileşmeyi hızlandırmak için aşağıdaki öneriler faydalı olacaktır:

• Alerji ve astımı kontrol altına alınız. Bunun için size önerildiği şekliyle tedavinize devam ediniz. Şikâyetlerin geçmemesi halinde tedavi değişikliğine gidilebilir.

• Burun tahriş edicilerinden kaçının. Burnun ve burun içi sinüslerin iltihaplanmasına ve tahrişine yol açan alerjen maddeler, sigara dumanı, kimyasal dumanlar ve toz gibi maddelerden mümkün olduğunca kaçınınız.

• Hijyen kurallarına dikkat ediniz. Ellerinizi düzeni şekilde ve iyice yıkayınız. El hijyeni burun ve sinüs iltihabına neden olabilen bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı korunmak için en iyi yollardan biridir.

• Ortamın nemlendirilmesi: Evde veya çalışma ortamınızda hava kuru ise nemlendiriciler kullanınız. Havanın nemlendirilmesi solunum yollarını nemlendirerek sinüslerde mukus akışının iyileştirilmesine tıkanıklık ve iltihapların önlenmesine yardımcı olur.

• Burun lavajı kullanınız. Bunun için tuzlu su, burun spreyi veya burun lavajı kullanılabilir. Mukus sıvısının akışını iyileştirilmesini ve burun boşluğundaki alerjenler ile tahriş edici diğer maddelerin temizlenmesini sağlayacaktır. Bu ürünler eczanelerde kolaylıkla bulunmakta ve reçetesiz alınabilmektedir.

Eğer tuzlu su çözeltisini kendiniz yapacaksanız, suyu kaynatıp soğuttuktan sonra kullanınız ve tuzun çözülmesinden sonra ince bir süzgeçten geçiriniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
pankreas kistleri
Ayak Şişmesi Şeker Hastalığından Kaynaklanıyor Olabilir
Kaşıntılı Döküntü Nedenleri
Taşikardi (Kalbin Hızlı Atması) ve Nedenleri
Basur
sağlıklı besinler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.