Beyaz ekmeğin tam buğday ekmeğinden farkı rafine edilmiş undan yapılıyor olması. Yani buğdayın öz ve kepek kısmından ayrılarak elde edilen unun kullanılması. Tahıl ürünleri rafine edildikçe vitamin, mineral ve posa içerikleri azalıyor. Böylece sağlığa olumlu etkileri de azalmış oluyor.

Beyaz ekmek posa içeriği düşük olması sebebiyle sindirim ve boşaltım sistemlerinin yavaşlamasına sebep oluyor. Beyaz ekmeğin glisemik indeksi tam buğday ekmeğine göre daha yüksek olduğu için kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşürerek erken acıkmaya neden oluyor. Bu aynı zamanda şeker hastalığı riskini oldukça yükseltiyor. Kısa süreli doygunluk sağlaması hem ekmek tüketimini hem de diğer besinlerin tüketimini arttırıyor. Bu sebeple alınan fazla enerjiler vücutta yağa dönüşerek obeziteye yol açıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Beyaz ekmeğin aksine tam buğday ekmeği vitamin, mineral ve posa bakımından oldukça zengin. Yüksek miktarda içerdiği E vitamini bazı kanser çeşitlerinin oluşmasında önleyici etkiye sahip. Vücudun gelişmesi, korunması, metabolizmanın çalışması için gerekli olan B1, B2, B6 vitaminleri ile kalsiyum, çinko, demir, magnezyum minerallerini yüksek miktarda içeriyor. Düşük glisemik indekse sahip olduğu için kan şekerinin dengelenmesine de yardımcı oluyor. İçerdiği posa sayesinde uzun süre tokluk sağlamakla beraber sindirimi ve boşaltımı kolaylaştırıyor. Bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığa ve bağırsak kanserlerine karşı koruyucu etki sağlıyor.

Buğday gibi, diğer tahılların da tam olanını tercih etmek sağlık için önemli. Pirinç, bulgur, çavdar, yulaf, arpa gibi tahılların tam hallerini yani kepek ve endosperm özünden ayrılmamış hallerini kullanmamız sağlığımıza önemli katkılar sağlayacaktır. Örneğin; neredeyse her gün yediğimiz pirinç ve makarnayı tam tahıllı; esmer pirinç ve kepekli makarna olarak tüketerek vücudumuz için gerekli olan B vitaminleri ve birçok minerali almış oluyoruz. Aynı zamanda yüksek lif içerikleri sayesinde uzun süre doygunluk sağlıyorlar, bağırsak hareketlerini arttırıyorlar, sindirimi kolaylaştırıyorlar. Tam tahıllıların enerji içerikleri rafine edilmiş hallerine göre daha düşük olduğu için obeziteye karşı da önlem niteliği taşıyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Alıntı : Semerkand Aile Dergisi

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gripten Nasıl Kurtulurum Ne İyi Gelir
Sebze ve Meyveleri Ne Zaman Yemeliyiz?
Kendi El ve Ayak Kreminizi Nasıl Yapabilirsiniz
Beyaz Kafalı-Uçlu Sivilceler Nasıl Geçer
Üzüm Çekirdeği Ekstresi Prostat Kanseri
Taze Yumurtayı Nasıl Anlarız?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.