TERE TOHUMU
Botanikteki adı Lepidum sativum olan tere bitkisi, yeşil olarak tüketildiğinde faydaları olduğu kadar tohumu kullanılarak tüketilmesi de ısağlık açısından şaşırtıcı etkilere sahiptir. Üzerlik tohumu ya da kerdeme olarak bilinmekte olan tere tohumu tere adı verilen bitkinin tohmlarından elde edilir. Tere de yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetiştirilebilmektedir. Tere tohumu İslamı kaynaklardan veriler mevcuttur. Peygamberimizin Hardal ve tere tohumuna kıymet veriniz. Allah onları her derde deva kılmıştır sözleri tere tohumuna olan güveni pekiştirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tere tohumları yaklaşık olarak bir çörek otu kadar büyüklüktedir. Görünümü ise parlak, koyu kırmızı renktedir. Muhteviyatındaki zengin bileşim çoğu hastalığın tedavisine ışık tutmaktadır. Kullanım olarak genellikle aç karına ve sabah kullanılması tavsiye edilmektedir. Şayet tedavide sağlıklı bir sonuç alınması isteniyorsa düzenli kullanıma dikkat edilmelidir. Tere tohumlarının eczanelerde satılan kapsülleri de yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Makalemizi okuduğunuzda beslenme programınızda ara sıra da olsa tere tohumuna yer açacağınız kanaatini taşıyoruz.

TERE TOHUMUNUN ETKİLERİ NELERDİR?

KADIN SAĞLIĞI BAKIMINDAN: Tere tohumuna kadın dostu bir ürün diyebiliriz. Genel olarak bayanların çoğuna görülen adet düzensizliklerine bir son vermek için kullanılabilir. Tere tohumu hafif östrojenik özellik (fitoöstrojen)göstermektedir. İlaveten tere tohumu emziren annelerin süt üretimini ve salgılanmasını artırmaktadır. İçerdiği yüksek demir ve protein içeriği sayesinde hem 9 ay boyunca yorulan bedenin ihtiyaçlarına cevap vermektedir hem de bebek için besleyici özellik göstermektedir.
AFRODİZYAK: Gerek erkek gerekse de kadın olsun cinsel performansı geliştirmeye (tıklayınız!! afrodizyak besinler) yardımcı olur.
SİNDİRİM SİSTEMİ: Tere tohumu kanı temizler ve iştahı uyarır. Kabızlık için etkili bir çözümdür. Bal ile kullanılarak amipli dizanteri tedavisinde kullanılabilir. Tere tohumu uyumayan bebeklerde ve özellikle kolik tedavisinde faydalıdır.
SOLUNUM YOLLARI İÇİN: Tere tohumu çiğnendiği zaman güçlü bir balgam sökücüdür. Yanı sıra boğaz ağrısı, öksürük, astım ve baş ağrısı tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir.
ANEMİ: Tere tohumunda vücutta kolayca emilebilen ve oksijen taşıyıcı molekül olan hemoglobinin yapısında yer alan diyet demir minerali bulunmaktadır. Bunun anlamı tere tohumu hemoglobin düzeyini artırmaya yardımcı olur. Düzenli bir şekilde alındığı zaman anemiyi hafifletmeye yardımcı olur. Tere tohumu demir emilimini arttırır. Bu faydanın elde edilebilmesi için C vitamini alınımından yarım saat tüketilmesi önerilmektedir.
ŞEKER HASTALIĞI: Çimlenen tohumların dış örtüsü “lepidimoide” olarak adlandırılan bir fitokimyasal müsilaj içerir. Çalışmalar göstermektedir ki bu bitki tohumlarını tüketmek düşük glisemik yanıt olarak geri dönmektedir. Yani kan şekerini düşürmektedir.
KANSER: Tere tohumu serbest radikallerin zararlarından hücrelerin korunmasına yardımcı olan vitamin A ve vitamin E gibi antioksidanları içerir. Dolayısıyla bu tohumların yapılarındaki bileşimler, doğal anti kanser ilaçların toksik etkilerinden sağlıklı dokuyu korumak için verilen ilaçların yapısında yer almaktadır. Kısacası doğal bir koruyucudur.

TERE TOHUMUNUN DİĞER FAYDALARI

  • Metabolizmayı hızlandırır ve canlandırır.
  • Tere tohumunun yapısındaki aktif maddeler(arachidic ve linoleik asit) hafıza güçlendirici olarak rol almaktadır.
  • Kilo vermeye yardımcı olur. Tabiki sadece tere tohumuna güvenip zayıflamayı ümit etmek doğru değildir. Doktorunuzun önereceği perhiz programı ve düzenli olarak egzersiz hareketleri ihmal edilmemesi gereken prensiplerdir.
  • Vücut direncini artırır.
  • İdrar yollarını temizler.
  • Sigaranın zararlarını azaltır.
  • Tere tohumu suyu, saç dökülmesi ve kepeklenmeyi önler. Araştırmalar kadınların % 60’ının saç dökülmesi nedeninin düşük demir düzeyleri ve kötü protein nedeniyle olduğunu kanıtlamıştır. Kireçli su ile ıslatılmış tere tohumu bir çay kaşığı yardımı ile saçlara sürülür. Saçlarınızın kuvvet kazandığını göreceksiniz.

ÖNEMLİ NOT: Tere tohumu aktif olarak tiroid rahatsızlığı olanların, mide ülseri ve kanaması olanların kullanmaması önerilmektedir. Aktif troid(hipertroid) değilde hipotroid hastalarında güven içerisinde kullanılarak metabolizmayı hızlandırır. Tere tohumu gebe kadınlarda aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Fazla tüketim gebelerde düşüklere neden olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mercimeğin Faydaları
Aynısafa
EKİNEZYANIN FAYDALARI VE KULLANIMI
Zencefilin Zararları
Ginseng
Ömür Uzatan Yiyecekler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.