Diyet yaptığım Halde Neden Zayıflayamıyorum?

Aşırı kilolarınızla başınız dertte zayıflamayı kafaya koydunuz ve hatta diyet programları uyguluyorsunuz ancak hala zayıflayamıyorsunuz. Bu durumun birden fazla nedeni olabilir.

 1. Hareketsiz yaşam tarzı,
 2. Ara öğünlerde abur cubur beslenme tarzı,
 3. Meyve yemeyi abartmak,
 4. (Salata- marul derken) karbonhidrat alınımını kontrol edememek,
 5. Diyet yaparken alıyor olduğunuz ilaçlar,
 6. Hepsinden önemlisi diyet yaptığınız sırada vücudunuzun alarma geçmesi.

Zayıflamak isteyen okuyucularımızın bu yazıyı sonuna kadar dikkatlice okumasını tavsiye ediyoruz. Çünkü kolayca almış olduğunuz kilolardan kurtulmak gerçekten sabır ve sebat isteyen bir iştir. Uyguladığınız programlara sıkı sıkıya uymak, bu programların sıkışma anlarında sabır göstermek, uygulanan diyet programlarının inceliklerini bilmek, bu inceliklere dikkat etmek gibi birçok etken sizi başarıya götürecek en önemli faktörlerdendir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hareketsiz Yaşam Tarzı:

Her ne kadar diyet yapsanız da hareket etmedikçe vücudunuzda birikmiş olan yağları yakamazsınız. Bunun nedeni diyet sırasında yediğiniz besinlerden elde ettiğiniz enerjilerin günlük hayatınızda kullandığınız enerjiye yetiyor olmasıdır. Bu durumda fazladan enerji yakma ihtiyacı ortaya çıkar bu da hareket etmeyi mecburi kılar.

Sponsorlu Bağlantılar

Dikkat ederseniz yazımızda spor yapmadan ya da yürüyüşten platesden veya aerobikden(aerobic) bahsedilmemektedir. Bütün bunların yerine “hareket” kelimesi kullanılmaktadır. Çünkü evinizden çıkıp Pazar alış verişini yapmanız, bakkala inip bir ekmek almanız ya da evde yapacağınız bulaşık yıkamak veya evi süpürmek gibi aktiviteler hareketi gerektiren işlerdir ve karşılığında mutlaka enerji harcanır.  Bizim amacımız diyet yaparak aldığımız enerjiyi kısmak ve bunun yanında da harcadığımız enerjiyi artırmak böylece aldığımız enerjiyle harcadığımız enerji arasında bir fark ortaya çıkacaktır ki bu fark vücudumuzdaki yağlardan karşılanır.

Örnek hesaplama: Günde diyet sayesinde aldığınız enerji miktarı 1400 kalori, Günlük yaşamınızda harcadığınız enerji miktarı 1600 kalori olsun. Bu durumda her gün 1600-1400=200 Kalori vücudunuzdaki yağlardan karşılanmaktadır. Eğer spor yaparsanız ya da günlük yaşantınızdaki hareket miktarını artırırsanız harcadığınız kalori miktarı 2100 olsun. Bu durumda 2000-1400=600 kalori açık ortaya çıkar bir önceki duruma göre 3 kat daha hızlı zayıflamış olursunuz.

a-      Diyet sayesinde az kalori al.

b-      Vücuduna yer etmiş yağları yakmak için çokça hareket et.

c-       Aldığın kalori yaktığın kaloriden az olmalıdır.

Ara Öğünlerde Abur Cubur Yeme:

İyi bir diyet programının olmazsa olmazı ara öğünlerdir. Araştırmaların birçoğu göstermiştir ki öğün sayısını artıran ancak öğünlerde alınan besinleri kısan türden diyet programları daha başarılı olmaktadır. Bu tür diyet programlarının zayıflama konusunda başarılı olmasının nedeni ara öğünler sayesinde acıkma hissini ve bu his sonrasında ortaya çıkacak kontrolsüz yemeyi engellemektir. Ancak ara öğünlerin artırılması da kendi içerisinde tehlikeler barındırmaktadır.  Şöyle ki ara öğünlerde atıştırılan şeylerin niteliği çok önemlidir. Örneğin ara öğünlerde yiyeceğiniz bir küçük çikolatada 400 kalori kadar enerji bulunabilmektedir.  Bu çikolatanın açlık hissini yatıştırmaması nedeniyle yanında bir iki şey daha yemeyi de mecbur kılar. Bu durumda da farkında olmadan günlük almamız gereken kalorinin neredeyse tamamını ara öğünlerde alırız. Sonuçta ise diyet uyguluyor olsak da zayıflayamayız.

Bu sorunla başa çıkmanın en kolay yolu diyet listemize gerçekten bağlı kalmaktır. Yeme ataklarımız geldiğinde ise mutlaka yediğimiz şeyi ağzımızda mümkün olduğunca uzun süreli tutmaktır. Böylece aldığımız lezzet hissinin süresi arttıkça yeme atağımız da körelecektir.

a-      Ara öğünlerde de diyet listelerine bağlı kal.

b-      Çikolata vb ürünlerden uzak dur.

c-       Eğer çikolata yiyorsan mümkün olduğu sürece ağzında tut.

Meyve Yemeyi Abartmak:

Bitkisel olduğundan olsa gerek meyvelere iyi niyetle yaklaşılır her zaman. Oysa yanlış buradan başlar. Çünkü haşlanmış bir parça etten daha tehlikeli meyveler vardır. Bunun sebebi bu meyvelerin besin değerlerinin karbon hidrat açısından oldukça yüksek oluşlarıdır.

Meyvelerden aldığımız karbon hidratlar (meyve şekerleri) oldukça besleyici özelliklere sahip gıdalardır. Bu besinler vücut tarafından kolaylıkla sindirilirler ve hemen hemen firesiz bir şekilde kana karıştırılırlar. Bu meyveler den elde edilen enerjiler vücutta öncelikli olarak kullanılır. Eğer bu enerji türü vücutta kullanılamazsa glikojene çevrilir ve orta vadede harcanır. Yinede kullanılamayan meyve şekerleri vücutta yağa çevrilir ve depolanır. Buradan da anlaşılacağı üzere meyveler zannettiğimiz kadar masum değillerdir.

Pekiyi, meyveleri ne zaman tüketmeliyiz? Ne kadar tüketmeliyiz?  Meyveler spor yapılmadan evvel tüketilebilir. Ara öğünlerde ani gelen açlık hissini yatıştırmak için meyveler tüketilebilir. Kan şekerinin dalgalandığı durumlarda meyveler tüketilebilir.

a-      Meyve yemeyi abartma. Meyveler masum değillerdir.

b-      Meyveleri ani enerji ihtiyacı olduğunda tüket.

Salata Marul Sebze ve Yağ:

Salatalar diyet menülerinin olmazsa olmaz başkahramanlarındandır. Ancak salataları tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir. Türk mutfağının önemli katkılarından olan yağ salatada olmazsa olmazdır. Bolca salata yerken aldığınız yağ miktarı diyet programınızın katili olabilir. Diğer taraftan salata karbon hidrat demektir. Aşırıya kaçılan yeme durumlarında vücudunuza gereğinden fazla karbon hidrat alırsınız. Bu davranış size fazla kilo olarak dönecektir.

a-      Salatayı yağsız yap.

b-       Gereğinden fazla salata yeme.

Kullandığınız İlaçlar:

Günümüz modern insanı ilaçlara bağımlı yaşamaktadır. İlaç almadığımız bir günü hatırlamıyorsak bunun sebebi modern yılların ve yaşam tarzlarının bu ilaçları bizlere dayatıyor olmasıdır. Diyet programlarını akamete uğratan diğer bir etken de bu alınan ilaçlardır. İlaçların metabolizmayı(vücutta meydana gelen yapım ve yıkım olayları) etkilediği bilinen bir gerçektir. Şöyle ki metabolizmamızı yavaşlatan ilaçlar 1 günde harcadığımız enerji miktarını önemli ölçüde düşürür böylece aldığımız enerjiler fazla geleceğinden diyet programımız başarısızlığa mahkûm olur. Size düşen sürekli kullandığınız ilaçların metabolizma üzerindeki etkilerini öğrenmektir. Eğer metabolizmayı yavaşlatan bir ilacı kullanmak zorundaysanız. Günlük aldığınız enerji miktarında kesintiye gitmek durumundasınız.

a-      İlaçların metabolizma üzerindeki etkilerini doktoruna sor.

b-      Metabolizmayı yavaşlatan ilaç kullanıyorsan diyet listeni biraz daha daralt.(az enerji al)

Vücudumuz Alarm Durumunda:

Diyet yaparken dikkat ediniz diyetin ilk günlerinde kilo vermek çok kolaydır. Sonra orta vadede bu verilen kiloların miktarı düşer. Uzun vadede ise verilen kilo miktarı neredeyse yok denecek kadar azalır. Bunların basit bir açıklaması vardır.

Öncelikle diyetin ilk zanlarında verilen kilolar su kaybına bağlıdır. Yani aslında kilo vermiyor, su kaybediyorsunuz. Bu yüzden günde 2-3 kilo verdiren diyetlere hep gülmüşümdür. Orta vadede ise artık vücudun su kaybı tamamlanmış ve vücudun su dengeleri yerine oturmuştur. Artık kilo kayıplarınızın büyük bir çoğunluğu yağların eritilmesi ve harcanmasından kaynaklanmaktadır. Uzun vadede vücudunuzda bazı değişiklikler olur örneğin vücudun alarm durumuna geçmesi gibi. Nedir bu alarm durumu? Vücudunuz her zamankinden az beslendiği için kıtlık konumuna geçecek ve metabolizmanızı yavaşlatacaktır. Bu şu anlama gelmektedir. Günde harcadığınız enerji miktarı örneğin 1700 kaloriden 1200’e inecektir.

İşte vücudun alarm durumunda yarıda kesilen diyet programları daha hızlı kilo almayla sonuçlanmaktadır.  “Evet, bende diyetten sonra daha hızlı kilo alıyorum” dediğinizi duyar gibiyim. Diyetten sonra hızlı kilo almanın nedeni, vücudun metabolizmal hızını aşağıya çekmiş olmasıdır. Böylece siz 1 dilim ekmek yeseniz vücuda 2 dilim ekmek girmiş gibi bir etki ortaya çıkmaktadır.

a-      Sabret diyeti yarıda kesme.

b-      Diyeti yarıda kesmişsen de asla eskisi gibi çok yeme.

Sonuç:

Bütün bu yazılanları dikkatlice okuduysanız ve gerçekten bunlara inandıysanız bunları uygulama vaktinin gelmiş olduğunu biliniz. Değerli ziyaretçilerimiz! Şunu biliniz ki aşırı kilolar üzerinizde duran fazladan bir yüktür. Bu kilolar günlük hayatta,

 1. Hastalıklara davetiye çıkarır.
 2. İnsanın kendine olan güvenini yok eder.
 3. Ailevi ilişkileri zedeler.
 4. Sosyal ortamda insanın rahat edememesine neden olur.
 5. Ekonomik sorunları beraberinde getirir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
kilo verme yöntemleri
Stres Göbeği Nedir? Nasıl Eritilir?
Ekmek Yiyerek Zayıflama
yeşim ceren bozoğlu nasıl zayıfladı
Dr. Ömer Çoşkun çörek otu ile zayıflama
Ramazanda zayıflama
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.