NEFES DARLIĞI NEDİR?
Nefes darlığı alerji, enfeksiyon, enflamasyon, yaralanma veya bazı metabolik koşullar sonucu sık görülen bir belirtidir. Beyinden gelen bir sinyalin akciğerlerde nefes alma sıklığını artırması nefes darlığı sonuçlanır. Akciğerler veya tüm akciğer sistemini etkileyen koşullar, obezite veya düşük kan basıncı (hipotansiyon) gibi genel sağlık problemleri nefes darlığını doğurabilir.

Sigara ve diğer toksinlerin neden olduğu solunum yolu yaralanmaları, akciğer ve bronşların iltihabı nefes darlığına yol bir diğer önemli etkendir. Nefes darlığı çökmüş bir akciğer (pnömotoraks) gibi akciğer yaralanması sonucu da oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kanda oksijen seviyesinin düşmesi -ki buna çoğu zaman kalp hastalıkları neden olur- sonucu nefes darlığı meydana gelebilir. Daha hafif olarak yatma yada uzanma sonucu da oluşabilmektedir. Nefes darlığına balgam, hapşırma, hırıltı veya hızlı kalp atışı (taşikardi) gibi çeşitli simptomlar eşlik edebilir. Alerjik astım reaksiyonları çok ciddi olmakla beraber hayatı sınırlandırabilen nefes darlığı nedenidir.

Genellemek gerekirse akciğer hastalıklarının çoğu nefes darlığına neden olabilir. Nadir durumlarda, küçük çocuklarda pnömoni veya bronşiolitis olarak bilinen enfeksiyonlar nefes darlığına yol açabilen faktörlerdir.

Nefes darlığı ile birlikte konjestif kalp yetmezliği, kalp rahatsızlığı, pembe köpüklü balgam, hızlı solunum (taşipne), hırıltılı solunum, hızlı kalp atışı gibi diğer belirtiler de meydana gelebilir. Bilhassa nefes darlığı ile birlikte görülen hemoptizi adı verilen kan tükürme akciğer kanserinin bir belirtisi olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

DİKKAT!!!
Nefes darlığı semptomlarına ek olarak görülen bazı semptomlar vardır ki derhal acil bir ortamda değerlendirilmesi gerekir. Dudakla, tırnak yada cildin mavimsi renk alması, konfüzyon, yüksek ateş, yüz, dil ve dudaklarda ani şişmeler, göğüste ağrı yada basınç ve taşikardi gibi hızlı kalp atışları varsa derhal acil yardım isteyiniz. Benzer şekilde nefes darlığınız kötüleşirse yada siz de daha fazla endişeye neden olursa da acil tıbbi bakım için yardım isteyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anne ve anne adaylarına beslenme uyarıları
Vertigo Nasıl Geçer Diyorsanız
Otizm Tedavisi
Ayak Mantarı ve Tedavi Yöntemleri
Gastrit
Kulak Çınlaması Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.