NEFES KOKUNUZ HANGİ HASTALIKLARI HABER VERİYOR?

Belki size bilim kurgu gibi gelebilir ama nefes kokunuz sağlığınız hakkında önemli ipuçları verebilir. Nefes kokusuna bakılarak tıbbi tanı konulması fikri Hipokrat’a kadar uzanır. Hipokrat, M.Ö. 400 civarında, o nefes kokusu ve hastalıklar üzerine bir kağıt yazdı. Uzun yıllar boyunca ise doktorlar özellikle nefes kokuları bir hastalık ile ne gibi bir ilişki olabileceği konusunda kafa yordular. Günümüzde ise artık doktorlar, bu fikrin ışığında çeşitli hastalıklar hakkında önemli ipuçları edinebiliyorlar.

Dildeki Tabaka: Ağız Kokusunun Sebeplerinden Bir Tanesi

Sponsorlu Bağlantılar

Kütle spektrometre denilen araçlar nefes kokusundaki minik kimyasal bileşikleri tespit edebilir. Bilim adamları, bu kombinasyonların ne anlama geldiğini deşifre etmeye başlıyor ve sonrasında vücutta neler olup bittiğini daha iyi bir anlayabiliyorlar. Alanında uzman biri tarafından tıpkı bir kan testi gibi nefes kokusuna bakılarak çeşitli hastalıklar belirlenebiliyor. İşte nefes yoluyla ortaya çıkarılabilecek birçok hastalıklardan sadece birkaçı:

**** Akciğer Kanseri

Sponsorlu Bağlantılar

Bilim adamları zaten bazı hayvanların bazı hastalıkları hissettiklerinin mümkün olduğunu bilmektedirler. Bu fikirden ilham alan araştırmacılar, elektronik burun teknolojisini geliştirmeye çalışmışlardır. Elektronik burun, nefes örneklerinde uçucu organik bileşikleri (VOC) tespit ederek çalışmaktadır. Her ne kadar araştırmacılar, farklı hastalıklar ile ilişkili bileşiklerin ne olduğunun tam olarak belirlenmesi net olmasa da, araştırmalar elektronik burun sayesinde farklı akciğer sorunları ve sağlıklı kişilerde akciğer kanserini tespit edilebilmektedir.   Bu teknoloji 128 sigara içmeyen ve 114 sigara içen bir grup dışında, sadece 10 bireyleri yanlış teşhis etmiştir.

Kötü Nefes Kokusu Nedenleri Nelerdir?

**** Kalp Yetmezliği

Bilim adamlarından bir takım, hastaların nefes analizine bakarak kalp yetmezliğini tespit etmeyi başardı. Test aslında böbrek yetmezliğini tespit etmek için kullanıldı. Kalp hastaları ise sadece bir kontrol olarak kullanılmıştır.

**** Obezite

Los Angeles’taki Cedars – Sinai Tıp Merkezi’nden araştırmacılar tarafından yapılan bir başka çalışmada, kişinin nefesinin obezite ile olan ilişkisi belirlenmiştir. Araştırmacılar 792 katılımcının nefes analizleri yapıldı. Yağ oranı yüksek ve büyük vücutlu olanlarda nefes kokusunda metan ve hidrojen konsantrasyonunun, sadece ya metan yada hidrojen bakımından yüksek konsantrasyonda olan yada normal gaz karışımı olan kişilerden yüksek olduğu belirlenmiştir.

Ağız Kuruması Neyin Belirtisidir?

**** Diyabet

Meyveli nefes kokusu ya da oje benzeri bir koku diyabetik hastalarda ketoasidoz denilen ciddi bir soruna işaret edebilir. Bu sorun hiç ya da yeterli insülin olmadığında vücut yakıt kaynağı olarak şeker kullanamadığında oluşan hayatı tehdit eden bir sorundur. Yağlar enerji elde etmek için yakıt olarak kullanıldığında keton denilen atıklar vücutta birikebilir.

**** Böbrek Yetmezliği

Amonyak benzeri bir kokulu nefes bazen kronik böbrek yetmezliği olan kişilerde ortaya çıkabilir. Bu koku, idrar – benzeri veya balık kokusu olarak olarak tarif edilebilir. Böbrekler kandaki atıkların uzaklaştırılmasını sağlar. Böbrek yetmezliği olduğunda – böbrek hastalıklarının en son evresi- böbrekler kandan zehirli toksinleri temizleyemez. Atıklar kanda biriktikçe solunum sisteminden kötü bir şekilde koku gelmesine neden olurlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alkol Tansiyonu Yükseltir Mi Düşürür Mü
Yüksek Kolesterol
Yemekte konuşmanın zararı, gaz sorunu
Nasır
Kalp Hastalığı ve Diyabet: Bağlantı Nedir?
Anekoik Ekojenite Nedir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.