Soru:

7 yaşında oğlum var bundan 6 ay önce nefrotik sendrom geçirdi..tedavi etkisini gösterdi kortizon kullanımını kestiğimizin 2 ayında tekrar yenileme başladı..acaba ilk zamanki gibi geçer mi bu hastalık?  Yine aynı sıkıntıları yaşar mıyız…??

Cevap:

Sponsorlu Bağlantılar

funda hanım merhabalar. gecikme için özür dileriz. nefrotik sendrom yineleme karakteri olan bir rahatsızlıktır. size moral vermek isterdim fakat gerçek bu. nadir durumlarda hastalık süreci çocuğun vücudunun verdiği tepkiye bağlı olarak tekrarlamayabilir. tekrarlanmasa dahi uzun süreler az dozda dahi olsa o ilaçların kullanılması gerekebilir. az dozda tekrarlamadığı durumlarda, bu süreç atlatıldıktan sonra ilaç tamamen kesilir ve çocuk kontrol altında tutulur.
aynı ilacın kullanılıyor olması ve farklı dozlar ile denenmesine rağmen çocuktan bir cevap alınamıyorsa, damar yolu ile verilen ilaçlar da dahil olmak üzere farklı ilaç seçeneklerine başvurulabilir.
hastalığın iyileşme sürecinde doktor seçiminin önemli olduğunu bilmelisiniz. hele de kullanılan ilaçlar kortizon ilaçları söz konusu ilaçlar olduğunda. kademe kademe azaltılacak olması ve aniden doz düşürülmesine gidilmemesine dikkat etmelisiniz. bize uygulanan prosedürde 15 günde bir doz düşürüldü. büyük olasılıkla bu süreç siz de de aynı olmalıdır. Bundan daha düşük sürelerde uygulanan doz düşürülmesi hastalığın seyrini daha da uzatabilmekte ve çocuğun ilaca olan bağımlılığını artırabilmekte ve cevap alınmasını engellemektedir.

Umarım yararlı olabilmişizdir. farklı sormak istediğiniz durumlar bulunursa lütfen bize yazın. ve başka hastalara da yararlı olabilmek amacı ile yaşadıklarınızı bize yazarsanız seviniriz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    samet cırık

    Merhabalar hocam ben samet 21 yaşındayım ve 3 yaşımdan bu yana bu hastalıkla ugraşıyorum.
    17 yaşıma kadar hastalıgım ara ara tekrarlıyordu bazen 2-3 sene hiç hasta olmadıgım bile oluyordu ancak 18 yaşımdan beri ilacı(flantadin)hiç kesemedim
    daha öcede deltacortil kullanıyordum ve bu gün doktoum -Artık bu hastalık ömür boyu seninle gidecek dei
    gerçekten bu hastalıgın iyileşmesi söz konusu değilmi?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hafıza Kaybına Ne İyi Gelir
Kanlı İdrar
Hızlı Bir Şekilde Zayıflamak Doğru Mu
Hemanjiomun Şifalı Bitkilerle Tedavisi
Sağ Kolum Ağrıyor
Bebeklerde Sarı Kulak Akıntısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.