NEFROTİK SENDROM
Hastalığın isminde yer alan nefronlar böbreklerin en küçük yapısal birimidir. Nefron, her bir böbrekte sayıları 1-3 milyon arasında değişen ve idrarın yapıldığı birimlerdir. Sendrom kelimesi ise bir organda düzenli olarak görülen hastalık belirtileri anlamına gelmektedir. Nefrotik sendrom ise böbrekteki nefronların belirli bir sebeple tahrip olması sonucu oluşan hastalık belirtileri demektir. Günümüzde nefrotik sendromlu hasta sayısı azımsanacak sayıda değildir..

Sponsorlu Bağlantılar

Ailelerin huzurunu kaçıran ve dikkat edilmediğinde tedavinin uzayabildiği bir hastalıktır. Çocuklarda genellikle 3- 4 yaşlarında ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde de meydana gelebilir. Yazımızda nefrotik sendrom hastalığı ile ilgi geniş çaplı bir araştırma yaptık. Yararlı olması temennisi ile…

HASTALIK NASIL BELİRTİ VERİR?
Bir kan proteini olan albüminin idrarda bulunması ve buna bağlı olarak kandaki protein miktarındaki düşüş en önemli işarettir. Normalde nefronlardan albüminin süzülme yapmadan kana geçmesi gerekmektedir. Hasar albüminin kana geçmesine neden olmaktadır. Yapılan idrar tahlili ile kolayca anlaşılabilmektedir. Kan tahlilinde kan albüminin normal düzeyinden az bulunması ile de anlaşılabilir. Fiziksel seyir olarak ise albüminin atılımına bağlı olarak hasta kişi ilk olarak göz kapaklarından başlamak üzere ödem meydana gelir. Yani şişmeler oluşur. Ödem, başlangıçta hafiftir, giderek şiddetlenir, özellikle ağırlaştığı zamanlar sabahları göz çevresinde daha belirgindir. Sonra yüz, el ve karında belirti vermeye başlar. Ödemli bölgeler şiş, deri gergin, parlak ve beyaza yakın renktedir. Kıvamı yumuşaktır, par­makla bastırınca, gode adı verilen bir iz kalır. Diğer nadir belirtiler ise hasta kendini yorgun hissedebilir, iştahsız ve ishal olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunlara ilaveten hastada kolesterol, anemi ve 24 saatlik idrarda en az 3-4 gr. kadar protein atılımı bulgular arasında yer almaktadır.

NEDENLERİ NE OLABİLİR?
Nedenleri hakkında tatmin edici bir açıklama bilinmemektedir. İhtimaller üzerinde durulmaktadır. Neden olabilecek etkenler bulunmaktadır. Hastalık genellikle yüksek tansiyona veya böbrek yetmezliğine bağlı değildir.

Diyabet, yetişkinlerde nefrotik sendromunun en belirgin sebebidir. Böbrek toplardamarların bir pıhtıyla tıkanması sonucunda damar basıncının artışı da idrarla fazla miktarda protein atılmasına neden ola­bilir.

Nefrotik sendromunun diğer nadir sebepleri, lupus, akut nefrit, multiple miyelom, HIV ve ilaçların yan etkileri olabilir.

TEDAVİSİ NASILDIR?
Nefrotik sendrom ciddi takip isteyen bir hastalıktır. Sabır ve zaman isteyen bir rahatsızlıktır. 5-10 günlük antibiyotik tedavisi ile alakası yoktur. Viral bir rahatsızlık değildir. Nefrotik sendromun tedavisi aslında altta yatan nedene bakılmaksızın, şikyetlerin azaltılması ve şikyetlerin giderilmesine yöneliktir. Tedavinin etkililiğini doğrulayan en önemli sonuç, idrarda protein atımının(proteinüri) ortadan kaldırılmasıdır. Nefronlardaki bir sıkıntı olduğu için değişik ilaç tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Ama gene de hastanın durumuna göre tedaviye hızlı cevap verilirse, süreç kısalabilirde. Tedavide ilaç olarak genellikle kortizon türevi ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlara cevap vermeme yani relaps(nüks=tekrarlama) durumlarında damardan ilaç terkibi verilmesi veya doktorun tavsiyesine göre farklı ilaçlar da kullandırılabilmektedir. Hangi ilacın kullanılacağını kesinlikle doktorunuz belirleyecektir. İleri hastalık durumunda böbrek biyopsisine gerek duyulabilir.

NEFROTİK SENDROM HASTALARINDA BESLENME
Nefrotik sendrom hastalarının beslenmesine ayrı bir itina gösterilmelidir. Nefrotik sendrom hastalarına hastalık süresince tuzsuz gıdalar verilmesi prensiptir. Buna uyulmaması hastalığın seyrini zorlaştırır. Ekmek dahil her türlü gıdanın kesinlikle tuzsuz olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle yemeklere lezzet katan baharatlar kullanılarak hastanın iyi bir şekilde beslenmesi sağlanabilir. Bu baharatlardan bazıları limon, sarımsak, kekik, kimyon olabilir. Bunların dışında şu prensiplere dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.

 • Protein kaybına bağlı olarak hastanın tüketeceği protein miktarı artırılabilir. Kaynak olarak hayvansal gıdalar tercih nedeni olmalıdır. Yumurta, tavuk, balık gibi…
 • Hastanın yeterli vitamin ve mineral almasına dikkat edilir. Kalsiyum alımına destek verilmelidir.

YAZARIN TAVSİYESİ:
Kendi ikiz çocukları da(2004 doğum tarihli) 1,5 yaşından beri nefrotik sendrom hastası olan biri olarak size bazı tavsiyelerim bulunmaktadır. Çocuklar şu an 7 yaşında. Yaklaşık 2 yıldır ilaç kullanmamakta ve hastalık tekrar etmemektedir.

Hastalara yaklaşık 3 yaşından beri düzenli olarak faydalı olduğuna inandığım için günlük bir diş sarımsak yutturuyoruz ve maydanoz kullanıyoruz. Bunun faydalı olduğu bilimsel olarak ispatlanmış değildir. ek olarak çocuğun hayatından mümkünse stres kavramını söküp atınız. Sıkıntısını çekmiş biri olarak ben faydalı olduğunu düşünüyorum. Çocuklar halen sarımsak ve yeşillik kullanmakta ve Allaha Şükür bir sıkıntımız bulunmamaktadır. Allah yardımcınız olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  yakup kılınçkaya

  Şu an 11 yaşında ve 3 yaşından beridir tedavi gören oglum var.Yazınızdan etkilendim ve cocugumun hastalıgına bir care olacagını düşündügümden sizinle irtibata geçmek istiyorum.lütfen bu konuda bana yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  elif

  merhaba,
  benim 6 yasinda bir torunum var kendisi 6 aydir nefrotik sendrom hastaligiyla karsi karsiya. doktorun uyguladigi kortizon tedavisi simdiye dek olumlu olmasina ragmen dozaj dusuruldugunde yeniden protein kacirmasiyla karsilastik.bu hastaligin kortizon disinda baska guvenli olumlu sonuc alici tedavisi yok mu? bu konuda bize yardimci olabilirmisiniz?
  simdiden tesekkurler.
  ayrica bu dalda taninmis doktor isimleri bana gonderebilirmisiniz?

  elif hanım. öncelikle Allah’tan şifalar dileriz. size ancak yaşadıklarımız hakkında bilgi vererek yardımcı olabiliyoruz. çocuklara aynen sizde olduğu gibi kaçırılan protein seviyesine bağlı olarak kortizol ilaçları ile (deltacortril 6 adet) başlandı. sizde olduğu gibi 15 günde 1 adet bu ilaçlar düşürüldü. bu şekilde ilaç adetinin tamamen bitmesini müteakip 1-2 hafta içerisinde hastalık tekrardan başladı. bu, bu şekilde yani tekrarlama olayı 5-6 defa meydana geldi. doktorlar sonrasında ilaçlara karşı çocuğun dayanıklılık kazandığını belirterek ilaç değiştirdiler. prednizolon isimli ilaç da 5-6 ay kadar kullanıldı ve azaltılarak devam edildi. bu ilaçtan da sonuç alınamayınca damar yolu ile haftada 1 kez 3 hafta kullanılan farklı bir ilaç kullanıldı. sonrasında tekrardan deltacortrile dönüldü. çocuğu şişmeye başladığı anda doktora yetiştirdik. yine kademe kademe azaltıldı. son dozlar yani 1 tane ilaç ile gün aşırı 6 ay kadar devam ettik. sonrasında yarım ilaç ile gün aşırı 9 ay kadar devam edildi. sonrasında ilaç kesilerek 2 yıl ilaçsız kontrol yapıldı. süreç bu şekilde.
  dikkat edilmesi gereken nokta tuzsuz diyet kullanılması (ekmek dahil), ilaçların kullanılması kısa süreli olmamalı. doktor ilaçları ayda 1 adet azaltıyor ve 15 günde bir defa kontrole çağırıyordu. burası önemli bir nokta. bizdeki tedavinin 6 yıl kadar sürmesinin bir nedeni de doktorun hatalı davranması ve haftada 1 adet ilaçları azaaltması idi. bu yanlış.
  ben samsunluyum ve vanda öğretmenim. van da şükrü arslan isimli doktor vardı tedaviye başladığımız. şu anda 19 mayıs üniversitesi nefroloji bölümünde. oralarda iseniz o yardımcı olabilir. doğu taraflarında iseniz şükrü arslan’ nın öğrencisi cihangir akgün var. biz tedaviyi ona yaptırdık.
  umarım yararlı olmuştur. tekrardan geçmiş olsun dileklerimiz ile. Allah tez zamanda kurtarsın.

  elif

  cevabiniz icin cok tesekkur ederim.su an kullandigimiz kortizon ilacinin dayaniklilik kazandigi soyleniyor yeniden kan tahlili yapilarak hangi ilacin tesirli olacagini tespit edip farkli bir ilac oneriliyor doktoru tarafindan simdilik tahlilleri bekliyoruz.biz fransa’da yasiyoruz 19 mayis universitesi hangi ilde bulunuyor izmir mi?yeniden tesekkur ederim.

  19 mayıs üniversitesi Samsunda BUlunuyor. Sonuçları buradan paylaşırsanız sevinirim.

  Funda Sağdıç

  7 yaşında oğlum var bundan 6 ay önce nefrotik sendrom geçirdi..tedavi etkisini gösterdi kortizon kullanımını kestiğimizin 2 ayında tekrar yenileme başladı..acaba ilk zamanki gibimi geçer hastalık yine aynı sıkıntıları yaşarmıyız…??


  funda hanım merhabalar. gecikme için özür dileriz. nefrotik sendrom yineleme karakteri olan bir rahatsızlıktır. size moral vermek isterdim fakat gerçek bu. nadir durumlarda hastalık süreci çocuğun vücudunun verdiği tepkiye bağlı olarak yinelemeyebilir. tekrarlanmasa dahi uzun süreler az dozda dahi olsa o ilaçların kullanılması gerekebilir. az dozda tekrarlamadığı durumlarda, bu süreç atlatıldıktan sonra ilaç tamamen kesilir ve çocuk kontrol altında tutulur.
  aynı ilacın kullanılıyor olması ve farklı dozlar ile denenmesine rağmen çocuktan bir cevap alınamıyorsa, damar yolu ile verilen ilaçlar da dahil olmak üzere farklı ilaç seçeneklerine başvurulabilir.
  hastalığın iyileşme sürecinde doktor seçiminin önemli olduğunu bilmelisiniz. hele de kullanılan ilaçlar kortizon ilaçları söz konusu ilaçlar olduğunda. kademe kademe azaltılacak olması ve aniden doz düşürülmesine gidilmemesine dikkat etmelisiniz. bize uygulanan prosedürde 15 günde bir doz düşürüldü. büyük olasılıkla bu süreç siz de de aynı olmalıdır. bundan daha düşük sürelerde uygulanan doz düşürülmesi hastalığın seyrini daha da uzatabilmekte ve çocuğun ilaca olan bağımlılığını artırabilmekte ve cevap alınmasını engellemektedir.
  umarım yararlı olabilmişizdir. farklı sormak istediğiniz durumlar bulunursa lütfen bize yazın. ve başka hastalara da yararlı olabilmek amacı ile yaşadıklarınızı bize yazarsanız seviniriz.

  gülay

  merhabalar hepinize geçmiş olsun arkadaşlar.benim de kızıma 1 yıl önce nefrotik sendrom teşhisi kondu.şimdi 3 yaşında.biz de ilk olarak deltacortrille başladık aynı sizlerinde belirttiği gibi ilacı azaltma evresinde atak yaşıyorduk.daha sonra damar yolundan prednol adlı ilacı aldık 2 ay kadar bu da yanıtsız olunca siklofosfamid(endoksan)kullandık 58 gün.daha sonra proteinimiz neggatifti.4 ay ilaçsız geçirdik.ama yaklaşık 1 ay önce tekrar protein çıkışı gözlendi.önceki gibi ödem idrarda azalma vs.belirtileri yok ama 1 pozitife kadar çıkıyor.günün ilerleyen saatlerinde negatif oluyor.şimdi 5 gündür ege üni.çocuk hastanesinde yatıyoruz.tetkiklerimiz yapılıyor.ilaca başlanacak sanırım tekrar.nasıl bir tedavi uygulayacaklar bir bilgim yok.umarım son olur artık.yorumlarsanız sevinirim

  Buket

  Merhaba. .benim yegenim 1,5 yaşında ,oda bu hastalgı kapıldı..gözleri ,karnı,sırtı ,heryeri şişti.karnınla başladı ilk. . İlaç tedavisine başlandı,ama sürekli kusuyor..7yasına kadar bu hastalıgı yenerse,tekrarlamayabilirmiş.öyle olan varmı.çok üzülüyrum ya a.hala hastanedeler

  göknur

  cihangür akgün şu an istanbul medipol mega hastanesinde ve oğlumun doktoru. 1 aydır bu hastalıkla uğraşıyoruz. çok iyi bir doktor. ama zor bir hastalık. allah yardımcımız olsun. nasıl odu çocuklarınız


  Cihangir Akgün van merkez araştırma hastanesinden oraya giden bir doktordur. Bizim çocukların da tedavisi ile bizzat kendisi ilgilenmiştir. Kendilerine buradan şükranlarımızı sunarız. Çocukların şu herhangi bir sorunu yok. Sizlere de çocuğunuzun tedavisinde şifalar dileriz.

  pinar yılmaz

  lütfen bana yardın edin bende nefretik sendoromun pencesine düştüm 38 yaşındayım ve çok korkuyorum tevavi olupda düzelen varsa lütfen yazsın

  göknur

  aslında ben bahsettim doktora sizden. vandan geçmiş evet buraya. abdullah bey size sorabilir miyim ne yapabilirim ben. tamam ilaçları kullanıyoruz henüz 2. ayımız tuz vermiyorum. kalabalıktan sakınıyorum. ama nereye kadar koruyabilirim. seneye okula başlayacak. ne yapabilirim ve yardımcı olabilirim daha fazla. çok teşekkürler şimdiden.


  Merhaba. Göknur hanım çocuğunuz neyin iyi neyin kötü anlayabilecek yaşta. Çocuğunuzun okula başlayacağı bu dönemi çok iyi değerlendirmeli, Neden tuzlu yememesi gerektiğine ikna etmelisiniz. Sizin de dediğiniz gibi kontrol güçlüğü yaşanması muhtemel. Çocuklar çoğunlukla birşeyi yasakladıkça yasakları delme eğilimindedir. Eğer sağlam bir alternatif bulamazsanız başa çıkma güçlüğü yaşamanız çok doğal.
  Biz bu süreçte tatlı olarak ne istedi ise aldık. Tuzlu istediğinde tatlı gıda alternatifleri sunduk. Veya ısrarcı olduysa dikkatini dağıtarak unutturma yoluna gittik. Tuzlu olarak en sık tüketilen zeytin yerine, tuzsuz zeytinler aldık, yine benzer şekilde tuzsuz peynir yaptırdık. Fakat Ekmekte aynı şeyi yapamadık. Çocuğunuza bunları yapabilmek için yeterli zamanınız var. Ayrıca bu süreçte sabırla çalışarak ikna yolunu kullanmalısınız. Mesela bunları yersen, daha sık doktora gitmek durumunda kalırız ve doktorlar senden kan almak isterler gibi caydırıcı yöntemler olabilir (bizde 15 günde bir kontrol vardı)
  Çocuğunuzun kaç yaşında hastalığa yakalandığınız bilmiyorum. Fakat cips gibi cazip birşey yada herhangi bir şey (bisküvi vb) kontrol etme noktasında öğretmenlerinden yardım isteyebilirsiniz. Dışarıda oynarken de arkadaşlarına tembih edebilirsiniz.
  Okul döneminde diğer bir sorun ise olur olmaz zamanda gelen çocuğun lavabo ihtiyacıdır. Lavabo ihtiyacı geldiğinde çocuğun sık sık sınıftan çıkmak istemesini öğretmen anlayışla karşılamalıdır. Öğretmenin de bu bilinçte olması gerek.
  Bunların dışında ilaçlarını muntazam kullanmalısınız. Şayet unutkanlık yada herhangi bir nedenle ilaç kullanımını unutursanız, doktorunuzdan bu durumda ne yapmanız gerektiğini mutlaka öğrenin. Çocuğunuzun idrara çıkma sıklığı yada idrar yapma miktarını takip edin. İdrar yapma sıklığında azalma yada miktarındaki bir azalma durumunda mutlaka doktorunuz ile görüşün. İdrar azalması vücutta su tutulumundan ötürü birşeylerin yolunda gitmediğinin habercisi olabilir. Çocuğunuzun mutlu olmasını sağlayın. Böbrekte hastalığa neden olan üşütme yada ayakların ıslak kalması gibi faktörlere dikkat edin. Soğuk Böbreklerin Düşmanıdır.Eğer çocuğunuz kız ise, böbreklere mikrop geçişine izin veren durumlardan biri olan tuvalet temizliğini tam bir şekilde öğrenmesini sağlayın (büyük temizlik önden arkaya doğrudur).
  Göknur hanım, ben doktor değilim, öğretmenim. Ama, maydonoz suyu, mısır püskülü gibi idrar söktürücüler, soğan, sarımsak gibi şifalı bitkileri de Çocuğunuzun menüsünden eksik etmemenizi öneriyorum.
  Unutmayınız ki!!! Nefrotik sendrom tekrarlama eğilimindedir. Bütün bunları yapıyor olmanız, hastalığın nüks etmeyeceği anlamına gelmez. Bu en iyi tutumdur. Ama dileğimiz tek seferde iyileşmesi yönündedir. Umarım sizde en kısa zamanda beraber güzel günlere kavuşursunuz. Şİfalar dileriz. Sağlıcakla kalın.

  göknur

  abdullah bey peki bir şey daha sorsam size. şu an sıfır mı protein atılımı. bizim günlük idrarda yaklaşık 200 mg. ama doktorumuz remisyonda olduğumuzu söylüyor. ama ben sıfırlanmadığı için üzülüyorum.

  Mahmut ALDEMİR

  Benim Çocuk 3 yaşında ve 1 yıldır bu hastalığın pençesinde. Ben bu hastalık hakkında fazla bilgiye sahip değilim Bu hastalığın En kötü sonucu nedir.

  said

  herkese simdiden allah acil şifaar versin benim 5 yaşinda oglum dirençli nefrotik sendrom hastalıgı var ben 2011 yılında bursa uludag fakülttesi hastanesinde 2 yıl tedavi gördüm ve hastalıgımız buyunca hiçbir gelişme kat edemedik albümin degeri 2 ye kadar düştü protein kacagi hep titte 4 dü yirmidört saatlik idrarda protein 8 binlere kadar cıktı benim götürmedigim hastane kalmadı care bulamadım en son ankara hacattepe ihsan dogramacı cocuk hastanesine götürdüm ve orda yapılan tetkikler sonucu oglumun şuanki durumu arasında yüzde seksen bir tedaviye cevap bulduk şu anki albümin degeri 3.6 ya kadar yükseldi protein atılımı titte cogu zaman 1 24 saatlik idrarda protein 500 lerde ben oradaki doktorlardan memmnunum allah razı olsun işini düzgün yapıyorlar tavsiye ederim

  nebahat

  Îbenim kizim 4yasinda bu hastaligi gecirdi kortozon kulandik gecti okula baslayinca tekrarliyacagini soylediler ve tekratladi yine ilac kulaniyoruz cok kilo aldi cok uzuluyoruz omur boyu bu hastalik gecmiyecekmi lutfen bana cevap yazin

  hulya

  Merhaba.oglum 3,5 yaşında hasta oldu.Iki ay önce. İlacını düzenli kullanıyoruz. Tuzsuz ,şekersiz besleniyor.makarna,pilav,beyaz un,muz,havuç, patates doktorumuzun tavsiyesi ile hayatımızda yok.tam buğday unundan ekmeğini kendim yapıyorum. Yumurta,süt, yoğurt, meyve sınırlı, et haftada 1 gün.kahvaltida ne yedirecegimi bilemiyorum.herseyide oğlum yemiyor.yemek şuan en büyük sorunumuz.siz çocuklarınınizi nasıl beslediği
  . Neler yedirdiniz.yardimci olursanız sevinirim.

  abdullah

  merhaba hülya hanım. dediklerinizden şu anda şaşkınlık içerisindeyim. dediklerinizin hepsini iki çocuğumuza da yedirdik. bu kadar kısıtlama yapılmış olması bana çok tuhaf geliyor. Sadece tuz bazında bir sınırlama yaptık. Onu da ekmekte Yapmadık. Normal ekmek yedi çocuklar. Kahvaltı için tuzsuz zeytin ve tuzsuz peynir tedaarik ettik. bunlar kahvaltının baştacı oldu. Fakat et, meyve, sebze ve şekerli ürünlerde hiç bir kısıtlama yaptırılmadı. Doktorlar da bize o şekilde talimat verdiler. belki de sizin doktorunuzun yaptığı doğrudur ama bilemiyorum. Çikolata türü şeylerde, süt ürünlerinde, sebze ve meyve de bir sınırlama yapmadık. dediğiniz şekilde beslenecekse çocuk ne yiyecek ki…Belki de bu sorunun cevabını en iyi doktorunuz biliyordur.
  nefrotik sendromlu çocuklar aşırı iştahlı oluyorlar. kullanılan ilaçlar (deltacortril) iştah açıyor. bu sınırlı menü ve iştah karşısında aşırı sınırlama yapılması çok manidar. allahtan şifalar ve sizlere de sabırlar temenni ediyoruz. varsa başka sormak istediğiniz şeyler buradan sorunuz. geçmiş olsun…
  yapılan yorumlardan ankara hacattepe ihsan dogramacı cocuk hastanesine çocuğunu götürüp yarar sağlayan okuyucularımız bulunmaktadır. eğer ankara ve civarında iseniz bu doktora götürmenizi öneririm. karadenizde 19 mayıs üniversitesi nefroloji bölümünde şükrü aslan, doğu da iseniz onun öğrencisi cihangir akgün var.Umarım yararlı olabilmişizdir.

  serdar sayın

  Mrh arkadaşlar bu hastalık hemen geçebilecek bir hastalık deil malesef steroid e dirençli nefrotik sendrom bu hastaliklıgin sayılı ilaçları var ilk başta derocortil de başlar 3 hafta sonu idrarda protein negatif olmaya baßlar ve gün aşıriya geçtiniz zaman yine pozitif olur sonra diger sonraki ilaca geçilir oda damar yoluyla alınan ilaçlar bundan sonra glaktoz rutikmak sandimum bu ilaçlar damar yoluyla verilir bunlara da yanıt vermeyen hasta fsn durumuna kadar gider sabır isteyen bir hastalık biyopsi. Olup sonüc temiz çiksa bile tek göstergesi bu hastalıgin genetik olması yani dogüsdan Allah hepimize yardim etsin çoçuklarimiza şifa versin

  serdar sayın

  Şimdi bu nefrotik sendrom hastalıgin tek bir çarasi endoksan diye bir ilaç var bunu da Ankara haccettepe. Ünniverstesi prof. Dr yaziyor bu doktorlar bu hastalıgın hemen önüne geçiyorlar ama endoksan bir kanser ilacı olur kontroller altında verilip 2 haftata tammamen sonüç alınabiliyor yinede araştırmanızi rica ederim

  demet

  yegenim malatya araştrma hastanesınde nefrodık sendromu tedavisini görmekte yukardaki maiilerde anlatılanların hepsini yasadık ve 5 yıldır bu hastalıkla mücadele ediyoruz simdi beş tablet deltacortrl gubn aşırı kullancak ve sonrasında biyopsi isteniyo bu konuda bu aşamada olup yaptıran varmı acıl yorumlarınızı beklyrm simdiden teşekür ederim

  ibrahim

  Arkadaşlar geçmiş olsun hepinize bende 6 yıldır nefrotik sendrom hastasıyım iki kez biyopsi oldum şuan sonuç olarak aynı devam ediyor bir düşüyor bir yükseliyor protein kaçagı iyleşen hastalar var tabi madi imkanlarınız varsa iyi doktorlara gidin bilgisi iyi olupda kötü olan dr lerde var bunlara dikkat edin sonra kendinizi diyalizde bulursunuz kimse kimseye acımıyor herkesin derdi para onun için çok dikkat gerektiren bir hastalık tuzu tamamen kesin ekmege kadar hele kortizon ilaç alıyorsanız tuzdan ve tatlıdan uzak durun çaya kadar şekeri kesin bol su için stres sıkıntı yapmayın sen niye iyi olmadın derseniz benim derdim dagları aşmış durumda stresi bırak her gün cinnet geçiriyorum maddi yönden gelir yok çalışamıyorum da hastalıkda kronikleşdi yapacak hiçbir şey yok.

  Nevin

  Abdullah bey maydanozu kaynatarak mı veriyorsunuz her gün mü?

  Nevin hanım kaynatarak, sıcak suyu üstüne döküp haşlayarak yada çiğ olarak çeşitlendirmeye özen gösterin. Burada maksat ödemi uzaklaştırmaktır. Ödemi anlamanın en kestirme yolu göz altları bacaklar gibi bölgelerdeki şişliklerdir. Bu şişlikleri gördüğünüzde maydanoz tüketimini artırabilirsiniz. Her gün değil ödem fark edildiğinde verilebilir.

  Ayşe

  Ben sekiz yaşından beri böbrek hastasıydım Nefrotik sendrom yedi yıl tedavi gördükten sonra tamamen iyileştim altı yıldır tedavi görmüyorum şimdilik şimdi evlendim hamileyim korkulacak bir durumum warmı nelere dikkat etmem lazım

  Aysun yavaş

  Değerli arkadaşlar,benim evladım 6 yaşında. Bir yıldır Nefrotik senfrom. İstanbulda oturuyoruz. Tavsiye edebileceğiniz bir dr var mıdır. Biz maalesef tıp ilaçlarından fayda göremedik. Sadece maydonoz ve limon karışımı suyu veriyoruz. Ankaraya götüren arkadaşlar biz de gitsek hangi dr a gideceğiz. İsim verir misiniz. Teşekkürler ediyorum

  Kader

  Geçmiş olsun hepinize benim oğlumda 2 yaşında ve bundan bir ay öncesinde nefrotik sendrom tanısı konuldu şu an deltacortil 5 günlük 8 tablet kullanıyoruz pazartesi doktora gittik ve protein negatif olmuş 15 gün sonra tekrar çağırdı eğer sonuçlar böyle çıkarsa ilacı azaltacağını söyledi sorum şu bu şekilde olup iyilesen varmi acaba

  sitare

  Merhaba,

  Neftrit hastası olarak 7 yıldır tedavi görmekteyim. ilk yıllar verilen kortizonlar sonucu protein kaçağı ile ilgili diğer değerler iyi seviyeye düştü ancak, son 2 yıldır düşüş olmadığı gibi ayak ve bileklerde fazlasıyla şişmeler var. Ne yapabilirim. Düzenli olarak ilaçlarımı kullanıyorum. Hergün 1 yAda 2 adet yumurtanın beyazı yiyiyorum. Yıllardır hayatımdan tuzu ve tuzlu yiyecekleri çıkarttım. Sebze ve az miktarda et yiyorum. Yorulmamaya dikkat ediyorum. Ancak hastalığımın seviyesinde bir düşüş olmuyor. Tansiyonum yükseliyor. Ayaklarım şişiyor

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dalak Büyümesi (splenomegali) Tedavisi Nasıl Yapılır?
Plöral Enfüzyon
Boyun Kireçlenmesi
Kasıkta Döküntü İsilik Kaşıntı Kızarıklık
sabah ve akşam nedensiz kaşıntı
Omuz Tutulması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.