NEKROTİZAN YUMUŞAK DOKU ENFEKSİYONU NEDENLERİ NELERDİR?
Her ne kadar “et yiyen bakteri” deyimi bu enfeksiyonlar için kullanılsa da bu enfeksiyonlara mantar neden olabilir. Bakteri ve mantarlar vücuttaki küçük bir kesiden açık bir yarayı istila edebilir. Bazı çalışmalarda ise bu ciddi enfeksiyonu olanlarda enfeksiyon birden fazla kaynak var olabileceğini belirtmişlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir çalışmada bu yaralarda dörtten fazla bakteri tipinin mevcut olduğunu göstermiştir. Yaygın nedenleri streptokok bakterileri, anaerobik Gram-pozitif koklar, enterokoklar, Staphylococcus aureus ve Clostridium perfringens gibi mikrorganizmalar içerir.

Yaralarda birden fazla mikrop bulaşmış olma ihtimali vardır. Bu nedenle uygun bir kültürle, hangi bakterinin olup olmadığı öğrenilebilir. Bu nedenle, doktorlar birçok farklı enfeksiyonlara karşı mücadele edebilmek için birçok tedavi metodu kullanabilir. Tedavinin geciktirilmesi ise kötü sonuç riskini artırır.

MUAYENE VE TANISAL TESTLER
Doktorunuz büyük olasılıkla seyehat ve tıbbi geçmişiniz hakkında bilgi isteyecektir. Mesela bir hayvan ya da örümcek tarafından ısırılıp yaralanıp yaralanmadığınız, ısırıldıysanız yara olup olmadığı veya çiğ deniz ürünleri yediğiniz, intravenöz ilaç kullandığınız doktorunuzun soracağı sorular arasında yer almaktadır. Nekrotizan yumuşak doku enfeksiyonlarında istenebilecek testler aşağıdaki gibi olabilir;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Tam kan sayımı, Kan testleri
 • Yumuşak dokularda havayı tespit etmek için X-ışınları
 • MRI taraması
 • Doku örnekleme

Tıbbi ilaç kullanımında bir takım değişiklik istenebilir. Çünkü ilaca dirençli mikroplar ve beklenmeyen organizmalar için test sonuçları kontrol edecektir.

NEKROZİTAN YUMUŞAK DOKU ENFEKSİYONU TEDAVİSİ
Tedavi etkili olduğu kadar hızlı da olması gerekir. Tedavi seöenekleri aşağıdaki gibi olabilir.

 • Enfekte dokuların uzaklaştırılması. Bu enfeksiyonun yayılmasını önlemek için yapılır.

 • Antibiyotikler veya antifungal tedaviler. Bu ilaçlar, kaynağında enfeksiyonla mücadele etmek için kullanılır.

 • Hiperbarik oksijen tedavisi. Bu terapi ile nefes aldığınızda alyuvarların sayısını artırarak yara iyileşmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bunun için bir süre aldığınız oksijen miktarının artırılması için basınçlı bir odada vakit geçireceksiniz.

 • Tetanoz aşısı. Doktorunuz ayrıca ek enfeksiyona karşı korunmanız için tetanoz aşısı olmanızı önerebilir.

HASTALIK NASIL ÖNLENİR?

Yumuşak doku enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için:

 • Ayak ve deri kontrollerinizi yaptırın. Bu bölgelerde görülen herhangi bir küçük iyileşmeyen yaralar şeker hastalığı veya immün yetmezliği olan kişilerde görülebilir. Üstüne bir de yumuşak doku enfeksiyonu gelişirse yaralar daha da büyüyebilir. Bunu kontrol altında tutmalısınız ve kontrol etmelisiniz.

 • Yaralarınızı ve cerrahi alanlara dikkatli bakım yaptırın. Bu açık bölgeler mikroorganizmaların girişine müsait bölgelerdir. Yaralar ve enfeksiyonu önlemek ve alanı temiz tutmak için doktorunuzun talimatlarına uyun.
 • Sıyrık ve küçük kesikleri temiz tutun. Hatta küçük kesiklerin dahi su ve sabunla temizlenmesi gerekir. Bu işlemden sonra bir yapışkan bandaj ile kapatın.
 • Havlu ve traş makinesi gibi kişisel eşyaları paylaşmaktan kaçının.
 • Özellikle öksürdükten veya hapşırdıktan sonra, yemek hazırlamadan önce, strep boğaz, yaralanma veya ameliyat sonrası yaraların bakımından sonra düzenli olarak ellerinizi yıkayın.
 • Risk faktörlerini bilin. Bu enfeksiyonlar için risk altında olan kişiler periferik arter hastalığı, diyabet, obezite, alkolizm ve enjeksiyonla uyuşturucu kullananlardır. Enfeksiyon riskini azaltmak için risk faktörlerini azaltın.
 • Eğer enfeksiyon belirtileri gelişirse derhal bir doktora görünün.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Mantar (Fungal) Enfeksiyonlar
Ateşe Ne İyi Gelir
Ciltte Su Toplanması
Fosfor Fazlalığı
Kehribar Taşı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.