ÇÖREK OTU
Çörek otu antik Romalılar zamanından beri mutfaklarda yemek pişirme amacıyla kullanılan bir bitkidir. Çörek otunun tohumlarından aynı zamanda gelen böcekleri ve güve gibi zararlı ufak böcekleri öldürmede de yararlanılır. Adını Latincede Nigellus yada İngilizce de siyah ve eskiden zenci insanlara ırkçılık anlamında söylenen Niger kelimesinden alır.

Sponsorlu Bağlantılar

ÇÖREK OTU’NUN TARİHİ
Çörek otu bitkisi uzun seneler boyunca özellikle Afrika ve Ortadoğu’da yani alternatif tıbbın yaygın olarak kullanıldığı yerlerde kişilerin tedavilerinin yanında sağlık için destekleyici olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise batı toplumlarında sağlık literatürüne adını yazdırmıştır. Genel olarak özellikle simitlerin üzerinde gördüğümüz susam tohumlarına benzeyen çörek otunun farkı ise aromatik bir baharat türünde olmasıdır.

 

Çörek otu dinimizde de sıkça yer almaktadır. Peygamberlerimizin sık sık adını söylediği bu bitkiler hakkında El-Biruni ve İbn-i Sina başta olmak üzere birçok yazı ve kitap yazılmıştır. 2000li yılların başından beri ise özellikle Amerika ve Avrupa’da yapılan çalışmalar sayesinde çörek otunun yararları bilimsel olarak saptanmıştır, hala çörek otu hakkında çeşitli araştırmalar ve deneylerde yapılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

ÇÖREK OTU’NUN FAYDALARI
BİLEŞİMİ: Çörek otunun yapısı ve içerdiği maddeler bilim adamları tarafından bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Buna göre; çörek otunun içerisinde %21 protein, %35 bitkisel yağlar ve %40 oranında karbonhidratlar yer almaktadır. İçerdiği bitkisel yağlar uçmayan yağlar olan nigellon ve thymoquinon maddeleridir. Çörek otunun içerisinde bol miktarda potasyum, demir, bakır, magnezyum, fosfor ve C vitamini bulunmaktadır. Bu nedenle vücudumuza olan faydaları da oldukça fazladır;

 

FAYDALARI: Çörek otu vücutta oluşan alerjilere karşı koruma sağlamaktadır ve açık doku yaralarının daha hızlı bir şekilde kapanmasını sağlar. Antioksidan sayıldığı için hücre yenilenmesinde de etkisi vardır.

İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Özellikle safra hastalığı olan kişilerin kullanması yararlarına olacaktır. Belli bir yaşı geçmiş ve cinsel gücü zayıflamış olan erkeklerin cinsel gücüne katkıda bulunur.

Vücuttaki bağışıklık sistemini dengeler ve kişinin hormonal sistemini düzenler. Vücutta sindirim sistemine yardımcı olduğu için hazmı rahatlaştırır. Kişiye enerji verdiği için gün içerisindeki yorgunluk olaylarını engeller ve kişiyi zinde tutar.

Çeşitli bakteri, mikrop ve mantarlara karşı yok edici etkisi bulunmaktadır. Günümüzün vebası olan kansere karşıda son dönemde yapılan bilimsel araştırmalar etkili olduğunu göstermiştir.

 

ÇÖREK OTU’NUN DOĞRU KULLANIMI
Çörek otunun her türlü rahatsızlığa karşı farklı farklı kullanım çeşitleri ve miktarları vardır. Rahatsızlığınız hangisi ise ona göre tedavi şeklini seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 

Şeker hastalığı için kullanılan yöntem özellikle Hindistan’da yaygındır. Bir fincan çörek otu, bir fincan su ve hardal tohumu, bir bardak nar kabuğu ve yarım bardak şahtere otu hep birlikte harmanlanır. Tüm bu tohumlar karıştırıldıktan sonra miksere konarak toz haline getirilir. 30 Gün boyunca her kahvaltı öğününden önce bir çay kaşığı çörek otu yağıyla birlikte hazırladığınız bu karışım tüketilir.

 

Sırt ve çeşitli romatizma şikayetleri için kullanılan yöntem Orta Doğu’da alternatif tıp literatüründe oldukça yaygındır. Bir çay kaşığı çörek otu yağı azıcık ısıtıldıktan sonra romatizma olan bölgeye sürülerek deriye iyice yedirilir. Bu işlemin uygulandığı gün içerisinde de yağdan üç kere bir çay kaşığı ölçeğinde içilir.

 

Astım ve bronşiyal hastalıklarda kullanılan yöntem Uzak ve Orta Doğu’da yaygındır. Öncelikle kahve ile bir çay kaşığı çörek otu yağı karıştırılarak günde iki defa içilir. Bu tedaviyi uyguladığınız günün akşamında çörek otu yağıyla birlikte göğüs bölgesi sıvanır ve kaynar su içerisinde bekletilen çörek otunun buharı nefesle birlikte akciğerlere çekilir.

 

Saçında kırlaşma olan kişiler çörek otu yağını planlı ve programlı bir şekilde saçlarına masajla birlikte sürdükleri zaman saçın kırlaşma etkisini azalttığı belirlenmiştir.

 

Grip ve burun tıkanıklığından şikayeti olan kişiler her gün tıkalı olan burun deliklerine 4-5 damla çörek otu yağı damlatarak burun yollarının açılmasını sağlayabilirler. Burun yollarının açılmasıyla birlikte yaşanan baş ağrısı da paralel olarak azalacaktır.

 

Kuru öksürük hastalığına karşı kullanılan yöntem özellikle Afrika’da yaygındır. Bir fincan kahvenin içerisine koyacağınız bir kaşık çörek otu yağı karıştırılarak içilir. Bu esnada göğüs çörek otu yağı ile iyice sıvazlanır.

 

İshal rahatsızlığı bulunan kişiler bir kase yoğurdun içine bir çay kaşığı çörek otunu karıştırarak yiyebilirler. Bu karışım günde iki defa sabah ve akşam olmak üzere tüketildiği taktirde ishale karşı iyi gelmektedir ve sindirim sistemini düzene sokmaktadır.

 

Uyku bozukluğu olan kişiler balla birlikte karıştırılmış sıcak kahveye bir çay kaşığı çörek otu yağı katarak geceleri yatmadan önce içebilirler.

 

Vücutlarında çeşitli yaralar yani ülserler bulunan hastaların tedavisi biraz daha kompleks olmakla birlikte özellikle Endonezya ve Hindistan’da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Öncelikle herhangi bir bahçıvandan veya tohum satan yerlerden aldığınız çörek otu tohumları yüksek ateş üzerinde kavrulur ve süsen kökü yağıyla birlikte kına bitkisi üzerine ilave edilerek merhem kıvamına getirilir. Bu merhem açık olan yaraların üzerine sürüldükten sonra sirke ile tekrardan durulanır ve temizlenir.

 

ÇÖREK OTU’NUN ZARARLARI
Çörek otu uzun senelerdir gerek sağlık gerekse besin maddesi olarak kullanılmış olsa da o zamanlardan günümüze kadar olan araştırmalarda hiçbir olumsuz yan etkisine rastlanılmamıştır. Araştırmalar günümüzde hala devam ediyor olsa da bunlar zararlarından çok fark edilmemiş yararlarını saptamak üzere yapılmaktadır. Bu nedenden dolayı çörek otunu ve yağını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kaju Fıstığının Faydaları
Karabaş Otu
Soda
Ceviz Yağı
Doğal Kan Sulandırıcılar
Sarımsak Faydaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.