Nergisgillerden olup beyaz ve sarı renkte çiçekler açan bir süs bitkisi. Nergis ısıtıcı ve kurutucu özelliklere sahipdir.

Özellikleri:

Nergis koklamak geniz tıkanlığını açar. Sara hastalığı için faydalıdır. Nergis yemek insanı kusturur. Nergis, cüzzam ve abraş hastalıklarına karşı faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Nergisin öğütülmüş kökü, sinirlere kadar ulaşmış olan yaraları iyileştirir. Temizleyici ve çekici bir özelliği vardır.

Kaynatılıp suyu içildiği veya başlanarak yenildiği zaman kusmayı tahrik eder, midenin dibindeki rutubeti çeker.

Karaburçak ve bal ile pişirilip macun yapıldığı zaman, yaraların kirlerini temizler ve zor olgunlaşan çıbanları deler, olgunlaştırır, çiçeğinin mizacı normal bir hararette ve hoştur. Soğuktan gelen nezleye karşı faydalıdır. Kuvvetli bir çözme gücü vardır. Beyin ve burun deliklerindeki tıkanıkları açar, rutubet ve safradan gelen bağ ağrısana karşı da faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çin Nanesi
At Kestanesi
Sedef Otu
Kara Lahana
Şifalı Meyveler Nelerdir
Kalp İçin Şifalı Bitkiler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.