NORMAL BİR DİYET NASIL OLMALIDIRnormal bir diyet nasıl olmalıdır

Atkins diyeti, vejetaryen diyeti, Akdeniz diyeti, Ornish diyeti gibi farklı isimlerde ve farklı şeyler söyleyen diyetlerden dolayı şaşkın ve kararsız mısınız? Diyet bir bireyin tükettiği besinlerin toplamıdır ve diyet alışkanlıkları ise ne tükettiğinizle ilgilenen beslenme alışkanlıklarınızdır. Sadece normal bir diyet mi yapmak istiyorsunuz? Bunun hızlı cevabı ne yazık ki herkes için normal bir diyetin olmamasıdır. Normal bir diyet büyük çoğunluğun ilgisini çekebilecek ve iyi tanımlanmış bir diyet olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kişilerin yaşadığı kültürel ortam ve bağlı olduğu dini inanç bile diyete uyum sağlamada ve diyeti uyarlamada etkili olmaktadır. Bu yazıda belirli bir toplum için normal tarzda bir diyetin nasıl oluşturulduğuna ve bu diyetle insanların nasıl beslendiğine ilişkin adımlar okuyacaksınız. İnsanlar çoğu zaman içinde yaşadıkları toplum ve etnik guruba göre yeme alışkanlığı edinir. Fakat tüketilen besinler her ne kadar da toplumdan topluma değişse de, evrensel bazı beslenme gerçekleri her toplum için geçerlidir. Örneğin; aşırı yemekten kaçınmak için yemeğin yavaş yenmesi ve “doyma sinyalinin” 20 dakika sonra beyne ulaştığının bilinmesi gibi (beynimizdeki hipotalamusun sinyal alması için sindirim ve hormonal süreçlerin gerçekleşmesi gerekir). Bu yüzden eğer hızlı yersek fazla yememize rağmen hala kendimizi aç hissederiz.

Sponsorlu Bağlantılar

 1. “Normal diyet” in gerçekten de ne olduğunu anlayın. Normalin tanımı, normal bir eğri veya norm dağılım anlamına gelir. Örneğin bir üçüncü dünya ülkesinde normal bir diyetten bahsedildiğinde muhtemelen içeriği vejetaryen olan bir diyet kastedilir. Çünkü buralarda et pahalıdır. Ancak tam tersi gelişmiş ve zengin bir ülke için normal diye adlandırılan bir diyet vejetaryen diyetinden ziyade daha çok et içerikli bir diyet anlamına gelir.
 2. Bu yüzden normal bir diyet ile ilgi olarak toplumdaki genel kanıyı öğrenmenizde fayda vardır. Bunun için birçok farklı insandan görüş alınabilir. Sormaktan çekinmeyin. Ne kadar çok kişiye sorarsanız toplumun ortalama diyet yaklaşımını o kadar iyi öğrenmiş olursunuz. Bunun için imkanınız varsa bir diyetisyenden de yardım alınız.
 3. Normal diyeti belirledikten sonra, bu diyetle beslenmeye başlayabilirsiniz. Sadece normal diyetinizde yer alan yiyecekleri alın, pişirin ve tüketin. Bunun dışında normal diyetinizde yer bulamayan besinlerden uzak durun. Ayrıca bu diyeti destekleyen kişilerle beraber yemek yemeye çalışın.
 4. Başladığınız normal diyetinizi sürdürünüz. Bu konuda size yardımı dokunacak arkadaş, akraba ve sevdiklerinizin bir listesini yapın ve diyette olduğunuz süre boyunca devamlılık için size destek olmalarını isteyiniz.
 5. Aşırı yemekten ve obeziteden kendinizi korumak için yavaş yiyiniz. Özellikle misafirlikte falan farklı tatlarla karşılaştığınızda bu kurala daha çok dikkat etmeniz önerilir.

SİZE ÖNEMLİ İPUÇLARI

 • Normal diyetin sizin için ne olduğunu öğrenin. Çünkü yaşadığınız ülke, kültür, aile, toplum ve kişisel inançlara göre değişiklik gösterir.
 • Normal diyetle beslenmenizde size destek olabilecek kişilerle devam edin.
 • Diyet ve beslenme üzerine bulabildiğiniz tüm kitap ve diğer kaynakları okuyun.
 • Aşırı yeme ve obeziteyi önlemek için yavaş yavaş yiyin.

SİZE ÖNEMLİ UYARILAR

 • Diyabet gibi sağlık sorunlarınız varsa diyete başlamadan veya diyetinizde radikal değişikliklere gitmeden önce bir uzmana veya diyetisyene görünmeniz önerilir.
 • Vücudunuzda diyete başladıktan sonra kısa süreli yan etkiler görülebilir. Bunlar arasında eğer vücudunuz doğal olarak sistemden birikmiş toksinleri atmak istiyorsa gaz ve ishal yer alabilir. Ayrıca vücudun diyete adaptasyon sürecinde enerji düzeylerinde de değişmeler gözlenebilir.
 • Normal bir diyet mutlaka sağlıklı bir diyet demek değildir. Bu nedenle kendinizi bu riske de hazırlamalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kolay Yoldan Kilo Verme
Acil Zayıflamak
Diyette Yağdan Nasıl Kaçınabiliriz
Sonoma diyet listesi
Dukan Diyeti Tecrübeleri
DİYETE YARDIMCI İPUÇLARI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.