NORMAL TANSİYON DEĞERLERİNormal Tansiyon Değerleri

İdeal olarak, normal kan basıncına sahip olmak kalp hastalığı veya inmenin çok daha düşük bir riskine sahip olmak demektir. Normal tansiyon değerleri kişiden kişiye, yaş, cinsiyet, kalırım yada çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bir çok doktor tarafından normal tansiyon değer 120/80 olarak kabul edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Büyük sayı kalbin kasılması esnasında damar çeperine yaptığı basıncı, küçük sayı ise kalbin gevşemesi esnasında damar içinde oluşturduğu basıncı ifade eder. Aşağıda normal tansiyon, prehipertansiyon, hipertansiyon evre 1 ve hipertansiyon evre 2 olmak üzere çeşitli kategorilere ayrılabilmektedir.

SİSTOLİK KAN BASINCI (BÜYÜK SAYI mm/hg) DİASİSTOLİK KAN BASINCI (KÜYÜK SAYI mm/hg) KATEGORİNİZ YAPMANIZ GEREKEN
120’den aşağı 80 ve aşağı Normal tansiyon Sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürün
120-139 arasında 90-99 arasında Prehipertansiyon Sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürün
140-159 arasında   hipertansiyon evre 1 hipertansiyon evre 2 Sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürün. Eğer bir ayda normale dönmezse doktorunuzla bir veya daha fazla ilaç almak konusunu konuşun
160 yada daha yüksek 100 yada daha yüksek hipertansiyon evre 2  

Aşağıdaki grafiği de inceleyerek benzer bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Açıklamalar:

 • High blood pressure: Yüksek tansiyon (kırmızı bölge)
 • Pre- high blood pressure: Yüksek tansiyon öncesi durum (sarı bölge)
 • Ideal blood pressure: Normal tansiyon aralıkları (yeşil bölge)
 • Low: Düşük tansiyon (mor bölge)

Ekran Alıntısı1Bu değerler çocuklar ve gençlerde daha düşük seviyelerde seyredebilir. Eğer çocuğunuzun yüksek tansiyonu olduğu konusunda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Eğer kan basıncınız normal aralıklarda ise sağlıklı bir hayat şeklini benimseyin yada sürdürün. Bu size diğer sağlık sorunları ve yüksek tansiyonun başlamasını geciktirir ve ya önleyebilir. Eğer kan basıncı normal değilse, alacağınız ilaçlarla birlikte sağlıklı bir yaşam şeklini sürdürmek hayatı tehdit edici risklerin azaltılması ve bunun kontrol altına alınmasını sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  son birkaç günder beri tansiyonumu ölçüyorum ve sonuç 10-6 veya 11-6 çıkıyor nabız da 66 bu normal midr?
  cevabınızı bekliyorum tşk…

  Sağlık

  yaşım 30 tansiyon ölçümlerimde devamlı büyük 8 ve 9 küçük ise 6 ile 5 geliyor bu normalmi yoksa bie anormalik varmı saygılarımla uzun zamandır ölçüm yaıyorum bu degereleri gecniyor kalp ritmi ise 70 76 aralıgında seyrediyor

  Sağlık

  40 yaşındayım tansiyonum 9-4 çıkıyor bana tuzlu yememi tavsiye ettiler bende fazla tuzlu yemiyorum belirgin bi sağlık sorunumda yok ne yapmak gerek bilgilendirirseniz sevinirim.

  Sağlık

  20 yaşındayım 55 kiloyum tansiyonum büyüğü 94 küçüğü 46 kalp atışı da 84 çıkıyor sizce değerlerim nasıl bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  Sağlık

  21 yasındayım tansiyonum büyük 14 küçük 8 kalp atışı 105 nasıl sizce cevabınızı beklıyorum

  Sağlık

  tansiyonu ölçtürdüm ama verdiğiniz bilgilerle çok alakasız şeyler çıktı. ancak doktor normal olduğunu söyledi yaşım 43 ne yapmalıyım.

  Sağlık

  25 yaşındayım normalde bir rahatsızlığım yok ama sürekli tansiyon şikayetim oluyor gözde kararma gözde bulantı baş ağrısı baş dönmesi vs yaşıyorum 10-8 ve 8-7 hatta ve hstta 5-4 olduğunuda ii biliorum oruç tutmaya çalışıorum ama karartı ve bulşnaık durum devaö edio rahatsız oluyorum ne yapmalıyım…arada baygınlık geçirdiğimde oluyor ama bu aç olduğumda ve yorgun uykusuz kaldığımda

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kilo Artışı İçin Formüller
Omega 3
Yüzde Kramp Neden Olur
Ayurveda Nedir?
Sağlıklı Kalmak İçin Kolay Bir Yol: MASAJ
Dirsek Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.