Sitede Arama Yapayım
Diğer Konulara Bakayım
Son Yayınlananlar Nelerdir?
Yorumları Okumak İsterim

Normal tansiyon değerleri nelerdir?
Tıpta genel olarak herkesin bünyesinin farklı olduğunu bilmek gerekir. Bu nedenle herkesin tansiyon ölçüm değerlerinin aynı olması beklenemez. Bu nedenle bir kişide tansiyonun yükselmiş ya da düşmüş olduğundan bahsedebilmek için, herhangi bir şikayetinin ya da hastalığının olmadığı dönemde tansiyonunun zaman zaman ölçülüp değerlerinin bir kenara kaydedilmesi yararlıdır.

Herkesin tansiyon değerlerinin farklı olduğundan bahsettik ama genel olarak normal kabul edilen sınırları da ihmal etmemek gerekir.

Yapılan uzun araştırmalar sonucu, yaşın artışıyla küçük değişmeler olmakla beraber sistolik (büyük) tansiyon için 120 ile 140, ya da Türkiye’de yaygın söylendiği gibi 12 ile 14 arası, diastolik (küçük) tansiyon için 70-90 ya da 7-9 arası olması halinde tansiyona bağlı olarak bir sağlık sorunu riski doğmadığı belirlenmiştir.


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  son birkaç günder beri tansiyonumu ölçüyorum ve sonuç 10-6 veya 11-6 çıkıyor nabız da 66 bu normal midr?
  cevabınızı bekliyorum tşk…

  Sağlık

  yaşım 30 tansiyon ölçümlerimde devamlı büyük 8 ve 9 küçük ise 6 ile 5 geliyor bu normalmi yoksa bie anormalik varmı saygılarımla uzun zamandır ölçüm yaıyorum bu degereleri gecniyor kalp ritmi ise 70 76 aralıgında seyrediyor

  Sağlık

  40 yaşındayım tansiyonum 9-4 çıkıyor bana tuzlu yememi tavsiye ettiler bende fazla tuzlu yemiyorum belirgin bi sağlık sorunumda yok ne yapmak gerek bilgilendirirseniz sevinirim.

  Sağlık

  20 yaşındayım 55 kiloyum tansiyonum büyüğü 94 küçüğü 46 kalp atışı da 84 çıkıyor sizce değerlerim nasıl bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  Sağlık

  21 yasındayım tansiyonum büyük 14 küçük 8 kalp atışı 105 nasıl sizce cevabınızı beklıyorum

  Sağlık

  tansiyonu ölçtürdüm ama verdiğiniz bilgilerle çok alakasız şeyler çıktı. ancak doktor normal olduğunu söyledi yaşım 43 ne yapmalıyım.

  Sağlık

  25 yaşındayım normalde bir rahatsızlığım yok ama sürekli tansiyon şikayetim oluyor gözde kararma gözde bulantı baş ağrısı baş dönmesi vs yaşıyorum 10-8 ve 8-7 hatta ve hstta 5-4 olduğunuda ii biliorum oruç tutmaya çalışıorum ama karartı ve bulşnaık durum devaö edio rahatsız oluyorum ne yapmalıyım…arada baygınlık geçirdiğimde oluyor ama bu aç olduğumda ve yorgun uykusuz kaldığımda

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Prolaktin ve Oksitosin hormonları
Güneş Hasarını Nasıl Geri Çevirebilirsiniz
Alkol Tansiyonu Nasıl Etkiler?
BİRBİRLERİ İLE UYUMSUZ BESİNLER
Grip Benzeri Belirtiler Hayatı Tehdit Edici Olabilir
Ataksi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.