NORMAL (VAJİNAL) DOĞUMDAN SONRA VAJİNA GENİŞLER Mİ?

Sorunun cevabına geçmeden önce, öncelikle vajina hakkında bilgi vermeliyiz. Vajina vücuttaki diğer organlar gibi muntazam ve amacına uygun yaratılmış bir organdır. Hem bebeğin doğumuna izin veren bir kanal hem de birlikteliğin yaşanması için olmazsa olmazlardan bir organ. Yapısında var olan kas dokusu nedeni ile hem bebeğin doğumunu kolaylaştıracak kadar esnek ve hem de ilişki sırasında penisin ebatlarına göre modifiye olabilen uzunluğu 10 cm ve çapı ise yaklaşık 9 cm olan bir yapıt. Bunun dışında yapısında var olan fizyolojik akıntı sayesinde kendi kendini mikroorganizmalardan temizleyebilmekte olduğundan ayrıca bir temizliğe gereksinime ihtiyacı bulunmamaktadır.
NORMAL (VAJİNAL) DOĞUMDAN SONRA VAJİNA GENİŞLER Mİ? sorusunun cevabının merak edilmesinin nedeni, kadın ve erkek partnerlerin cinselliği eskisi kadar doyumlu yaşayabilecekleri ile ilgili olan endişeleridir. Genişleyen vajina cinsel hazzı olumsuz yönde etkileyecektir. Doğum esnasında vajinanın genişlediği doğrudur. Fakat vajina, esnek olması münasebeti ile çoğu durumda doğum sonrası eski haline geri dönebilmektedir. Gebelik sürecinde bebeğin büyümesi ile orantılı olarak vajinada genişler. Bu nedenle eski haline dönmesi için yaklaşık 6 hafta kadar bir süreye gereksinim vardır. Bu süre sonunda yine de eski haline göre bir miktar geniş kalabilir.
Normal doğum yapan çoğu kadında vajinın eski haline geri döndüğü ve nadir durumlarda ise genişleme olduğu kaydedilmiştir. Hatta bazı kadınlarda eskisinden daha sıkı olduğu bildirilen raporlar arasında yer almaktadır. Bu, biraz da sizin yapınıza bağlı olarak değişebilmektedir.

EPİZYOTOMİ NEDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Normal doğum esnasında epizyotomi adı verilen işlem her doğumda olmasa da gereken durumlarda uygulanabilmektedir. Bu işlem vajinanın yırtılarak şeklinin bozulmasını önlemek, genişlemesine engel olmak ve bebeğin vajinadan çıkışını kolaylaştırmak amacı yapılan küçük kesilerdir. Bu küçük kesiler sayesinde kadın ve erkek arasında cinsel işlev kaybı yaşanmamaktadır. İşlemde lokal anestezi kullanıldığından herhangi bir ağrı, acı yada yanma hissedilmemektedir. Çok az bir izin kaldığı operasyonda eriyen iplikler kullanılmakta ve yara 7-10 gün içerisinde iyileşebilmektedir. İyileşme sürecinde hijyene dikkat edilmesi gerekmektedir.

HANGİ DURUMLARDA VAJİNA GENİŞLEYEBİLİR? ÇARESİ VAR MI?

Muhakkak ki iri başlı bir bebek yapılan sık doğumlar vajinanın genişlemesine katkıda bulunabilmektedir. Uzmanların fikirbirliği oluğu nokta genelde 3 doğumdan sonraki doğumlar kadının vajinasındaki sarkma sürecini hızlandırmaktadır. Zor doğumlar adı verilen doğumlarda vajinal genişlemeler normal doğumlara göre 3 kat daha fazladır. Bu durumda da vajinoplasti adı verilen kısa süreli ve yarım saatlik estetik cerrahi yöntemler devreye girmektedir. Vajinoplasti, vajinadaki deformasyonların giderilmesi ve daraltmanın sağlanması amacı ile yapılan operasyonlardır. Vajinoplasti dışında vajinada kullanılan estetik müdahaleler arasında Vajen Ön Duvarı Sarkması (Sistosel Onarımı) ve Vajen Arka Duvarı Sarkması (Rektosel Onarımı) bulunmaktadır.

KEGEL EGZERSİZLERİNİ ÖNEMSEYİN!!!

Kegel egzersizleri veya vajina egzersizleri de muhtemel vajina sarkmalarını ve genişlemelerini önleyebilmekte ve eski haline döndürmeye yardımcı egzersizlerdir. Kegel egzersizleri adı verilen egzersizler son derece basit, etkili, masrafsız, zaman almayan ve pratik egzersizlerdir. Her hangi bir yer, oda veya salon gibi bir yere gereksinim duyulmaz, oturduğunuz yerden bile yapabilirsiniz.
Yapmanız gereken şu; idrar yaparken idrarınızı tutmanızı sağlayan kaslar, kegel egzersizlerinde çalıştırılan kaslardır. Fakat, bu egzersizleri idrar yaparken yapmanız doğru değildir. TUTMA-BIRAKMA şeklinde yapılan egzersizlerde tutma işlemi 3-5 saniye kadar olmalı ve 15-20 tekrar şeklinde yapılmalıdır. Egzersizler sayesinde hem vajinal sıkılık sağlanabilmekte, hem cinsellik performans düzeyi artırılabilmekte ve hem de kadınlarda  ileri yaşlarda yaşanması muhtemel idrar kaçırma, idrar kesesi sarkması, kabızlık gibi problemleri de ortadan kaldırılabilmektedir. Kegel egzersizlerine olabildiğince erken yaşlarda başlanması çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Parlak (Açık) Kırmızı Adet Kanaması
Cilt Rengine Göre Saç Rengi Nasıl Seçilir
Gebelikte Saç Dökülmesi
BEYAZ RENKLİ PEYNİR KESİĞİ (ÇÖKELEK) GİBİ AKINTI
Büyük kalçalar ve faydası :)
Kadınlarda Sümüksü (Mukuslu) Akıntı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.