OBEZİTE AMELİYATI SONRASI ZAYIFLAMAObezite Ameliyatı Sonrası Zayıflama

Obezite ameliyatı yada Bariatrik cerrahi, kendi kendilerine kilo veremeyen obez hastalar için uygulanan etkili bir kilo verme seçeneğidir. Ancak ameliyat tek başına aşırı kilolardan kurtulmak için yeterli olmamaktadır. Bariatrik cerrahi sonrası kilo vermeyi sürdürmek için hastanın bazı yaşam tarzı değişikliklerini de yapması gerekecektir. Bu değişiklikler şunlar olabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

Bir egzersiz programına başlayın.

Bunun için egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışın. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah bünyeniz için en uygun ve güvenli egzersizleri belirleyecek ve önerecektir.

Egzersizler vücudunuzun daha etkili yağ yakmasını sağlar. Ameliyattan sonra vücudunuz her gün yaktığından daha az kalori tüketir. Bu süreçte kilo verilmesini sağlar. Ancak vücudun kas yakma eğilimi yağ yakma eğiliminden önce gelir. Egzersiz yaparak kasları korumuş ve böylelikle vücudu yağ yakmak zorunda bırakmış olursunuz.

Kilo Verdiren Amino Asitler Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Egzersiz adımlarına yavaş yavaş başlayın ve vücut dayanıklılık durumuna göre devam edin ve arttırın. Yürüyüş yapmak, bariatrik cerrahi sonrası yapılabilecek en iyi egzersizlerden biridir. Çünkü hem kendi hızınızda devam edersiniz hem de ekstra bir teçhizat gerektirmez. Yürüyüşleri haftada en az 4 gün ve her defasında yaklaşık 30 dakika devam ettirilmesi önerilir.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin.

Obezite cerrahisi sonrası kilo kontrolünü sağlayan değişikliklerden biri de yeme alışkanlıklarıdır. Düşük kalori içeren besinlerle beslenmek gerekir. Yemekleri çiğnerken daha uzun çiğneme ve yemek hızını düşürmek, midenin beyne tok olduğu sinyalini göndermesi için zaman kazanmasını sağlar. Bu aynı zamanda kilo almaya yol açan aşırı yemek yemeği de önleyecektir.

Yavaş Yiyerek Nasıl Kilo Verilir?

Küçük öğünlerle beslenmek bariatrik cerrahi sonrası midenin küçülmüş kapasitesini devam ettirmek için gereklidir. Vücudunuz küçük öğünler sırasında tüketilen kalorileri yakmada daha başarılıdır. Bu sayede vücudunuzda fazladan kalori birikmez ve yağa dönüşmez.

Obezite cerrahisinin ardından vücudunuz besinleri etkili şekilde emilim yapamaz. Anemi ayrıca ameliyat sonrası hastalarda yaygın görülen bir sorundur. Vücuttaki besinlerin yeterli seviyede tutulmasını garantilemek için genellikle gıda takviyelerinin de alınması gerekir. Eksikliklerinin görüldüğü besinler arasında çoğunlukla demir, B12 vitamini ve kalsiyum yer almaktadır. Belli aralıklarla yapılacak kan testleri ile bu besin değerleri kontrol edilir.

Bol su içiniz.

Vücudunuz hızlı şekilde kilo kaybettiği zaman aynı zamanda atılması gereken bir dizi madde de ortaya çıkar. Su ise vücuttan atılması gereken atık madde ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Böylelikle kilo verilmesine de katkı sağlar. Yeterli miktarda su alınması mideyi daha uzun süre tok hissettirdiğinden daha az yemek yenmesini de sağlar.

Su İçerek Nasıl Kilo Verilir?

Obezite Ameliyatı Sonrası Kilo VermeAmeliyat sonrası doktorunuzun talimatlarına göre hareket edin.

Yapılan bir araştırma sonucuna göre, obezite hastaları arasında ameliyat sonrası beslenme, egzersiz ve besin takviyesi konusunda doktor talimatlarına göre hareket eden hastaların, doktor tavsiyesine göre hareket etmeyen diğer hastalara oranla yüzde 35 daha fazla kilo verdikleri görülmüştür. Bu hastaların aynı zamanda kilolarını düşürme ve düşük tutmada uzun vadede de daha eğilimli oldukları bilgisine yer verilmiştir.

Kilonuzu haftalık tartınız.

Ameliyat sonrası tartıyı her hafta kullanan ve tartıdaki rakamların düşüşünü daha çok takip eden hastalar daha çok kilo vermektedir. Haftalık olarak kilosunu takip eden hastalar ani kilo değişimlerini daha çabuk fark ederek ona göre davranabilir.

Kilo verme çabası içindeyken destek almaya çalışın.

Bu desteğin çoğunu bir diyetisyenden alabilirsiniz. Özellikle sağlıklı besinler ve bu besinleri hangi oranda alma konusunda yardımcı olacaktır. Öte yandan kilo vermeye çalışan diğer hastalarla da bir araya gelmeniz, görüş alış verişinde bulunmanız da anlamlı bir destek sağlayacaktır. Gerek uzmanlar gerekse obezite ile mücadele eden diğer hastalarla iletişimi koparmamak motivasyonu yüksek tutmada önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sırtımdan Çıban Çıktı
Kafein Kan Basıncını Artırır Mı
Ülseratit Kolit Neden Olur
İçtikten Sonra Çabuk Ayılma
Beyin Gücünü Artırmak Mı İstiyorsunuz
Kanlı İdrar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.