Obeziteyle ilgili yeni bulgular açıklandı.

ABD’de yapılan kapsamlı bir araştırmada da, gecede 6 saatten az ya da 9 saatten fazla uyuyanlar

Düzensiz uyku ile büyük göbek arasındaki bağlantıya ilişkin bugüne kadarki en kapsamlı araştırmalardan biri olduğu belirtilen çalışmada, az uyuyanların daha fazla sigara içtiği, daha az fiziksel faaliyette bulunduğu ve daha fazla alkol tükettiği yönünde de bağlantı kuruldu.

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma, ABD’de Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi’ne bağlı Ulusal Sağlık İstatistik Merkezi tarafından 2004’den 2006’ya kadar kapı kapı dolaşılarak 87 bin erişkinle yapılan araştırmayı kapsıyor.

Amerikan Uyku Akademisi sözcüsü, Colorado’da görev yapan doktor Ron Kramer, yeni araştırmanın, yeterli uyku uyumayanlarda obezite ve diğer sağlık sorunları bulunmasıyla ilgili diğer bir dizi çalışmalara ek katkılar sağlandığını belirterek, “bütün verilerin, az ve çok uyumanın iyi olmadığını ortaya koyduğunu” söyledi.

Bu tür araştırmalarda, sigara içmenin mi uykusuzluğa neden olduğu ya da az uykunun mu sigara içmeyi tetiklediği gibi neden sonuç ilişkisinin ortaya konamadığına işaret edildi.

Çalışmada, aşırı yemek yemeye, sigara içmeye, uykusuzluğa etkisi olabilen depresyon gibi diğer unsurlar da dikkate alınmadı.

En fazla sigara içenler az uyuyanlar

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni araştırmada, günde 6 saatten az uyuyanların yüzde 31’i, 9 saat ve daha fazla uyuyanların da yüzde 26’sı sigara içtiklerini söyledi.

Sigara içme oranının ortalama yüzde 21 olduğu ABD’de araştırmaya katılanlardan günde 7-8 saat uyuyanların sigara içme oranı yüzde 18 çıktı.

Obezite ile uyku süresi arasındaki bağlantıda da benzer sonuçlar alındı. Günde 6 saatten az uyuyanların yüzde 33’ünün, 9 saat ve daha fazla uyuyanların da yüzde 26’sının aşırı şişman olduğu ortaya kondu. Yeterli uyku uyuyanlarda ise obezite oranı yüzde 22 çıktı.

Alkol kullanımı da en fazla, en az uyuyanlarda ortaya çıktı. Ancak günde 7-8 saat uyuyanlarla, 9 saat ve daha fazla uyuyanlarda alkol kullanım oranının benzer olduğu ortaya kondu.

Araştırmada ortaya konan bir diğer bağlantı da günde 9 saat ve daha fazla uyuyanların yaklaşık yarısının boş zamanlarında daha hareketsiz olduğu belirtildi.

Fazla uyuyanların çoğunun egzersiz yapmalarını zorlaştıran ciddi sağlık sorunları bulunduğu kaydedildi.

Obezite, Alzheimer ve damarla ilgili bunama riskini artırabilir

Obezitenin, Alzheimer ve vasküler demans (damarla ilgili bunama) hastalığına yakalanma riskini artırabileceği bildirildi.

ABD’deki John Hopkins Bloomberg Üniversitesi’nden araştırmacılar, aşırı kilo ile bunama hastalıkları arasında ilişki olduğunu saptadı.

1995’ten bu yana 40-80 yaşındaki çeşitli bunama hastalıkları olan 2 bin 534 kişi üzerinde yapılan bu yöndeki 10 uluslararası araştırmaya dayanarak Dr. Youfa Wang ve ekibi, normal kilolulara göre obezlerde bunama riskinin yüzde 42, bu riskin fazla kilolularda yüzde 36 arttığını gördü.

Wang, kadınlarda obezitenin özellikle Alzheimer hastalığı riskini, erkeklerdeyse daha çok damarla ilgili bunama riskini artırdığını söyledi.

Araştırmacılar, bunama riskinin yüzde 12’sinin obeziteye bağlanabileceğini, söz konusu Alzheimer hastalığı olunca ise bu riskin yüzde 21’e çıkabileceğini belirtti.

Araştırma, İngiliz “Obesity Reviews” dergisinin bu ayki sayısında yayımlandı.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Karaciğer Yağlanması
Alerji Hastalıkları Polimiyozit
Bel Ağrısı Nedir? Belde Ağrı
Molluskum Kontagiozum
Magnezyum
BACAK UYUŞMASI NEDENLERİ NELERDİR
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.