Vücuttaki yağ oranının anormal ölçülerde artması sonucu ortaya çıkan aşırı şişmanlık olan obezite bir estetik sorun değil tamamen sağlık sorunudur. Bu rahatsızlığın yarattığı değişimler kişinin sağlığı kadar fiziksel görüntüsünü de bozmasından dolayı obezite sonrası ruhsal sorunlarda kaçınılmazdır. Dünya çapında görülme sıklığı her geçen gün biraz daha artan obezitenin başlıca nedenleri arasında hareketsiz yaşam, hazır paket besinler, psikolojik etmenler, genetik etmenler ve kullanılan birtakım ilaçlar sayılabilir. Yapılan araştırma sonuçlarından biri de anne sütü ile yeterli ölçülerde beslenen kişilerin anne sütünü yeterince almayanlara göre obeziteye yakalanma riskinin daha düşük olduğu. Bu nedenle hayata başlangıç adımları da ileri yıllar içinde büyük önem taşımaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Obezite fazla kilolarla birlikte bir takım ciddi sağlık sorunlarının da başlıca kaynağı olarak gösterilebilir. Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, solunum ve eklem rahatsızlıkları, kısırlık ve kanser gibi ciddi hastalıklar başlıcalar arasında sayılabilir. Obezite kişilerde bu rahatsızlıklar normal kilodaki kişilere göre daha fazla hayati risk taşımaktadır. Obezitenin tedavisinde öncelikle kaynağı tespit edilmeli ve bir uzman tarafında bu sonuca göre doğru bir program hazırlanmalıdır.

obezite sorunu

Metabolizma yapıları gereğince kadınlarda daha sıklıkla görülen obezite ölçülebilen yani takip edilebilen bir durumdur. Vücudunuzda ki fazla yağ miktarı şu anda en yaygın şekilde kullanılan yöntem olan beden kitle endeksi ile bel çevresinden ölçülebiliyor. Bu yöntem çocuklarda, gebelerde ve fazla kaslı yapıya sahip kişilerde doğru sonuçlar vermediği için önerilmemektedir. Bu yöntemle birlikte obezitenin hangi seviyesinde olduğunuzu öğrenerek gerekli önlemleri alabilir ve bu riskten kendinizi olabildiğinde uzak tutabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
idrar kaçırmaya çözüm
Diz Çıkması Nasıl Anlaşılır
Kan Tükürme Ciddiye Alınmalıdır
Boyunda İstemsiz Kasılma
Cinsel Organ Siğilleri
İşitme Kaybı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.