OBEZİTE NEDİR?
Obezite, vücutta yağ hücresinin normalden fazla olması demektir. Bunu tespit etmede birkaç değer uygulanır. Bunlardan biri, beden kitle endeksi denilen değerdir. Bu değerin hesaplanması; boyun karesini hesaplayıp kiloya bölündüğünde elde edilen değer beden kitle endeksidir. Yaşlılarda, çocuklarda, sporcularda veya yetişkinlerde farklı sınıflar içerisinde tanımlanır. En çok bilinen değer 18,5-20 arası normaldir. 25 üstü hafif şişman, 30 ve üstü obezite olarak tanımlanır. Obezitenin hastalık dercesi 40 ve üstü durumlar olarak teşhis edilir. 30 üstü de obezite hastalığı denilir ve farklı hastalıklar da ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

OBEZİTE İÇİN NASIL İLAÇ TEDAVİSİ UYGULANIR?
Obezite için iki türlü ilaç kullanılır. Bu kesinlikle bir uzman doktor kontrolünde alınır. İlaçların ciddi yan etkileri vardır. Bu ilaçların etkin mekanizması iki şekildir. Birincisi yağ emilimini engeller, ikincisi tokluk hissini artırır. Bu ilaçlar kesinlikle uzman görüşü altında ve diyetle alınabilecek ilaçlardır.

OBEZİTE TEDAVİSİNDE CERRAHİ YÖNTEMLER
Obezite tedavisindeki cerrahi yöntem  belli bir hasta grubuna uygulanır. Morbit obez çoğunlukla obezite tedavisinde sonuç alınamayan hasta gurubundadır. Yoğunlukla balon, kelepçe, lastik, by pas gibi yöntemler kullanılır. Başarı oranı kişiye bağlıdır. Hasta bu tedaviden sonra çok ciddi bir program uygulaması gerekir. Eğer doğru bir şekilde uymazsa başarı oranı düşebiliyor. İlaç kullanımında veya başka tedavide olsun beslenmeyi çok ciddi bir şekilde uygulaması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

OBEZİTE HASTALARI NASIL BESLENMELİDİR?
Öncelikle diyetini 5 öğün şeklinde atlamadan uygulaması gerekir. Sebze tüketimi zengin lif içeriğinden dolayı tercih edilmelidir. Buna ek olarak diğer besinler tam buğday ekmeği, kepekli ekmek, kuru baklagil gibi besinlerdir. Diyette istenmeyen şeker ve yağlı gıdalardır. Kahvaltı da çok yağlı olmayan peynir, kepekli ekmek, yeşilliktir. Ara öğünde az miktarda meyve, yağsız süt veya yoğurt verilebilir. Öğle ve akşam öğünlerinde mutlaka sebze ve yeşillik olmalıdır. Özellikle öğün atlanmamalıdır ve az miktarda yağ bulunmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Nöropatik Ağrıların Belirtileri Nelerdir?
Kalıcı Dövme
Alzheimer
Fosfor
Göz Ağrısı
Kabızlık Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.