OKALİPTÜS
Okaliptüs, bataklıklarda yetiştiği için bataklık ağacı veya sıtma ağacı olarak da bilinmektedir. Suyu çok seven okaliptüs, bataklıkları kurutarak etrafını da tarıma elverişli hle getirmektedir. Bilimsel adı Eucalyptus globulus, kışın yapraklarını dökmeyen bir bitki olduğu için yaprakları toplanıp her zaman kullanılabilir.

Dünyanın uzun boylu ağaçlarından olan okaliptüs, mobilya, parke ve kğıt yapımında kullanılan bir bitkidir. Bunlara ilaveten okaliptüsün sağlığımız için şifalı yönlerini unutmamak gerekir. Buhar banyosu, lapası, çayı veya zeytinyağlı eriyiği hazırlanarak sağlık açısından kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

FAYDALARI NELERDİR?

  • Göğsü yumuşatır, balgam söktürür.
  • Nezle, öksürük, bronşit, burun ve boğaz rahatsızlıklarında etkili ve iyileştiricidir.
  • Vücudu güçlendirir.
  • Ateş düşürücüdür.
  • Basur memeleri sorunlarına iyi gelir.
  • İdrar yollarını temizler.
  • Gargara yapıldığında ağız kokularını giderir.
  • Haricen kullanımda okaliptüs yağı, kas ve yumuşak doku romatizmasına karşı faydalıdır.
  • Migrene iyi gelir.
  • Haşerelerle mücadelede önemli bir bitkidir.

ÖNEMLİ NOT: Her şifalı bitkinin şifalı olabilmesi bazı prosedürlere uyulması gerekmektedir. Uyulmadığı takdirde şifalı bitkiler yarardan çok, zarar verebilirler. Bu yönü ile okaliptüsün, doktor önerisi alınarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Okaliptüs yağı, hamile ve emziren kadınlar kullanılmamalıdır. Ciddi karaciğer hastalıkları olan kişiler kullanmamalıdır. Okaliptüs yağı, yüze sürülmemesi ve solunmaması isabetli olur. Okaliptüs ile yapılan uygulamalardan sonra ellerin yıkanması ve gözlere dokunulmaması gerekir. Küçük çocuklara  kullanılmaması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ağrı Kesici Şifalı Bitkiler
Çörek Otu Yağı
Üzüm ile Kalp Hastalıklarına Karşı Koruma
Enginar Neye İyi Gelir
Kereviz
Kişnişin Faydaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.