ÖKSÜRÜK
Öksürük, çoğunlukla hemen hemen bütün üst solunum yolu rahatsızlıklarında sık görülen bir belirtidir. Solunum bölgesinde bulunan soluk borusuna vücut dışarısından giren çeşitli maddeler veya kan, balgam gibi çeşitli patolojik maddeleri vücuttan dışarıya göndermek amacıyla kendisini refleks olarak belli etmektedir.

ÖKSÜRÜK NASIL MEYDANA GELİR?
Güçlü bir nefes alıp verme işleminin ardından gırtlak bölgesinin daralmasını sağlayan ses tellerinin gittikçe kasılmasıyla meydana gelir. Bir anda meydana gelen göğüs kaslarının kendiliğinden kasılma olayı ortak bir şekilde karın kaslarında da görülmektedir. Kişinin nefes borusu içerisindeki basıncın artmasıyla birlikte gırtlak kendisini açılmaya zorlar ve bu açılmayla birlikte burada bulunan ses telleri kasılarak öksürük sesinin çıkmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Öksürük, kişinin solunum bölgesindeki duyarlı kaslardan herhangi bir tanesinin uyarılmasıyla meydana gelen bir olay olarak nitelendirilemez. Örneğin, zatürre gibi akciğerlerde meydana gelen sağlık sorunlarında oluşan balgam, bronşların içerisine gelmediği sürece öksürük oluşmaz. Bunun dışında öksürük her zaman bir hastalık nedeniyle oluşur diye bir kuralda yoktur. Kişinin o anki ruhsal gerginliğine bağlı olarakta öksürük meydana gelebilir.

ÖKSÜRÜK ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kuru Öksürük : Kuru öksürükte meydana gelen öksürük sadece ses tellerinin birbirine sürtmesiyle oluşan titreşimler sonucunda meydana gelir. Kuru öksürük çoğunlukla balgam üretimi salgılamayan gırtlak, nefes borusu ve bronşlarda meydana gelen iltihaplar neticesinde ve de en yaygın olarak görülen plörezi gibi akciğer zarında meydana gelen rahatsızlıklarda görülebilir. Verem hastalığının da en önemli belirtilerinden bir tanesidir. Genellikle hastalığın ilk döneminde kesik kesik aralıklarla oluşan öksürükte kuru öksürük kategorisinde yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Balgamlı Öksürük : Bu öksürük tipinde ise ses tellerinin birbirine sürtmesiyle oluşan titreşimlerin yanı sıra balgam parçacıklarının nefes borusu içerisinde meydana gelen hava sirkülasyonuyla birlikte oluşturdukları seslerde eşlik etmektedir. Bu öksürük tipinde balgam kesinlikle ağız yoluyla vücuttan atılamaz ve yutularak mide içerisine gönderilir.

Nöbet Şeklinde Öksürük : İçten ve güçlü bir nefes almayla beraber kesilen, birbirini sıra sıra takip eden şiddetli öksürük tipidir. En yaygın olarak bu tip öksürükler boğmaca hastalığında görülmektedir. Bunun dışında nadir olmakla beraber bronşların hasar görmesi sonucunda ve solunum yollarına vücut dışarısından çeşitli yabancı maddeler girdiğinde de meydana gelebilir.

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER

Meyan Kökü : Çok eski senelerden beri faydalanılan bir şifalı bitki türüdür. Kişinin öksürüğünü hafifletici veya kesici, bronşları rahatlatıcı ve balgam söktürücü bir takım özelliklere sahiptir. Meyan kökünün içerisinde bulunan glirizin ve flavorid maddeleri sayesinde iltihap giderici özelliği de bulunmaktadır. Meyan kökünden öksürük tedavisinde yararlanmak için; 50 gram meyan kökü bitkisini yaklaşık bir litre su içerisinde kaynatarak gün içerisinde üç veya dört kez birer bardak şeklinde tüketmek yeterlidir.

Zencefil : Zencefil bitkisinin dallarından faydalanılmaktadır. Genel anlamda öksürüğe iyi gelmesinin dışında balgam söktürücü özelliğe de sahiptir. Bilhassa zencefil ile bal karışımı birçok tecrübe ile sabit olup kronik öksrüklerde dahi şifa olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mesane Kanseri Nasıl Belirti Verir
TREMOR YADA İRADE DIŞI TİTREME
AKUT BRONŞİT BELİRTİLERİ NELERDİR?
Bacakta yada Bacaklarda Ağrı
Bacakta Yanma Hissi Neden Olur
Kanlı İshale Dikkat!!! Nedenlerini Önemseyin.
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.